Tildeling af medaljer

Udsnit af Den Kongelige Fortjenstmedalje af sølv
  •  
  •  
  •  

Fortjenstmedalje og Den kongelige Belønningsmedalje

Fortjenstmedaljen i sølv kan tildeles for en fortjenstfuld indsats efter mindst 40 års uafbrudt ansættelse indenfor samme område i det offentlige (dvs. indenfor samme ansættelsesmyndighed). For deltidsansættelse og for en række ansættelsesgrupper gælder særlige regler.

Den Kongelige Belønningsmedalje kan normalt tildeles efter 50 års fortjenstfuld ansættelse i samme private virksomhed eller i forbindelse med fratræden efter mindst 40 års ansættelse.

Det er kun i forbindelse med egentlige ansættelsesforhold, at der kan tildeles en medalje. Selvstændig erhvervsvirksomhed eller frivilligt arbejde kan således ikke give grundlag for tildeling af en medalje.

Skriftlig anmodning om tildeling af en medalje skal ske til departementschefen i det ministerium, under hvis område den ansattes indsats må siges at høre. Eksempelvis skal en anmodning om tildeling af en medalje til en sygeplejerske normalt ske til departementschefen i Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse. Ved privat ansættelse skal anmodningen næsten altid ske til departementschefen i Erhvervs- og Vækstministeriet. Det er departementschefen, der foretager den endelige indstilling til Dronningen om medaljetildelingen. En række ministerier har nærmere oplysninger på deres hjemmesider.

Anmodningen, som skal fremkomme fra arbejdsgiveren, bør indeholde:
  • Den ansattes fulde navn og adresse samt personnummer.
  • Så vidt muligt dokumentation for ansættelsesforholdets varighed.
  • Redegørelse for at den ansatte har ydet en fortjenstfuld indsats.
  • Tidspunktet for arbejdsophør, hvis der ved privat ansættelse anmodes om tildeling af en medalje efter mindre end 50 års ansættelse.
  • Tidspunktet for en eventuel jubilæums- eller afskedsreception, hvis en sådan påregnes at blive holdt.

Den kongelige Fortjenstmedalje og Den kongelige Belønningsmedalje er den dekoreredes ejendom og skal således ikke tilbageleveres ved den dekoreredes død.

Tildelinger af Fortjenstmedaljen i sølv og Den Kongelige Belønningsmedalje
En oversigt over alle nulevende personer, der er benådet med medaljerne, findes i Hof- og Statskalenderen. Alle personer er anført med den titel den pågældende havde ved tildelingen.

Om bæring af dekorationer henvises til Hofmarskallatets reglement af august 2003 om bæring af dekorationer.

Under den 16. september 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje

  • Lærer på Krebs' Skole Bente Ingerslev Møller, Kgs. Lyngby

Fra den 6. juli 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv 

  • Overkonstabel af 1. grad Anders Christian Kristiansen, Skive
  • Maskinarbejder ved Forsvarets Hovedværksteder Bent Buhelt, Hjørring
  • Materielmester ved Forsvarets Materieltjeneste Bernhard Spira, Frederiksværk
  • Materielassistent ved Forsvarets Forsyning, Depot og Distribution Flemming Kristensen, Rønne
  • Overkonstabel af 1. grad Jens Andersen Jensen, Viborg
  • Materielforvalter ved Forsvarets Forsyning, Depot og Distribution Jens Jørgen Kjær, Aabenraa
  • Materielassistent ved Forsvarets Forsyning, Depot og Distribution Jens Otto Ranthe, Lundby
  • Overkonstabel af 1. grad John Grevsen, Vejen
  • Specialarbejder ved Forsvarets Forsyning, Depot og Distribution Johnny Viren Bengtsson, Frederikssund
  • Seniorsergent Jørn Evald Rasmussen, Haderslev
  • Afdelingsleder ved Det Bornholmske Hjemmeværn Svend Aage Olsen, Rønne


Fra den 30. juni 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Oversergent Jens Erik Mygdal Nordentoft, Slagelse

Under den 24. juni 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Driftsleder i Aage Lanngs Fabriker A/S Finn Vestergaard Christiansen, Randers SV
den kongelige belønningsmedalje


