Guestlist at the state banquet on the occasion of the State Visit of China at Christiansborg Palace at 8 pm.

  •  
  •  
  •  

Guestlist at the state banquet held at Christiansborg Palace on 15 June 2012 at 8 pm. in honour of HE The President of China and his wife's State Visit to Denmark.

The Royal Family and The Presidential Couple
Hendes Majestæt Dronningen
Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen
His Excellency the President of the People's Republic of China Hu Jintao
Mme Liu Yongqing
Hans Kongelige Højhed Kronprinsen
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen
Hans Kongelige Højhed Prins Joachim
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie

The Chinese delegation
HE Vice Premier of the State Council Wang Qishan
HE Member of the Secretariat and Chief of the Policy Research Office of the CPC Wang Huning
HE State Councilor Dai Bingguo
HE Minister of Foreign Affairs Yang Jiechi
HE Minister of National Development and Reform Commission Zhang Ping
HE Minister of Commerce Chen Deming
HE the Ambassador for the People's Republic of China Li Ruiyu
Mme Ding Ming
HE Vice Minister of Foreign Affairs Song Tao
Chief of the President's Office Chen Shiju
Director General, Civil Aviation Bureau Li Jiaxiang
Director General, Central Security Bureau Cao Qing
Assistant Minister, MFA Zhang Kunsheng
Aide-de Camp Wang Fuqing
Secretary of HE Vice Premier Wang Qishan, Mr Zhou Liang
Secretary of HE State Councilor Dai Bingguo, Mr Wang Lutong
Director General, European Affairs Department, MFA Liu Haixing
Director General, Policy Planning Department, MFA Cai Run
Director General, Information Department, MFA Qin Gang
Director General, General Office of the CPC, Mr Huo Ke
Director General, Policy Research Office, CPC Wang Yajun
Director General, International Cooperation Department, NDRC Ma Xin
Director General, European Affairs Department, Ministry of Commerce Sun Yongfu
Director General, Research Center, State Council, Mme Yang Yansong
Doctor, Professor, Mme Li Xiaoying
Deputy Director General, European Affairs Department, MFA, Mme Chen Bo
Secretary of HE Foreign Minister Yang Jiechi, Mr Yao Jing
Deputy Director General, General Office of the CPC Sun Chengbin
Counselor, Protocol Department, MFA Wang Zhijian
Deputy Director General, Policy Research Office, CPC Jin Yangping
Political Counsellor Gu Hui
Commercial Counsellor Han Xiaodong
Secretary of HE Minister Zhang Ping, Mr Gao Yi
Director, General Office of CPC Qie Yingcai
Director, European Affairs Department, MFA Zhong Shujia
Secretary of HE Minister Chen Deming, Mr Wu Chuan
Aide-de-Camp Wu Bin
Doctor Hao Weijun
Deputy Director of Central Security Bureau Zhang Aimin
Aide-de-Camp Wang Liwei
Deputy Head of Crew Xing Yanxiu
Chief Attendant, Mme Wang Caixia
Defense Attache, Mr Chen Yong

The Government
Statsminister Helle Thorning-Schmidt
Hr. Stephen Kinnock
Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager
Hr. Thomas Jensen
Udenrigsminister Villy Søvndal
Fr. Heidi Perto Søvndal
Finansminister Bjarne Corydon
Fr. Nina Eg Hansen
Justitsminister Morten Bødskov
Fr. Anna Elisabeth Bødskov
Minister for forskning, innovation og videregående uddannelser Morten Østergaard
Skatteminister Thor Möger Pedersen
Transportminister Henrik Dam Kristensen
Fr. Bente Kristensen
Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn
Fr. Inger Sohn
Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen
Hr. Erik Harr
Børne- og undervisningsminister Christine Antorini
Social- og integrationsminister Karen Hækkerup
Hr. Ole Hækkerup
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Mette Gjerskov
Klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard
Fr. Sniff Nexø
Handels- og investeringsminister Pia Olsen Dyhr
Minister for sundhed og forebyggelse Astrid Krag
Miljøminister Ida Auken
Hr. Bent Meier Sørensen
Europaminister Nicolai Wammen
Minister for ligestilling og kirke og minister for nordisk samarbejde Manu Sareen
Fr. Anya Sareen
Kulturminister Uffe Elbæk

