Guestlist for the Command Performance in DR Koncerthuset

  •  
  •  
  •  

Guestlist for the Command Performance in DR Koncerthuset 1 June 2014 at 19:30 on the occasion of HRH The Prince Consort’s 80th birthday.

The Royal Family

Hendes Majestæt Dronningen
Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen
Hans Kongelige Højhed Kronprinsen
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen
Hans Kongelige Højhed Prins Christian 
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Isabella 
Hans Kongelige Højhed Prins Joachim
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie
Hans Højhed Prins Nikolai Prins 
Hans Højhed Prins Felix Prins 
Hans Majestæt Kong Konstantin af Grækenland
Hendes Majestæt Dronning Anne-Marie
Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth
H.E. Greve Ingolf af Rosenborg
Grevinde Sussie af Rosenborg

THE DANISH GOVERNMENT

Statsminister Helle Thorning-Schmidt
Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager
Hr. Thomas Jensen
Udenrigsminister Martin Lidegaard
Handels- og Udviklingsminister Mogens Jensen

Speaker of the Danish Parliament

Folketingets formand, fhv. minister Mogens Lykketoft
Fr. Mette Holm

ADDITIONAL GUESTS (ALFABETICAL)

H.E. Grevinde Alexandra af Frederiksborg
Hr. Martin Jørgensen
Chefsekretær Linda Allermand
Hr. Ole Allermand
Vicedirektør i Styrelsen for Slotte og Kulturejendomme Erik Als
Fr. Ellen Sheila Støttrup Als
Kulturdirektør i DR Tine Smedegaard Andersen
Hr. Poul Olaf Behrendt
Fhv. livrist, kammertjener Anker Andersen
Kgl. våbenmaler Ronny Andersen
Fr. Maibritt Zuschke
Livrist Sune Andersen
Chaufførafløser Jesper Andersen
Fr. Line Bjørn Andersen
Fr. Lis Augustinus
H.E. Forsvarschef, general Peter Bartram
Generalinde Lene Østrup
Hr. Pierre Beauvillain de Monpezat
Fr. Clothilde Beauvillain
Frk. Clémence Beauvillain
Hr. Jules Beauvillain
Frk. Eugenie Beauvillain
Direktør i F.A. Thiele Ole Bentzen
Fr. Else-Rikke Schnack Bentzen
Svejtser Finn Bjørn
Fr. Sonja Bjørn
Jæger Karsten Bloksgaard
Fr. Anne Marie Gammelby Bloksgaard
Direktør Benno Blæsild
Fr. Bettina Buhl - Blæsild
Kontorfuldmægtig Janne Bodé
Regnskabsleder Randi Boholdt
Hr. Otto Stenov
Event & Produktionschef i DR Marie Breyen
Hr. Adam Foss
Kurator Elisabeth von Buchwald
Hr. Christian von Buchwald
Borgmester i Aarhus Jacob Bundsgaard
Fr. Kirstine Helboe Johansen
Tilsynsførende på Marselisborg Slot Jørgen Bøttern
Fr. Anna Margrethe Bøttern
Biløber Anne Houmann Carlsson
Hr. Jan Lykkegård Carlsson
Skovrider Hans Henrik Christensen
Fr. Karoline Prien Kjeldsen
Ridderkapelforvalter, major Rolf Christensen
Fr. Marianne Felten Christensen
Taffeldækkerassistent Iver Miltersen Christensen
Bestyrelsesformand for DR Michael Christiansen
Fr. Susanne Husted-Andersen
Bestyrelsesformand i Danfoss A/S, kammerherre Jørgen M. Clausen
Kammerherreinde Clausen
Medhjælper i stalden Jesper Clausen
Fr. Helle Clausen
Fhv. Højesteretspræsident Børge Dahl
Fr. Benedicte Federspiel
IT-support Uffe Dahl
Fr. Gitte Margrethe Roskær
Fysioterapeut Suzanne Dantzer
Rengøringsassistent Joan Bøgh Egholm
Hr. Claus Bøgh Egholm
Key Account Manager i Codan Forsikring Jacob Ellenhard
Fr. Pernille Ellenhard