  • Fhv. salgsassistent i Coop Danmark A/S Bente Olesen, Høng
  • Servicemedarbejder i Haribo Lakrids A/S Berit Yvonne Christiansen, Faxe
  • Construktor i LEGO Systems A/S Christian Stenderup Christensen, Billund
  • Lærer på Studenterkurset & Kostskolen i Sønderjylland Dorte Beck-Jørgensen, Branderup J
  • Salgsassistent i Hånbæk SuperBest Edel Christensen, Sæby
  • Principal Engineer i Haldor Topsøe A/S Erik Løgsted Nielsen, København NV
  • Kontorassistent i IBM Danmark ApS Eva Susanne Ryding, Hørsholm
  • Montør i El:Con El-Anlæg A/S Henning Sørensen, Nimtofte
  • Servicemedarbejder i Saint-Gobain Weber A/S Knud Sall Hansen, Hammel
  • Mejerist på Them Andelsmejeri Kurt Baastrup Kudsk, Them
  • Kunderådgiver i Arbejdernes Landsbank Margit Lisbeth Laursen, Tjæreborg
  • Salgsassistent i PM ENERGI A/S Poul Erik Batsberg, Hjørring
  • Tryksagskoordinator i FDM Susanne Dagmar Nielsen, Taastrup

Under den 23. juni 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Kordegn i Brande Kirke Aksel Rauff, Brande
  • Dagplejer i Vesthimmerlands Kommune Annagrete Larsen, Aars
  • Driftsleder i DSB Trafik Birthe Holm, København S
  • TV-Inspektør i DR Bjarne Løbner-Olesen, Søborg
  • Pædagog i Bispehøjens Børnegård Bodil Kolding, Holbæk
  • Husassistent på Sydvestjysk Sygehus Bodil Laura Mahler, Ribe
  • Økonomifuldmægtig på Handelsfagskolen Inge-Merete Nielsen, Odder
  • Overlærer på Møn Skole Jan Erik Hansen, Stege
  • Fængselsbetjent ved Statsfængslet i Vridsløselille Jette Lea Johnsen, Albertslund
  • Dagplejekonsulent i Kolding Kommune Jytte Hjorth, Kolding
  • Gartner på Fredericia Kirkegårde Jørgen Heise Olsen, Fredericia
  • Specialarbejder i Lejre Forsyning Leif Bjerring Nielsen, Hvalsø
  • Sygeplejerske på Sydvestjysk Sygehus Vibeke Bach Sørensen, Esbjerg
  • Specialarbejder i Guldborgsund Kommune Willy Gaarsted, Nørre Alslev

Under den 16. juni 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Asger Laustsen, Randers NV
  • Overassistent i Holstebro Kommune Bente Holm Johansen, Holstebro
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Hanne Bach, Skovlunde
  • Skovfoged i Naturstyrelsen Hans Nedergaard-Hansen, Karup J
  • Gartner og teamleder i Vejle Kirker og Kirkegårde Hans Jørgen Kjær Mortensen, Vejle Øst
  • Borgerrådgiver i Holstebro Kommune Hans Peter Holmgaard, Holstebro
  • IT-medarbejder i Udenrigsministeriet Jan Pedersen, Ballerup
  • Fuldmægtig i Københavns Borgerrepræsentation Jeannette Maria Pautsch, Herlev
  • Løn- og personalemedarbejder i Uddannelsescenter Holstebro Leila Bang Larsen, Holstebro
  • Fuldmægtig i Herning Kommune Lisbet Høgsbjerg Krøjgaard, Herning
  • Konsulent i SKAT Indsats Pia Thorsen, Borup
  • Sygehjælper i Gefionshave Susanne Valberg Rasmussen, Horsens
  • Pædagogmedhjælper i Børnegården Nejs Ulla Birgitte Paulsen, Broager
  • Faglærer på AMU SYD Vibeke Olsen, Nørre Aaby
  • Sygehjælper i Ældrecentret Enghaven Anne Mathilde Jørgensen, Skjern
  • Laborant i Fødevarestyrelsen Annie Holgaard, Egå
  • Overlærer på Farstrup Skole Helge Christiansen, Nibe
  • Chefkonsulent i SKAT HR og STAB Helge Hofman Svendsen, København Ø
  • Overassistent i Herlev Kommune Henrik Hansen, Herlev
  • Håndværker i DSB vedligehold a/s Jesper Sandberg, Brabrand
  • Specialist i Odense Kommune Karen Westermann Løwenstein, Munkebo
  • Overassistent i Køge Kommune Karin Trane, Køge
  • Sygeplejerske på Bostedet Algade Lis Andersen, Snedsted
  • Social- og sundhedsassistent i Center Lindegården Lis Ulla Lund, Roskilde
  • Social- og sundhedshjælper på Kastanjegården Lissy Krista Lauridsen, Aulum
  • Specialkonsulent i SKAT, HR og Stab Margit Pedersen, Frederikshavn
  • Laboratoriefuldmægtig på Aarhus Universitet Margit Skriver Rasmussen, Auning
  • Sagsbehandler i ATP/Udbetaling Danmark Pia Poulsen, Nærum

