Guestlist for the gala dinner at Fredensborg Palace

  •  
  •  
  •  

Guestlist for the gala dinner, Fredensborg Palace on the occasion of The State Visit from Slovakia, tuesday 23 october 8.00 PM.

Published October 23, 2012

THE ROYAL FAMILY AND THE PRESIDENTIAL COUPLE
Hendes Majestæt Dronningen
Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen
HE the President of the Slovak Republic Ivan Gašparovič 
Mrs Silvia Gašparovičová 
Hans Kongelige Højhed Kronprinsen
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen
Hans Kongelige Højhed Prins Joachim
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Benedikte

THE SLOVAK DELEGATION
HE Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs Miroslav Lajčák
Minister of Economy Tomáš Malatinský
HE Ambassador Radomir Boháč
Ms Zora Boháčová
Chief of the Military Office of the President, Lieutenant General Marián ÁČ
Director General of the Strategy Division of the Ministry of Economy of the Slovak Republic Ivan Pešout
Director of Secretariat of the President Marián Parkányi
Director of the Protocol Department of the Office of the President Peter Priputen
Director of the Department for Foreign Policy of the Office of the President Ján Šoth
Director of the Office of the Minister of Foreign Affairs Andrej Droba
Director of the Department for Western European Countries of the Ministry of Foreign Affairs of the Slovak Republic Oksana Tomavá
Spokesman of the President Marek Trubač
Spokesman of the Ministry of Foreign Affairs of the Slovak Republic Boris Gandel
Director General of the Slovak Investment and Trade Development Agency Róbert Šimončič
Chairman of the Slovak Chamber of Commerce and Industry Peter Mihók
Assistant to Mrs Gašparovičová Eva Ivanová
Protocol Department of the Office of the President of the Slovak Republic Linda Vaškovičová
Department for Foreign Policy of the Office of the President of the Slovak Republic Zuzana Slobodová

THE GOVERNMENT
Statsminister Helle Thorning-Schmidt
Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager
Hr. Thomas Jensen
Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen
Hr. John Vilhelmsen
Justitsminister Morten Bødskov
Fr. Anna Elisabeth Bødskov
Minister for forskning, innovation og videregående uddannelser Morten Østergaard
Skatteminister Holger K. Nielsen
Fr. Elisabeth Nielsen
Transportminister Henrik Dam Kristensen
Fr. Bente Kristensen
Børne- og undervisningsminister Christine Antorini
Social- og integrationsminister Karen Hækkerup
Hr. Ole Hækkerup
Forsvarsminister Nick Hækkerup
Fr. Petra Freisleben Hækkerup
Miljøminister Ida Auken
Hr. Bent Meier Sørensen
Minister for ligestilling og kirke og minister for nordisk samarbejde Manu Sareen
Fr. Anya Sareen
Kulturminister Uffe Elbæk

PRESIDIUM
Folketingets formand, fhv. minister Mogens Lykketoft
Fr. Mette Holm
Folketingets 1. næstformand, fhv. minister Bertel Haarder
Fr. Birgitte Haarder
Folketingets 2. næstformand, medlem af Folketinget Pia Kjærsgaard
Hr. Henrik Thorup
Folketingets 3. næstformand, fhv. minister Marianne Jelved
Hr. Jan Jelved