1' Hoffourer Anders Emborg
Fr. Eva Emborg
Orkesterchef Eric Enstrøm
Fr. Sofie Enstrøm
Speciallæge Jørgen Esmann
Fr. Mette Esmann
Kammerherre, oberstløjtnant, fhv. ceremonimester Christian Eugen-Olsen
Kammerherreinde Eugen-Olsen
Direktør, komponist Bent Fabricius-Bjerre
Fr. Camilla Arndt
Møbelsnedker Naja Falhof
Hr. Jakob Lückou Falhof
Specialkonsulent Pernille Flarup
Hr. Thomas Flarup
Direktør Mark Flindt
Fr. Nina Bendixen
Politidirektør for Københavns Politi Thorkild Fogde
Fr. Mona Fogde
Bestyrelsesformand Nils Foss
Fr. Dorte Foss
VIP chef i Københavns Lufthavne Susanne Frank
Hr. René Arestrup
Kontorbetjent John Frederiksen
Kontorfuldmægtig Lene Frost
Hr. Flemming Frost
Kunsthistoriker Thyge Christian Fønss
Hr. Kim Lundberg
Adm. direktør for Landbrug og Fødevarer, fhv. forsvarsminister Søren Gade
Koncernchef for Helnan International Hotels Enan Galaly
Fr. Norhan Galaly
Fhv. Sekretær Anette Mariann Glangetas
Hr. Patrick Glangetas
Fr. Ane Green
Fr. Lili Guan
Direktør for Bryggeriforeningen Niels Hald
Fr. Lena Karin Hald
Forlagsdirektør Lotte Hammeken
Hr. Jan Svend Carlsson
Guvernørrådsformand for Lions Danmark Michael Brian Hansen
Fr. Birthe Hansen
Projektleder ved Post Danmark Mia Hansen
Hr. Karlev Roland Hansen
Tilsynsførende på Jagtejendommen i Trend Skov Peter Damgaard Hansen
Oldfrue Susanne Marckmann Hansen
Chaufførafløser Stefan Villumsen Hansen
Fr. Inge Kirstine Skov Nielsen
Kammerherre, fhv. hofmarskal, generalmajor Søren Haslund-Christensen
Kammerherreinde Haslund-Christensen
Personalefuldmægtig Minnie Haupt
Hr. Christopher Pedersen
Direktør i Statsforvaltningen Helle Haxgart
Hr. Peter Haxgart
Kontorfuldmægtig Birgit Heinen
Hr. Nicolas Heinen
Snedkerlærling Jens Heinesen
Direktør for H.J. Hansen Jens Jørgen Hempel-Hansen
Lægelig direktør Jannik Hilsted
Fr. Karen Lisa Hilsted
Kammerjomfruassistent Bettina O. Hjort
Hr. Tom Krogh Nielsen
Kammerherre, fhv. kabinetssekretær, dr. jur. Niels Eilschou Holm
Regnskabsfuldmægtig Tina Hougaard
Hr. Thomas Hougaard
Chefsekretær Anne Houman
Hr. Søren Houman
Livrist Lars Lindhardt Husted
Hr. Oliver Baake
Afløser i køkkenet Anders Hvid-Hansen
Fr. Anna Frederikka Hvid-Hansen
Kontorbetjent Walther Hyldeqvist
Fr. Anna Hyldeqvist
Læge Per Høeg
Fr. Sara Wiemann
Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg
Fr. Maja Plesner
H.E. Burkina Fasos Ambassadør Monique Ilboudo
Vicepræsident for Dansk Røde Kors Hanna Line Jakobsen
Hr. Jens Skovgaard Jakobsen
Direktør, hofjægermester Michael Jebsen
Hofjægermesterinde Jebsen
Overborgmester i Københavns Kommune Frank Jensen
Fr. Jane Frimand Pedersen
COO for SAS Danmark Jens Flemming Jensen
Fr. Lis Christiansen
Receptionist Annegrethe Jensen
Hr. Lennarth Thorbøll Madsen
Telefonist Ingerlise Jensen
Kammertjener Jesper G. Jensen
Fr. Maja Suzuk
Kantineleder Nini Jensen
Hr. Jan Thunø
Fr. Fylla Tjørnelund Jensen
Kontorfuldmægtig Birgitte Jessen
Hr. Mads Eske Jessen
Værkstedsleder Finn Killbuck Johansen
Fr. Katrine Graff Hansen
Bestyrelsesformand i Deloitte Erik Holst Jørgensen
Fr. Jill Rübenach Holst Jørgensen
Direktør Jacob Jørgensen
Fr. Jane Jørgensen
Fr. Linette Jørgensen
Kommunikationskoordinator Kirsten Baltzer Kahr
Hr. David Kahr