Under den 13. juni 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Projekteringsleder i MT Højgaard A/S Henning Bartz, Fredensborg

den kongelige belønningsmedalje

  • Pædagog i Børnehuset Marievang Anne Grethe Baisner, Slagelse
  • Gartner i Palsgaard Gods A/S Asger Kristian Jensen, Barrit
  • Salgsassistent i Robert Bosch A/S Birthe Drachmann Andersen, Smørum
  • Salgsassistent i Aage Müller Doris Eliasen, Roskilde
  • Underwriter i Topdanmark Forsikring A/S Edith Merete Henriksen, Greve
  • Blikkenslager og rørlægger i Niels Kalhave A/S Henning Hjortshøj Knudsen, Tjele
  • Intern sælger i Besko A/S Iver Scherrebeck, Haderslev
  • Trafikassistent i SAS Ground Handling Denmark A/S Jette Helt, Kastrup
  • Fhv. projektleder i Tryg Forsikring A/S Jette Plesner-Jacobsen, Gentofte
  • Overpostbud på Frederiksberg Postkontor John Topp Lassen, Hvidovre
  • Regionssekretær i Falck Danmark A/S Jytte Frøstrup Jensen, Gistrup
  • Fhv. fuldmægtig i Dansk Landbrugs Grovvareselskab a.m.b.a. Rudi Gam, København Ø
fortjenstmedaljen i sølv

  • Fuldmægtig i Furesø Kommune Annette Kjær Hornshøj Krogh-Rasmussen, Værløse
  • Sagsbehandler i Jobcenter Aabenraa Bodil Nielsen, Aabenraa
  • Specialist i Vordingborg Kommune Dorthe Petersen, Vordingborg
  • Overassistent i Københavns Kommune Eva Anna Kristine Harkjær, København S
  • Overlærer på Ellebækskolen Inger Alstrup Lie, Holstebro
  • Pædagog på Lindehøjskolen Inger Birgitte Munkgaard Jacobsen, Rødovre
  • Bibliotekar i Halsnæs Kommune Inger Margrethe Larsen, Skævinge
  • Laboratoriefunktionær på Aarhus Universitet Jane Pauli Larsen, Hørning
  • Assistent på Guldborgsund-bibliotekerne Jette Brandt, Nykøbing F
  • Assistent i Københavns Kommunes Voksentandpleje Marianne Borg, Greve
  • Overlærer på Christiansfeld Skole Marianne Smits, Christiansfeld
  • Fuldmægtig i Odense Kommune Marna Svendsen, Odense C
  • Fuldmægtig i Aarhus Kommune Susanne Holm, Beder
  • Assistent på Gentofte Hovedbibliotek Torben Palle Sørensen, Gentofte
  • Pædagog i Børnehuset Højmarksvej Anne Lindholt Bjerre, Dyssegård
  • Sygehjælper på Tirsdalens Plejehjem Annie Aarup Petersen, Randers SØ
  • Kontorassistent på Randers Bibliotek Bente Larsen, Randers SV
  • Lærer på Munkevængets Skole Bodil Egeløkke Frederiksen, Kolding
  • Værkstedsassistent i Den Sociale Virksomhed Guldborgsund Finn Kirsgaard Larsen, Sakskøbing
  • Social- og sundhedshjælper på Stigtebo Plejecenter Henny Christensen, Tranekær
  • Beskæftigelsesvejleder i Sundhedscenter Søndergården Karen Christensen, Brædstrup
  • Overlærer på Strandskolen Kjeld Johannes Baarstrøm, Viby J
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Lillian Kloth Petersen, Odense NV
  • Fuldmægtig i Vejen Kommune Lone Nielsen, Vejen
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Poula Marie Andersen, Munkebo
  • Vagtmester på Aalborg Universitet Rene Nielsen, Aalborg
  • Pædagogmedhjælper i Børnehuset Baggersvej 17 Ulla Andersen, Frederiksværk
  • Pædagogisk leder ved dagplejen i Sølyst Dagtilbud Ulla Groth Berntsen, Aarhus N
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Bente Irene Pedersen, Stenstrup
  • Sygeplejerske på Sydvestjysk Sygehus Birgit Løvlund Johansen, Ribe
  • Sygehjælper på Aalborg Universitetshospital Birgitte Retvig, Aalborg SV
  • Økonoma på Sydvestjysk Sygehus Clara Nielsen, Grindsted
  • Funktionsbestemt overassistent i Region Syddanmark Dora Vindfeld Beck, Ribe
  • Sygeplejerske på Sygehus Sønderjylland - Haderselv Sygehus Else Hansen, Haderslev
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital Else Marie Nielsen, Solbjerg
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Randers Eva Simonsen, Randers SØ
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Hanne Knudsen, Egå
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Viborg Inge-Lise Kjeldgaard Mortensen, Skive
  • Afdelingsleder i Hinnerup Fritidscenter Sanne Drachmann, Hinnerup
  • Sagsbehandler i Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold Tinny Bendixen, Skovlunde
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Herning Tove Mølgaard Nørgaard, Holstebro
  • Kontorleder på Himmelev Gymnasium Ulla Sørensen, Viby Sjælland