Presidium
Folketingets formand, fhv. minister Mogens Lykketoft
Fr. Mette Holm
Folketingets 1. næstformand, fhv. minister Bertel Haarder
Fr. Birgitte Haarder

Additional guests (Alphabetical)
Skibsreder, adm. direktør for A.P. Møller-Mærsk Nils Smedegaard Andersen
Generalsekretær i Det Danske Kulturinstitut Finn Andersen
Filminstruktør Bille August
Departementschef i Justitsministeriet Anne Kristine Axelsson
H.E. Forsvarschef, general Peter Bartram
Generalinde Lene Østrup
Chairman of China Meheco Corp. Zhang Benzhi 
Adm. direktør for Triplenine Fish Protein Christian Bisgaard
Koncernchef for Grundfos A/S Carsten Bjerg
Direktør for Danmarks Rederiforening Peter Bjerregaard
Borgmester i Odense Anker Boye
Adm. direktør for Pressalit Kim Boyter
Fr. Gudrun Islandi Bramsen
Professor, PhD, Asia Research Centre på CBS Kjeld Erik Brødsgaard
Adm. direktør for Håndværksrådet Ane Buch
Borgmester i Aarhus Jacob Bundsgaard
Formand for Danish-Chinese Business Forum, Senior Vice President & CFO Thorkil Kastberg Christensen
Direktør ved Institut for Menneskerettigheder Jonas Christoffersen
Bestyrelsesformand i Danfoss A/S, kammerherre Jørgen M. Clausen
H.E. Højesteretspræsident Børge Dahl
Fr. Benedicte Federspiel
Adm. direktør for Schmidt Hammer Lassen Bente Damgaard
Borgmester i Kalundborg Kommune Martin Damm
Professor, phd. Jørgen Delman
Departementschef i Erhvervs- og Vækstministeriet Michael Dithmer
Adm. direktør for Dansk Industri Karsten Dybvad
Departementschef i Klima-, Energi og Bygningsministeriet Thomas Egebo
Borgmester i Egedal Kommune Willy Eliasen
Adm. direkør for GN Store Nord Mogens Elsberg
General Manager of Bank of China Yang Fan
Departementschef i Forsvarsministeriet Lars Findsen
Departementschef i Ministeriet for Børn og Undervisning Jesper Fisker
Bestyrelsesformand for FOSS A/S Nils Foss
President og CEO for Chr. Hansen A/S Lars Frederiksen
Adm. direktør Christian Frigast
Badmintonspiller Peter Gade
Adm. direktør for Landbrug og Fødevarer, fhv. minister Søren Gade
President for KJ Industries A/S Ulrik Gammelgård
Chairman of COFCO Ning Gaoning
Departementschef i Økonomi- og Indenrigsministeriet Sophus Garfiel
Chefkonsulent Nis Lauge Gellert
Adm. direktør for ISS Holding A/S Jeff Gravenhorst
Departementschef i Udenrigsministeriet Claus Grube
Chef for Den Kongelige Livgarde, kommandant i København, oberst, kammerherre Lasse Harkjær
Adm. direktør for Alfa Laval Peter Hartig
Departementschef i Transportministeriet Jacob Heinsen
Direktør for NIAS Geir Helgesen
Rektor ved Københavns Universitet Ralf Hemmingsen
Adm. direktør for DBI Plastics A/S Hans Hellstrøm Henningsen
Kontorchef Martin Bille Hermann
Fr. Megha Wangmo Hermann
Adm. direktør for NKT Holdning A/S Thomas Hofman-Bang
Adm. direktør for Fritz Hansen A/S Jacob Holm
Ambassadør Klavs A. Holm
Borgmester i Vordingborg Kommune Henrik Holmer
Rektor ved Aarhus Universitet Lauritz B. Holm-Nielsen
Direktør for DIIS, Dansk Institut for Internationale Studier Nanna Hvidt
Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg
Kontorchef Niels Steen Høyer
Arkitekt Bjarke Ingels
President og CEO i William Demant Holding A/S Niels Jacobsen
Teaterchef ved Det Kongelige Teater Erik Jacobsen
Direktør for Jebsen & Co. Ltd., hofjægermester Michael Jebsen
Overborgmester i Københavns Kommune Frank Jensen
Attacheret adjudant, major Ole H.B. Jensen
Fr. Susanne Bjerringgaard Jensen
COO for SAS Danmark A/S Flemming Jensen
Borgmester i Frederikssund Kommune Ole Find Jensen
Museumschef for Odense Bys Museer Torben Grøngaard Jeppesen
Lagmand Kaj Leo Holm Johannesen
Adm. direktør for Danish Crown Kjeld Johannesen
Chairman of Aigo Group, Founder of Aigo Entrepreneurs Alliance, Mr. Feng Jun
President, Titan Wind Energy Co., Ltd., Mr. Yan Junxu
Direktør for Dansk Design Center Nille Juul-Sørensen
Koncernchef for DHI Asger Kej
Departementschef i Kulturministeriet Karoline Prien Kjeldsen
Ejer af AVK Gruppen, fabrikant Niels Aage Kjær
Rektor ved Aalborg Universitet Finn Kjærsdam
Adm. direktør for Dansk Erhverv Jens Klarskov
Departementsråd i Statsministeriet Ulrik Vestergaard Knudsen
CEO for NNIT A/S Per Kogut