Direktør Peter Kampmann
Fr. Lene Lynge Kampmann
Bestyrelsesformand for Villum Fonden Lars E. Kann-Rasmussen
Fr. Lene Kann-Rasmussen
Hr. Charles-Henri Keller
Fabrikant Niels Aage Kjær
Fr. Ellen Margrethe Kjær
Adm. direktør i Dansk Erhverv Jens Klarskov
Fr. Pia Klarskov
Departementschef i Udenrigsministeriet Ulrik Vestergaard Knudsen
Fr. Anne Louise Terreni
Vaskeriassistent Danuta Knudsen
Forlægger Per Kofod
Fr. Anita Houvenaeghel
Ordonnans Sebastian Kolhorn
Fr. Maria Wedel Madsen
Fr. Sille Kroyer Koppel
Kok Martin Kristoffersen
Fr. Signe Cecilie Koch-Rasmussen
Medstifter af Pivot Dance Company Mette Louise Just Kryger
Medstifter af Pivot Dance Company Jesper Kryger
Pressefotograf, journalist Jørgen Kølle
Fr. Evita Zoei Regitze Horn
Sanitør Thor Frehr Kørber
Hr. Steffen Andersen
Kunstner Bodil Marie Kaalund
Generalsekretær for Røde Kors Anders Ladekarl
Fr. Alice Moltke Ladekarl
Rengøringsassistent Susanne Langhoff
Hr. Niels Langhoff
Ejendomsassistent Troels G. Larsen
Chauffør Poul Erik Larsen
Viceprotokolchef, ministerråd Annette Lassen
Borgmester i Sønderborg Kommune Erik Lauritzen
Fr. Bente Lauritzen
Chef for den Kongelige Livgarde, kammerherre, oberst Klavs Lawes
Oberstinde Lawes
Sekretariatskoordinator Eva Leisner
Hr. Peter Thule Kristensen
Assistent i Håndbiblioteket Annie Lenschau-Teglers
Hr. Steffen Lenschau-Teglers
Administrerende direktør for Tivoli, bestyrelsesformand for TV2 Lars Liebst
Fr. Anette Abildgaard
Regnskabsfuldmægtig Gitte Linder
Hr. Thomas Birkerod Linder
Kontorbetjent Lars Lund
Fr. Pia Lund
Fotograf Henrik Lundø
Fr. Ida Binderup
Formand for Anders Lassen Fonden, direktør Poul Lynggaard
Fr. Inge Elisabeth Lynggaard
Koncerthuschef i DR Leif Lønsmann
Fr. Dorrit Brogaard Lang
Slotsassistent Kenneth Lysell Madsen
Fr. Helle B. Nielsen
Kok Anna Grethe Berg Madsen
IT-support Niklas Sylow Madsen
Fr. Tina Lykke Jensen
Tapetserer Kurt Maltesen
Fr. Marianne Maltesen
Chauffør Bjarne Martens
Fr. Mette Christine Martens
Webredaktør Christian Meyer
Fr. Nikoline Brandi Nielsen
Svejtser Ulf Meyer
Fr. Inger Termansen Meyer
Massør Winnie Milthers
Kontorfuldmægtig Anette Mordhorst
Biløber Ole Mortensen
Fr. Ingelise Keis
Chef for Jydske Dragonregiment, oberst Kurt Mosgaard
Fr. Anette Mosgaard
Domkantor Ebbe Munk
Fr. Birgitte Munk
Løber Jørn Müller
Fr. Susanne Müller
Direktør i Styrelsen for Slotte og Kulturejendomme Anders V. Møller
Fr. Susanne Møller Pedersen
Livrist Bjarne Møller
Hr. Peder Madsen
Oldfrueassistent Susanne Møller
Hr. Kaj Møller
Bestyrelsesmedlem i Regentparrets Fond, professor Linda Nielsen
Hr. Kjeld Eklund
Direktør Gunnar Schoubye Nielsen
Hr. Henrik Radich Otkjær
Hr. Niels Carl Nielsen
Fr. Irene Hess
Løber Eddie Nielsen
Fr. Laila Wiuf Nielsen
Jæger Torben Nielsen
Fr. Karin Jeppesen
Rengøringsassistent Lone Nielsen
Kammerjomfruassistent Anne Saabye Nielsen
Hr. Claus Heintje Nørgaard Nielsen
Ekstrachauffør Dan Nielsen
Fr. Mie Spauenfeldt
Oldfrue Louise Nygaard
Fhv. Adjudant, major Nils Nykjær
Fr. Bodil Nykjær
Professor, billedhugger Bjørn Nørgaard
Fr. Lene Adler Petersen
Garagemester Bjørn Kvist Ottens
Fr. Dorthe Kvist Ottens
Protokolchef, ambassadør Marie-Louise Overvad
