Gæsteliste til middag for det diplomatiske korps

  •  
  •  
  •  

Gæsteliste til Regentparrets middag for det diplomatiske korps på Christiansborg Slot onsdag den 1. februar 2012 i anledning af H.M. Dronningens 40-års Regeringsjubilæum

Den kongelige familie
Hendes Majestæt Dronningen
Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen
Hans Kongelige Højhed Kronprinsen
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen
Hans Kongelige Højhed Prins Joachim
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Benedikte

Ministre og centraladministrationen
Udenrigsminister Villy Søvndal
Handels- og investeringsminister Pia Olsen Dyhr

Statsrådssekretær, departementschef i Statsministeriet Christian Kettel Thomsen
Fr. Dorthe Mikkelsen
Departementsråd i Statsministeriet Ulrik Vestergaard Knudsen
Fr. Anne Louise Terreni
Departementschef i Udenrigsministeriet Claus Grube
Direktør for Eksportråd og strategi, ambassadør Lars Thuesen
Fr. Jeanine Arreguin Ayerdi
Direktør for udenrigspolitik, ambassadør Peter Michael Zilmer-Johns
Fr. Lisbet Zilmer-Johns
Direktør for udviklingspolitik, ambassadør Ib Petersen
Fr. Annie Bakke Jensen
Protokolchef, ambassadør Jette Nordam
Viceprotokolchef, ministerråd Annette Lassen
Ambassadør Klavs A. Holm
Fr. Tove Dindler Holm