Ordførende direktør for Danske Bank Eivind Kolding
Chefkonsulent i Statsministeriet Tue Krarup-Pedersen
Viceprotokolchef, ministerråd Annette Lassen
Adm. direktør for Industriens Fond Mads Lebech
Museumsdirektør for De Danske Kongers Kronologiske Samling, kammerherre Niels-Knud Liebgott
Chairman & President Ningbo Port Group, Mr. Li Linghong
Museumsdirektør for Nationalmuseet Per Kristian Madsen
Adm. direktør for Bang & Olufsen A/S Tue Mantoni
Direktør for Dansk Arkitektur Center Kent Martinussen
Bordtennisspiller Michael Maze
Formand for Dansk Industri Lars Mikkelgaard-Jensen
Adm. direktør for Dampskibsselskabet NORDEN A/S, formand for Danmarks Rederiforening Carsten Mortensen
Borgmester i Frederikshavn Kommune Lars M. Møller
Adm. direktør for Niebuhr Gears A/S Rasmus Holt Niebuhr
Adm. direktør for Det Danske Filminstitut Henrik Bo Nielsen
CEO for NNE Pharmaplan Morten Nielsen
Direktør for Kopenhagen Fur og Dansk Pelsdyravlerforening Torben Nielsen
CEO for Scan-Speak Jan A. Nielsen
Departementschef i Ministeriet for By, Bolig og Landdistrikter Claes Nilas
Protokolchef, ambassadør Jette Nordam
Professor, billedhugger Bjørn Nørgaard
Rektor ved Syddansk Universitet Jens Oddershede
Departementschef i Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse Per Vestergaard Okkels
Adm. direktør for Flügger A/S Søren P. Olesen
Konst. adm. direktør for Triax A/S Claus Omann
Chef for Gardehusarregimentet, kammerherre, oberst Tommy M. Paulsen
Departementschef i Ministeriet for Forskning, Innovation og Videregående Uddannelser Uffe Toudal Pedersen
H.E. Danmarks Ambassadør i Kina Friis Arne Petersen
Fr. Birgitte Wilhelmsen
CEO of Huawei Technologies Guo Ping
Rektor ved Roskilde Universitet Ib Poulsen
Adm. direktør for Bestseller A/S Anders Holch Povlsen
Direktør i Statsforvaltningen Hovedstaden Niels Preisler
Formand for Dansk Byggeri Niels Peter Pretzmann
Formand for Foreningen af Rådgivende Ingeniører Peter Hostrup Rasmussen
Adm. direktør i Nordea Bank Danmark A/S Michael Rasmussen
Adm. direktør for Carlsberg Jørgen Buhl Rasmussen
Adm. direktør i EnvisionEnergy Anders V. Rebsdorf
Adm. direktør for Novozymes A/S Steen Riisgaard 
President, China Chamber of Commerce for Import&Export of Medicines&Health Products Ni Rulin
Direktør, formand for Eksportrådet Sten Scheibye 
Vice Mayor of Anshan Municipal People's Government Zhang Shichao
CEO for LM Wind Power Leo Schot
Bestyrelsesformand for DONG, kammerherre Fritz Schur
Borgmester i Vejle Kommune Arne Sigtenbjerggaard
Adm. direktør for COWI A/S Lars-Peter Søbye
Adm. direktør for Novo Nordisk Lars Rebien Sørensen
Departementschef i Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri Ib Byrge Sørensen
Borgmester i Esbjerg Kommune Johnny Søtrup
Adm. direktør for Velux A/S Jørgen Tang-Jensen
Formand for Håndværksrådet Niels Techen
CEO for Royal Greenland Mikael Thinghuus
Departementschef i Statsministeriet, statsrådssekretær Christian Kettel Thomsen
Konst. adm. direktør for DONG Energy Carsten Krogsgaard Thomsen
CEO for Fiberline Composites A/S Peter Thorning
Departementschef i Miljøministeriet Marianne Thyrring
Professor, Aarhus Universitet Stig Thøgersen
Rektor ved IT-Universitetet Mads Tofte
Bestyrelsesformand for Haldor Topsøe A/S Haldor Topsøe
Dr., Vice President i Haldor Topsøe A/S Nan-Yu Topsøe
Koncerndirektør for Arla Foods Peder Tuborgh
CEO for Widex A/S Jan Tøpholm
Koncernchef for Rockwool International Eelco van Heel
CEO, Vice Chairman and Co-founder, Fosun International Ltd., Mr Liang Xinjun 
President og CEO for GN Resound A/S Lars Kåre Viksmoen
Kammerherre, hofjægermester, oberstløjtnant Erik Vind
Kammerherreinde  Vind
Professor Anne Benedicte Wedell-Wedellsborg 
Vice Minister, Ministry of Science and Technology Wang Weizhong
Adm. direktør for Lundbeck Ulf Wiinberg
Adm. direktør for Københavns Lufthavne A/S Thomas Woldbye
Borgmester i Ballerup Kommune Jesper Würtzen 
Kontorchef i Statsministeriet Lisbet Zilmer-Johns
Departementschef i Social- og Integrationsministeriet Jesper Zwisler
Lektor ved Statskundskab, Aarhus Universitet Clemens Stubbe Østergaard
President og CEO for LEO Pharma A/S Gitte Pugholm Aabo