Fra den 11. juni 2014 at regne er efternævnte tildelt 

den kongelige belønningsmedalje 

  • Massør Niels-Jørn Hjermind, Mårslet

Under den 4. juni 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Leder i Fransgård Maskinfabrik A/S Arne Nielsen, Farsø
  • Overmontør i Varmecentralen A/S Kaj Erik Holmberg, Glostrup
  • Communication Officer, S&AM DK i Nordea Invest Fund Knud Risager Hvistendahl, Charlottenlund
den kongelige belønningsmedalje 

  • Produktionsmedarbejder i A/S Sæby Fiske-Industri Anna Marie Thomsen, Sæby
  • Fhv. salgsassistent i Coop Danmark A/S Anna-Lise Mortensen, Viby J
  • Assistent i DLR Kredit A/S Birgit Hansen, Greve
  • Registreret revisor i Martinsen Ellen Kirstine Rask, Vejle
  • Fhv. IT-medarbejder i Vestjysk Bank A/S Else Marie Vrist, Lemvig
  • Fhv. kvalitetskontrolassistent i Tulip Food Company Erik Møller Nielsen, Børkop
  • Teknisk assistent i Verdo Entreprise A/S Ester Busk, Randers NV
  • Kartonnagearbejder i DS Smith Packaging Denmark A/S Kurt Dalgaard, Grenaa
  • Mekaniker i Titan Lastvogne A/S Per Mogens Ib Jakobsen, Ringsted
  • Trivselschef & HR i Coop Danmark A/S Pia Lone Kihlberg, Roskilde
  • Drift- og servicetekniker i TDC A/S Poul Larsen, Virum

Under den 2. juni 2014 er efternævnte tildelt 

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. butikschef i Dansk Landbrugs Grovvareselskab a.m.b.a. Ove Guldager Pedersen, Skjern

den kongelige belønningsmedalje

  • Fhv. licensmanager i DBU Benny Jacobsen, Frederiksberg C
  • Overlærer på Bagsværd Kostskole og Gymnasium Bente Girbo-Sørensen, Kgs. Lyngby
  • Lønningsbogholder i Kosan Gas a/s Britha Nielsen, Brabrand
  • Farmakonom på Elefant Apoteket i Holbæk Dorrit Klose Jensen, Holbæk
  • Flight Data Specialist i SAS Hans Svane, Kastrup
  • Skoekspeditrice i Paw Sko ApS Lise Beyer Buby, Rødovre
  • Kundemedarbejder i Arbejdernes Landsbank Liz Wingaa, Frederiksberg
  • Økonomiassistent i Bossard Denmark A/S Lone Pedersen, Rødovre
  • Salgskonsulent i Falck Danmark A/S Ole Grønborg Nielsen, Nibe
  • Økonomikonsulent i BDO Statsautoriseret revisonsaktieselskab Svend Erik Andersen, Viborg
  • Reparatør i Dansk Landbrugs Grovvareselskab a.m.b.a. Thorkild Mathiesen Lautrup, Skærbæk
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Torben Ulrik Jørgensen, Vejle
  • Advokatsekretær i Advokatfirmaet Thuesen Bødker & Jæger Aase Stenstrup Friis, Esbjerg N