Diplomatiet (alfabetisk efter land)
HE Manizha Bakhtari, Ambassador of the Islamic Republic of Afghanistan
HE Arben Cici, Ambassador of the Republic of Albania
HE Abdelhamid Boubazine, Ambassador of the People’s Democratic Republic of Algeria
Ms Halima Boubazine
HE Raúl Alberto Ricardes, Ambassador of the Argentine Republic
Ms Andrea Tettamanti
HE Hrachya Aghajanyan, Ambassador of the Republic of Armenia
HE James Choi, Ambassador of Australia
HE Dr. Daniel Krumholz, Ambassador of Austria
Ms Ilse Uta Krumholz
First Secretary Renato de Àvila Viana, Chargé d'Affaires a.i. of Brazil
HE Fakhraddin Isa Oglu Gurbanov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan
Ms Saida Samadova
HE A.F.M. Gousal Azam Sarker, Ambassador of the People’s Republic of Bangladesh
Ms Sadia Azam
HE Andrei Grinkevich, Ambassador of the Republic of Belarus
Ms Julia Grinkevich
HE Jean-François Branders, Ambassador of the Kingdom of Belgium
Ms Joséphine Branders
HE Arlette Dagnong Vignikin, Ambassador of the Republic of Benin
HE Eugenio Poma Añaguaya, Ambassador of the Multinational State of Bolivia
HE Kemal Muftic, Ambassador of Bosnia and Herzegovina
Ms Jasna Baksic-Muftic
HE Valentin Delchev Poriazov, Ambassador of the Republic of Bulgaria
HE Monique Ilboudo, Ambassador of Burkino Faso
HE Peter Lundy, Ambassador of Canada
Ms Marlene Lundy
HE Tchonaï Elimi Hassan, Ambassador of the Republic of Chad
HE Ricardo Concha, Ambassador of Chile
Ms Jeanine Landerretche
Mr Gu Hui, Chargé d'Affaires a.i. Embassy of the People's Republic of China
Ms Zhang Zhen
HE Mina Baldé-Laurent, Ambassador of the Republic of Côte d'Ivoire
HE Ladislav Pivcevic, Ambassador of the Republic of Croatia
Ms Marija Pivcevic
HE Caridad Yamira Cueto Milian, Ambassador of the Republic of Cuba
Mr Disnael Martinez Rivera
Counsellor Demetris Samuel, Chargé d'Affaires of the Republic of Cyprus
Ms Lesley McBright
HE Zdeněk Lyčka, Ambassador of the Czech Republic
HE Nabil Riad Habashi, Ambassador of the Arab Republic of Egypt
Ms Lydia Gadalla
HE Martin Rivera Gómez, Ambassador of the Republic of El Salvador
Ms Patricia Guirola de Rivera
HE Katrin Kivi, Ambassador of the Republic of Estonia
HE Maarit Jalava, Ambassador of Finland
HE Véronique Bujon-Barré, Ambassador of France
HE Omer Piankali, Ambassador of the Gabonese Republic
HE Elizabeth Ya Eli Harding, Ambassador of the Republic of the Gambia
HE Nikoloz Rtveliashvili, Ambassador of Georgia
HE Michael Zenner, Ambassador of Federal Republic of Germany
Ms Kornelia Bitzer-Zenner
HE Hajia Fati Habib-Jawula, Ambassador of the Republic of Ghana
HE Alexandros Couyou, Ambassador of Greece
HE the Most Reverend Monsignor Emil Paul Tscherrig Apostolic Nunciature Holy See
HE Dr. Ferenc Szabényi, Ambassador of the Republic of Hungary
Ms Éva Szebényi
HE Sturla Sigurjónsson, Ambassador of Iceland
Ms Elin Jónsdóttir
HE Ashok Kumar Attri, Ambassador of India
Ms Usha Kiran Attri
HE Dr. Albert Issa Nothor, Ambassador of the Republic of Iraq
Ms Agareed Flabios Shaba Al Shamanne
HE Brendan Scannell, Ambassador of Ireland
Ms Margaret Scannell
HE Arthur Avnon, Ambassador of Israel
HE Carlo Tripepi, Ambassador of Italy
Ms Marilena Lelj Garolla De Bard
HE Toshio Sano, Ambassador of Japan
HE Dr. Nurlan Onzhanov, Ambassador of the Republic of Kazakhstan
Ms Rita Onzhanova
HE Byung-ho Kim, Ambassador of the Republic of Korea
Ms Hae Young Lee
HE Gints Jegermanis, Ambassador of Ambassador of the Republic of Latvia
Ms Sanita Upleja-Jegermane
HE Vytautas Pinkus, Ambassador of the Republic of Lithuania
Ms Edita Pinkuviené
HE Pierre-Louis Lorenz, Ambassador of the Grand Duchy of Luxembourg
Ms Judith Lorenz
HE Asaf Ademi, Ambassador of the Former Yugoslav Republic of Macedonia
Ms Merita Kasami
HE Dr. Farahanaz Faizal, Ambassador of the Republic of Maldives
Ms Deborah Attard Montalto, Chargé d’Affaires a.i. Embassy of Malta
HE Raja Ghannam, Ambassador of the Kingdom of Morocco
HE Martha Elena Coqui, Ambassador of Mexico
Ambassador Agustin Gutiérrez Canet
HE Aureliu Ciocoi, Ambassador of the Republic of Moldova
HE Baldan Enkhmandakh, Ambassador of Mongolia
HE Nikola Ciko, Ambassador of the Republic of Montenegro
HE Daniel Smith, Ambassador of the Republic of Namibia
Ms Revival Smith
HE Vijaykant Lal Karna, Ambassador of Nepal
Ms Bibha Karna
HE Eduard Johannes Maria Middeldorp, Ambassador of the Netherlands
Ms Hélène Bienfait Middeldorp
HE Benedict Onochie Amobi, Ambassador of the Federal Republic of Nigeria
Ms Sheila Enuoma Amobi
HE Jørg Willy Bronebakk, Ambassador of Norway
HE Fauzia Mufti Abbas, Ambassador of Islamic Republic of Pakistan
HE Ricardo Quintero, Ambassador of Panama
Ms Alejandra Aleman Alcedo
HE Rafal Wisniewski, Ambassador of the Republic of Poland
Ms Aneta Prasal-Wisniewska
HE João Pedro da Silveira Carvalho, Ambassador of Portugal
Ms Maria Inês da Silveira Carvalho
Mr Cristian Negrila, Chargé d’Affaires a.i. of Romania
Ms Valentina Negrila
HE Teymuraz Ramishvili, Ambassador of the Russian Federation
Ms Marina Pavlovich
HE Abdul Rahman S. Al Hadlg, Ambassador of Saudi Arabia
HE Vida Ognjenović, Ambassador of the Republic of Serbia
HE Radomír Bohác, Ambassador of the Slovak Republic
HE Bogdan Benko,Ambassador of the Republic of Slovenia
Ms Slavica Benko
HE Samkeliswe Isabel Mhlanga, Ambassador of the Republic of South Africa
HE Diego Muñiz Lovelace, Ambassador of Spain
Ms Tina Espersen
HE Inga Eriksson Fogh, Ambassador of Sweden
Mr Peter Fogh
HE Viktor Christen, Ambassador of Switzerland
Ms Heidi Christen
HE Piyawat Niyomrerks, Ambassador of Thailand
HE Garvin Nicholas, Ambassador of the Republic of Trinidad and Tobago
HE Berki Dibek, Ambassador of the Republic of Turkey
Ms Ceyda Dibek
HE Joseph Tomusange, Ambassador of the Republic of Uganda
HE Mykhailo Skuratovskyi, Ambassador of Ukraine
Ms Tetiana Skuratovska
HE Ms Sheikha Najla Al Qassimi, Ambassador of the United Arab Emirates
HE Nicholas Stewart Archer, Ambassador of the United Kingdom
Ms Erika Archer
HE Laurie Fulton, Ambassador of the United States of America
Dr. Roger Corbacho Moreno, Chargé d’Affaires a.i. of Venezuela
HE Vu Van Luu, Ambassador of the Socialist Republic of Vietnam
Præsident for Corps Consulaire, bestyrelsesformand, generalkonsul, kammerherre Fritz Schur