HM The Queen and HRH The Prince Consort's court
Hofmarskal, kammerherre, ambassadør Ove Ullerup
Kammerherreinde  Ullerup
Kabinetssekretær, ordenssekretær, kammerherre Henning Fode
Kammerherreinde  Fode
Hofdame, kammerherreinde, grevinde  Krag-Juel-Vind-Frijs
Kammerherre, hofjægermester, greve Mogens Krag-Juel-Vind-Frijs
Ceremonimester, kammerherre, oberstløjtnant Christian Eugen-Olsen
Kammerherreinde  Eugen-Olsen
Sekretariatschef, kammerherre, oberst Mogens Christensen
Kammerherreinde  Christensen
Slots- og palæforvalter, kammerherre, oberst Jens Greve
Kammerherreinde  Greve
Adjudantstabschef, oberst, kammerherre Henning Brøchmann Larsen
Kammerherreinde  Brøchmann Larsen
Økonomichef, kammerherre Søren Weiskopf Kruse
Kammerherreinde  Kruse Weiskopf
Jagtkaptajn, kommandør Lars Rosendahl Christophersen
Kommandørinde Pia Kierulff Andersen
Kontorchef, ordenskapitlets sekretær Bjarne Erbo Grønfeldt
Fr. Henriette Fenger Grønfeldt
Kontorchef Astrid Agerholm Ruge
Hr. Nicolai Ruge
Kommunikationschef Lene Balleby
Hr. Erik Brink Andersen
Adjudant, major Nils Nykjær 
H.K.H. Prinsgemalens adjudant, orlogskaptajn Ole B. Pedersen
Adjudant, major Michael Rose
Adjudant, major Thomas Søborg Lassen
Jourhavende adjudant, orlogskaptajn Michael L. Bager
Vagtkommandør, major Søren Østergaard

The Crown Prince Couple's court
Hofchef, kammerherre Christian Schønau
Hofdame Tanja E. Kjærsgaard Doky
Hr. Chris Minh Doky

TRH Prince Joachim and Princess Marie's court
Privatsekretær, kammerherre, oberst Kurt Bache
Kammerherreinde  Bache
Hofdame Britt Siesbye
Hr. Oscar Davidsen Siesbye

Published June 15, 2012

Accept af cookies

Ifølge lovgivningen skal der oplyses om brugen af cookies. Kongehuset benytter cookies for at sikre, at hjemmesiden virker korrekt samt i forbindelse med statistik.

Cookies fra hjemmesiden kan altid slettes igen.

Læs mere om cookies