fortjenstmedaljen i sølv

  • Fuldmægtig i Esbjerg Kommune Alice Rahbek Jensen, Esbjerg Ø
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Anders Stig Borring, Næstved
  • Overlærer på Mosedeskolen Anette Lund, Karlslunde
  • Overassistent i SKAT Kundeservice Anne-Grethe Stoltz Larsen, Smørum
  • Overlærer på Gram Skole Dorthe Klingenberg Petersen, Haderslev
  • Social- og sundhedsassistent på Vejle Sygehus Ellen Skov Gårde Jensen, Give
  • Kontorassistent i Københavns Kommune Gitte Bengtson, Hvidovre
  • Overlærer på Dueholmskolen Henrik Grandjean-Thomsen, Nykøbing M
  • Fuldmægtig i SKAT Indsats Inge Lise Lieberoth, Glostrup
  • Beskæftigelsesrådgiver i Vejle Kommune Inger Marie Wigant, Vejle Øst
  • Overlærer på Herstedvester Skole Kent Øskov Knudsen, Herlev
  • Fuldmægtig i SKAT Indsats Lene Marie Henriksen, Otterup
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Lone Daugaard Truelsen, Kastrup
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Torben Steensboe Lang, Otterup

Fra den 31. maj 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Flyverspecialist Vagn Hareskov, Haderup


Under den 28. maj 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv 

  • Pædagogmedhjælper i Børnehuset Skrænten Anne Margrethe Heidner, Hvalsø
  • Specialist i Gentofte Kommune Connie Helver, Vallensbæk
  • Specialist i Lolland Kommune Gitte Marianne Møss Hermann, Holeby
  • Sygeplejerske på Give Sygehus, Friklinikken Inge Marie Jakobsen, Give
  • Lægesekretær på Aarhus Universitetshospital Kirsten Rubin, Risskov
  • Specialist i Gladsaxe Kommune Linda Høøck Nilsson, Herlev
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Holstebro Lis Bæk, Holstebro
  • Assistent i Københavns Kommune Lis Bente Olsen, Glostrup
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Marianne Kyllesbech, Ishøj
  • Maskinfører i Tórshavn Kommune Pauli Erhardt Mortensen, Argir
  • Pædagogmedhjælper i Børnehuset Hirtshals Rita Anette Pedersen, Hirtshals
  • Socialpædagog i Bo og Naboskab Sydlolland Solveig Kaad, Maribo
  • Pedel i Tórshavn Kommune Súni Hammer, Tórshavn
  • Overtrafikkontrollør i DSB Susanne Hilleborg Sørensen, Næstved