OTHER GUESTS (ALPHABETICAL)
H.E. Forsvarschef, general Peter Bartram
Generalinde Lene Østrup
Direktør, kurator Janne Bech
Hr. Peter Kræn Bech
Adm. direktør for Håndværksrådet Ane Buch
Director of AF-CAR, s.r.o. Frantisek Čenka
Skoleinspektør på Geelsgårdskolen Preben Hald Christensen
Fr. Hanne Lykkegaard Nielsen
Managing Director of CRT Electronics, s.r.o. Miloslav Czurilla
H.E. Højesteretspræsident Børge Dahl
Fr. Benedicte Federspiel
Adm. direktør i Dansk Industri Karsten Dybvad
Fr. Kirsten Dalsjö
Managing Director of EIBEN, s.r.o. Gabriel Eiben
Managing Director, Futej and Partners Law Firm Daniel Futej
Departementschef i Økonomi- og Indenrigsministeriet Sophus Garfiel
Fr. Anne Buchardt
Departementschef i Udenrigsministeriet Claus Grube
Fr. Susanne Fournais Grube
Direktør for Danmarks Ishockey Union Enver Hansen
Fr. Lene Hansen
Chef for Den Kongelige Livgarde, kommandant i København, oberst, kammerherre Lasse Harkjær
Kammerherreinde Susanne Hesner
H. E. Ambassadør Anita Hugau
Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg
Fr. Karin Holst Højbjerg
Kontorchef i Udenrigsministeriet Niels Steen Høyer
Arkitekt, MAA Bjarke Ingels
Fr. Julie Lænkholm
Presiden of KK Company, s.r.o. Karol Konárik
Mr Marián Lapšanský
Koncernchef i Falck A/S Allan Søgaard Larsen
Fr. Mette Toft
Kontorchef Thomas Lehmann
Fr. Else Wørishøffer Lehmann
Chairman of the Board and Director General of Martinská Tepláranská, a.s. Jaroslav Mihál
Adm. direktør i Udviklingsselskabet By & Havn I/S Jens Kramer Mikkelsen
Fr. Caroline Arends
Koncernchef i Marius Pedersen A/S Christian Møller
Fr. Mary-Ann Møller
Protokolchef, ambassadør Marie-Louise Overvad
Director of the Department of European Union, Slovak Chamber of Commerce and Industry Juraj Pal'a
Chef for Gardehusarregimentet, kammerherre, oberst Tommy M. Paulsen
Fr. Susanne Petersen
Attacheret adjudant, orlogskaptajn Ole B. Pedersen
Fr. Ninna Wiese Pedersen
Adm. direktør i Coloplast Lars Rasmussen
Fr. Helle Kayerød
Director of Hydromeliorácie, s.p. Robert Reis
Chairman of the Board of Directors, TOP Development Ivo Šafranko
Chairman, Avalon Consulting, s.r.o. Stefan Šalápa
Kammerherre Peter Scavenius
Kammerherreinde  Scavenius
Hofjægermester Jørgen Skeel
Hofjægermesterinde Marie Louise Skeel
Rektor for Gladsaxe Gymnasium Eva Krarup Steensen
Hr. Per Steensen
Adm. direktør for Velux A/S Jørgen Tang-Jensen
Fr. Lisbeth Hjorth Tang-Jensen
Statsrådssekretær, departementschef i Statsministeriet Christian Kettel Thomsen
Fr. Dorthe Mikkelsen
Departementschef i Miljøministeriet Marianne Thyrring
Hr. Bent Pallisgaard Christensen
Kammerdame, fhv. hofdame Lena von Lüttichau
Managing Director of ABRASIVSERVIS, s.r.o. Juraj Vašek
Ms Andrea Vizvári

HM THE QUEEN AND HRH THE PRINCE CONSORT'S HOUSEHOLD
Hofmarskal, kammerherre, ambassadør Ove Ullerup
Kabinetssekretær, ordenssekretær, kammerherre Henning Fode
Hofdame Annelise Wern
Ceremonimester, kammerherre, oberst Kim Kristensen
Kammerherreinde  Kristensen
Sekretariatschef, kammerherre, oberst Mogens Christensen
Kammerherreinde  Christensen
Adjudantstabschef, oberst, kammerherre Henning Brøchmann Larsen
Kammerherreinde  Brøchmann Larsen
Slotsforvalter, kammerherre, oberst John Kidde-Hansen
Kammerherreinde  Kidde-Hansen
Økonomichef, kammerherre Søren Weiskopf Kruse
Kammerherreinde  Kruse Weiskopf
Kontorchef Bjarne Erbo Grønfeldt
Fr. Henriette Fenger Grønfeldt
Kommunikationschef Lene Balleby
Hr. Erik Brink Andersen
Jourhavende adjudant, major Michael Rose
H.K.H. Prinsgemalens adjudant, orlogskaptajn Michael L. Bager
Adjudant, major Nils Nykjær
Adjudant, major Ole H.B. Jensen
Adjudant, major Thomas Søborg Lassen
Vagtkommandør, major Søren Østergaard

TRH THE CROWN PRINCE AND THE CROWN PRINCESS' HOUSEHOLD
Hofchef, kammerherre Christian Schønau
Privatsekretær, hofdame Tanja E. Kjærsgaard Doky

TRH PRINCE JOACHIM AND PRINCESS MARIE'S HOUSEHOLD
Privatsekretær, kammerherre, oberst Kurt Bache
Kammerherreinde  Bache
Hofdame, privatsekretær Britt Siesbye

HRH PRINCESS BENEDIKTE'S HOUSEHOLD
Privatsekretær, kammerherre, generalmajor Gustav Grüner
Kammerherreinde Grüner
Hofdame Kristina Treschow

Accept af cookies

Ifølge lovgivningen skal der oplyses om brugen af cookies. Kongehuset benytter cookies for at sikre, at hjemmesiden virker korrekt samt i forbindelse med statistik.

Cookies fra hjemmesiden kan altid slettes igen.

Læs mere om cookies