Chef for Gardehusarregimentet, kammerherre, oberst Tommy M. Paulsen
Fr. Susanne Petersen
Chefsekretær Karina Paulsen
Borgmester i Fredensborg Kommune Thomas Lykke Pedersen
Fr. Lykke Pasbøl
Adm. direktør i Post Danmark Knud Pedersen
Fr. Karen Elise Jensen
Kammerjomfruassistent Lene B. Petersen
Kontorbetjent Nina J. Petersen
Værnepligtig husar Olivia Juhl Petersen
Hr. Medo Kamera
Livkusk Poul Erik Petersen
Oldfrue Helle Waalen Petersen
Syerske Ulla Scheel Petersen
H.E. Prins Ferdinando Ferrara Pignatelli di Strongoli
Fr. Ingeborg Bugge
Manuskriptforfatter, restauratør Adam Price
Fr. Mischa Jemer Price
Komponist, kapelmester James Price
Fr. Anette Price
Fr. Monique Qvistgaard
Mediedirektør i DR Gitte Rabøl
Hr. Henrik Byager
Bestyrelsesformand i A.P. Møller-Mærsk A/S Michael Pram Rasmussen
Fr. Anne Kjølbye
Telefonist Mona Rasmussen
Sekretær for Hendes Majestæt Dronningen Ingelise Riedel
Hr. Kaj Jensen
Formand for WWF Steen Riisgaard
Fr. Lis Riisgaard
Chaufførafløser Tommy Rosendahl
Fr. Susanne Walther van Leeuwen
Generaldirektør i Danmarks Radio Maria Rørbye Rønn
Hr. Laurits Kruse Rønn
Kontorfuldmægtig Jane Sabro
Hr. Peter Sabro
Næstformand i bestyrelsen i Salling-fondene Karin Salling
Koncerndirektør Ruth Schade
Oldfrueassistent Birgitte Scheutz
Præsident for Corps Consulaire, bestyrelsesformand, kammerherre, generalkonsul Fritz H. Schur
Generalsekretær Gitte Seeberg
Hr. Anders Højholdt Schiermer
Museumsdirektør for De Danske Kongers Kronologiske Samling Jørgen Selmer
Fr. Inge-Lise Selmer
Læge Philipp Skafte-Holm
Fr. Marie Louise Frigast
Hoffourer Kim Skjønnemann
Vaskeriassistent Joan Skjønnemann
Museumsdirektør Mette Skougaard
Hr. Steffen Lundsteen
Læge Niels Dyre Skovgaard
Snedkerlærling Sif Skovsen
Rengøringsassistent Maria Skovsø
Stabshjælper, overkonstabel af 1. grad Berit Skree
Hr. Michael Skree
Direktør for Danmarks Rederiforening Anne Steffensen
Hr. Lars Lundorf Nielsen
Biløber Henrik G. Steinmann
Fr. Bettina Steinmann
Hospitalsdirektør Torben Stentoft
Fr. Karen Stentoft
Taffeldækker Niels Stentoft
Fr. Tine Høyberg Rasmussen
Journalist Stéphanie Surrugue
Direktør Poul Svanholm
Fr. Lise Posselt Svanholm
H.E. Højesteretspræsident Poul Søgaard
Fr. Ulla Bech Søgaard
Direktør, mag.art. Jens Erik Sørensen
Fr. Anne Birgitte Imhof Pedersen
Chaufførafløser Søren Sørensen
Fr. Bodil Sørensen
Overlæge på Urologisk Klinik, Rigshospitalet Peter Thind
Fr. Karen Pia Thind
Departementschef i Statsministeriet Christian Kettel Thomsen
Ordensskatmester, kammerherre, fhv. hofchef Per Thornit
Kammerherreinde Thornit
Fr. Katrine Thorup
Staldmester, major Per Stangby Thuesen
Fr. Vera Thuesen
Servicemedarbejder i Stalden Steven Tull
Fr. Lisbeth Nehm
Formand for A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal 
Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla
Hr. Peder Hansson Uggla
Køkkenchef Jesper Vollmer
Fr. Annette Heick
Advokat, kammerherre, oberstløjtnant, baron Henrik Wedell-Wedellsborg
Kammerherreinde, baronesse Wedell-Wedellsborg
Læge Peter Winding
Fr. Elsebeth Lohfert
Adm. direktør i Københavns Lufthavne Thomas Woldbye
Fr. Hanne Lyng
H.E. Ambassadør Francois Zimeray
Fr. Zimeray
Biløber Kristiane Zøllner
Hr. Anders Brandt Hansen