Fra den 27. maj 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Flyverspecialist Alice Snitgaard, Børkop
  • Seniorsergent Arne Bach Nielsen, Højslev
  • Seniorsergent Bjørn Stephensen, Jægerspris
  • Oversergent Brian Vagn Christensen, Aalborg Øst
  • Flyverspecialist Egon Iver August Selch, Christiansfeld
  • Flyverspecialist Henning Sallingbo Smedegaard Olsen, Karup J
  • Seniorsergent Jan Holger Dahlgren, Stoholm Jyll
  • Seniorsergent Jens Ove Lyby Sigvardsen, Haderup
  • Seniorsergent Jørn Carsten Andersen, Viborg
  • Seniorsergent Kenni Elleby Holm, Aakirkeby
  • Seniorsergent Kjeld Bjarne Flammild, Viborg
  • Flyverspecialist Leif Kielgast, Rønne
  • Seniorsergent Milton Jørn Kristensen, Holte
  • Flyverspecialist Niels Peder Jensen, Karup J
  • Seniorsergent Palle Jørgen Christensen, Viborg
  • Flyverspecialist Torkil Kristensen, Aalborg SØ
  • Seniorsergent John Henriksen, Kolding
  • Skolebiblioteksassistent i Middelfart Kommune Anette Wåst Vittrup, Middelfart
  • Bioanalytiker på Landssygehuset Anna Poulsen, Hoyvík
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Herning Anna-Lisse Ingemann, Herning
  • Socialpædagog i Træværkstedet Birte Jensen, Gentofte
  • Klinikassistent i Tandplejen på Pilehaveskolen Dorthe Læsøe Rasmussen, Vallensbæk
  • Kontorassistent i Børnefamiliecenter København Eva Lemmé Hansen, Vanløse
  • Assisterende afdelingssygeplejerske på Regionshospitalet Herning Ingrid Elisabeth Jørgensen, Herning
  • Sygeplejerske på Sygehus Sønderjylland Jette Dreier, Sydals
  • 1. tandklinikassistent i Næstved Kommunale Tandpleje Jette Helle Nielsen, Næstved
  • Pædagogmedhjælper i Gilbjerg Børnehuse Karin Levin Bjerking, Vejby
  • Pædagogmedhjælper i Lindehuset Lydia Fuglsig Søberg, Vojens
  • Tandklinikassistent i Næstved Kommunale Tandpleje Marianne Sønderup, Næstved
  • Bioanalytiker på Landssygehuset Pauline Sedea Sylvia Poulsen, Hoyvík
  • Overassistent i Aalborg Kommune Suzanne Schiellerup Christensen, Aalborg SØ
  • Overassistent i Københavns Kommune Birgitte Sigrid Hedegaard, København N
  • Overlærer på Kirstinebjergskolen Bodil Kjestine Borch, Fredericia
  • Specialist i Næstved Kommune Else-Marie Jensen, Glumsø
  • Klinikassistent i Bankagerskolens Tandklinik Helle Pape, Horsens
  • Overtrafikkontrollør i Banedanmark Kaj Egon Hansen, Nykøbing F
  • Tandklinikassistent i Varde Kommune Ketty Kruse Kristensen, Ølgod
  • Overassistent på Ringkøbing-Skjern Bibliotekerne Kirsten Horsbøl Petersen, Tarm
  • Lærer på Rørkjær Skole Lena Marie Schmidt Hansen, Esbjerg V
  • Fuldmægtig i Allerød Kommune Lene Linding Hansen, Hillerød
  • Pædagogmedhjælper i Poppellunden Marianne Strange, Svendborg
  • Fuldmægtig i Næstved Kommune Merete Sonja Cordes Johansen, Næstved
  • Trafikinspektør i DSB Per Elgaard, Vallensbæk Strand
  • Specialarbejder på Nordre Skole Peter Otto Christen Jensen, Viborg
  • Kontorassistent på Vejle Bibliotekerne Susanne Marie Thornemann Østergaard, Vejle Øst


Fra den 26. maj 2014 at regne er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje

  • Kammertjener Allan Hjorth Baunsgaard, København K
  • Livrist Brian Birk Danielsen, Odense SV


Under den 23. maj 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. direktør i Junget A/S Jørn Biehl, Hadsten

den kongelige belønningsmedalje

  • Farmakonom på København Linde Apoteket Anette Merry Toft, Brønshøj
  • Senior Operations Officer i PFA Pension Anna Lise Rasmussen, Rødovre
  • Kunderådgiver i Sydbank A/S Dorte Balle Lange, Juelsminde
  • Bankrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Elisabeth Jensen, Hornslet
  • Debitoransvarlig i Lemvigh-Müller A/S Ellen Andersen, Havndal
  • Klinikassistent i Tandlægeselskabet Hans Peter Harbo ApS Else Müller, Spentrup
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Finn Skovsbøl, Horsens
  • Fhv. el-montør i HEF EnergiTeknik A/S Karsten Steen Melgaard, Aalborg
  • Lærer på Henriette Hørlücks Skole Lis Birgit Bruun Skipper, Odense M
  • Overlærer på Billums Privatskole Ole Jensen, København NV
  • Fhv. tankvognschauffør i Arla Foods amba Ove Sønderskov, Lemvig
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Poul Erik Bredvig Nielsen, Brædstrup
  • Salgsassistent i SuperBrugsen Højby Tove Tholsgaard Bauerfeind, Højby