Hoffet
Hofmarskal, kammerherre, ambassadør Ove Ullerup
Kabinetssekretær, ordenssekretær, kammerherre Henning Fode
Hofdame, oberstinde Annette de Scheel
Oberst Lennart de Scheel
Hofdame, fr. Ane Vibeke Foss
Hofdame, fr. Annelise Wern
Ceremonimester, kammerherre, oberstløjtnant Christian Eugen-Olsen
Kammerherreinde Eugen-Olsen
H.K.H. Prinsgemalens sekretariatschef, kammerherre, oberst Mogens Christensen
Kammerherreinde Christensen
Adjudantstabschef, oberst, kammerherre Henning Brøchmann Larsen
Slots- og palæforvalter, kammerherre, oberst Jens Greve
Kontorchef, ordenskapitlets sekretær Bjarne Erbo Grønfeldt
Fr. Henriette Fenger Grønfeldt
Kontorchef Astrid Agerholm Ruge
Hr. Nicolai Ruge
Kommunikationschef Lene Balleby
Adjudant, major Nils Nykjær
Adjudant, orlogskaptajn Ole B. Pedersen
Adjudant, major Ole H.B. Jensen
Adjudant, major Michael Rose

Kronprinsparrets Hof
Hofchef, kammerherre Christian Schønau
Kammerherreinde Schønau
Hofdame, fr Tanja Doky

D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Maries Hof
Privatsekretær, kammerherre, oberst Kurt Bache
Kammerherreinde Bache

H.K.H. Prinsesse Benediktes Hof
Privatsekretær, kammerherre, generalmajor Gustav Grüner
Kammerherreinde Grüner
Hofdame, fr. Kristina Treschow

Publiceret 1. februar 2012

Accept af cookies

Ifølge lovgivningen skal der oplyses om brugen af cookies. Kongehuset benytter cookies for at sikre, at hjemmesiden virker korrekt samt i forbindelse med statistik.

Cookies fra hjemmesiden kan altid slettes igen.

Læs mere om cookies