HM THE QUEEN AND HRH THE PRINCE CONSORT'S COURT

Hofmarskal, kammerherre, ambassadør Ove Ullerup
Kammerherreinde Ullerup
Kabinetssekretær, ordenssekretær, kammerherre Henning Fode
Kammerherreinde Fode
Hofdame, oberstinde Annette de Scheel
Oberst Lennart de Scheel
Hofdame Ane Vibeke Foss
Hofdame Annelise Wern
Hr. Henrik Wern
Hofdame, kammerherreinde, grevinde Krag-Juel-Vind-Frijs
Kammerherre, hofjægermester, greve Mogens Krag-Juel-Vind-Frijs
Ceremonimester, kammerherre, oberst Kim Kristensen
Kammerherreinde Vængtoft Kristensen
H.K.H. Prinsgemalens sekretariatschef, kammerherre, oberst Mogens Christensen
Kammerherreinde Christensen
Adjudantstabschef, kammerherre, oberst Lasse Harkjær
Kammerherreinde Susanne W. Hesner
Slots- og palæforvalter, kammerherre, oberst Jens Greve
Kammerherreinde Greve
Slotsforvalter på Fredensborg Slot, kammerherre, oberst John Kidde-Hansen
Kammerherreinde Kidde-Hansen
Økonomichef, kammerherre Søren Weiskopf Kruse
Kammerherreinde Kruse Weiskopf
Jagtkaptajn, chef for Kongeskibet Dannebrog, kommandør Christian A. Nørgaard
Fr. Lilli Nørgaard
Ordenshistoriograf, professor, dr.phil. Knud J. V. Jespersen
Professorinde Jespersen
Kgl. jægermester, skovrider i Grib Skov, hofjægermester Jens Bjerregaard Christensen
Hofjægermesterinde Katherine Richardson Christensen
Kontorchef, Ordenskapitlets sekretær Bjarne Erbo Grønfeldt
Fr. Henriette Fenger Grønfeldt
Kommunikations- og pressechef Lene Balleby
Hr. Erik Brink Andersen
Adjudant, major Michael Rose
Fr. Kittie Rose
Adjudant, major Ole H.B. Jensen
Fr. Susanne Bjerringgaard Jensen
Adjudant, major Thomas Søborg Lassen
Adjudant, orlogskaptajn Ole B. Pedersen
Fr. Ninna Wiese Pedersen
Adjudant, orlogskaptajn Michael Bager
Fr. Susanne Bager
Adjudant, major Michael de Voss
Fr. Anette Nygaard de Voss

THE CROWN PRINCE COUPLE'S COURT

Hofchef, kammerherre Christian Schønau
Privatsekretær, hofdame Tanja E. Kjærsgaard Doky
Privatsekretær Morten Roland Hansen
Fr. Charlotte Søeborg Ohlsen

TRH PRINCE JOACHIM AND PRINCESS MARIE'S COURT

Privatsekretær for H.K.H. Prins Joachim, kammerherre, oberst Kurt Bache
Kammerherreinde Bache
Hofdame, privatsekretær Britt Siesbye
Hr. Oscar Davidsen Siesbye

HRH PRINCESS BENEDIKTE'S COURT

Privatsekretær for H.K.H. Prinsesse Benedikte, kammerherre, generalmajor Gustav Grüner
Kammerherreinde Grüner
Hofdame Kristina Treschow
Hr. Michael Treschow

Published June 1, 2014

Accept af cookies

Ifølge lovgivningen skal der oplyses om brugen af cookies. Kongehuset benytter cookies for at sikre, at hjemmesiden virker korrekt samt i forbindelse med statistik.

Cookies fra hjemmesiden kan altid slettes igen.

Læs mere om cookies