fortjenstmedaljen i sølv

  • Tandklinikassistent i Skive Kommune Gerda Marie Poulsen, Skive
  • Sygehjælper i Ældrecentret Møllermærsk Hanne Christensen, Aabenraa
  • Tandklinikassistent i Odense Kommunale Tandpleje Hanne Nielsen, Odense N
  • 1. tandklinikassistent i Tandplejen, Ikast-Brande Kommune Hanne Taisa Hjøllund, Ikast
  • Kontorassistent i Københavns Kommune Helle Rasmussen, Herlev
  • Klinikassistent i Børnetandplejen, Ballerup Kommune Jean Liselotte Bostrup, Rødovre
  • Rengøringsassistent i Horsens Kommune Jette Hald Bergenhagen, Horsens
  • Lærer på Gelsted Skole Kjeld Juul Pedersen, Gelsted
  • Børneforsorgspædagog på Tinghøj Lilian Hviid, Fredericia
  • Skolekonsulent på Nordenskov Skole Lissy Bech-Petersen, Varde
  • Pædagog i Børnehaven Thorsens Allé Lone Mølgaard Pedersen, Aalborg
  • Overlærer på Augustenborg Skole Mogens Johansen, Augustenborg
  • Overlærer på Vejlebroskolen Svend Hougaard Christensen, Frederiksberg C
  • Økonomikonsulent i Struer Kommune Aase Helene Kjær, Thyholm

Under den 21. maj 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Salgs- og projektleder i Bella Center A/S Bodil Kjær Sørensen, Herlev
  • Formand i COLAS DANMARK A/S Erik Mathiasen Sejrup, Give
  • Serviceleder i JF - Kongskilde Industries A/S Erik Rasmus Boysen, Aabenraa
  • Formand for betonsjakket i Hoffmann A/S Hans Gejl, Varde

den kongelige belønningsmedalje 

  • Teknisk servicemedarbejder i Akademisk Boldklub Bo Helmer Jensen, Søborg
  • Faktor i Widex A/S Hans Jakob Daugaard Nielsen, Farum
  • Kundemedarbejder i Arbejdernes Landsbank Hjørdis Birgit Hald, Aalborg SV
  • Socialpædagog i Julemærkehjemmene Jens Balk Møller, Skælskør
  • Assistent i SEAS-NVE Holding A/S Lone Madsen, Hørve
  • Fhv. salgsassistent i Skoringen Maud Vera Holm Larsen, Herlufmagle
  • Betonchauffør i Unicon A/S Palle Egedal Iversen, Viby Sjælland
  • Fhv. lastvognsmekaniker i Randers Godstransport A/S Per Kirkegaard Christensen, Allingåbro
  • Operatør i Odense Marcipan A/S Ruth Skotte, Odense N
  • Advokatsekretær i ADVODAN Ruth Ørsted Pedersen, Grindsted

fortjenstmedaljen i sølv

  • Omsorgsassistent på Udviklingscentret De 2 Gårde Annette Vestergaard Andersen, Børkop
  • Køkkenmedhjælper på Plejecentret Sjælsø Anni Kristensen, Allerød
  • Afdelingsleder på Peder Lykke Skolen Bjarne Ackey, København S
  • Lægesekretær på Regionshospitalet Herning Erna Hansen, Herning
  • Teknisk serviceleder i Københavns Kommune Flemming Barnekov Johansen, Ballerup
  • Specialist i Roskilde Kommune Helle Marie Aagaard Nielsen, Roskilde
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Randers Inge Blumensaat Hansen, Ørsted
  • Lægesekretær på Sygehus Sønderjylland Karen Lindberg Lauridsen, Toftlund
  • Pædagog i Bofællesskaberne i Rødovre Lene Holst, Dragør
  • Overassistent i Jobcenter Aabenraa Lone Berdiin Clausen, Padborg
  • Pædagog i Espergærde Skolens SFO afdeling Tipperup Maria Elisabeth Sörensen, Helsingør
  • Kontorfuldmægtig i DR Ove Hald Sørensen, Kokkedal
  • Dagplejer i Dagplejen i Dalum Ruth Vissing Madsen, Odense S
  • Rådhusbetjent i Albertslund Kommune Tommy Allan Kjellerup, Taastrup
  • Overlærer på Skt. Klemensskolen Anne Dambo Holm, Odense M
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Bent Riis Jørgensen, Horsens
  • Specialkonsulent i SKAT Inddrivelse Claus Kühn, Valby
  • Souschef i Børnehuset Hirtshals Doris Nielsen, Hjørring
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Finn Skov Stødkilde Jørgensen, Herning
  • Overlærer på Lundergårdskolen Hans Hovaldt, Hjørring
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Jan Rafn, Odense N
  • Fagkonsulent i SKAT Inddrivelse John David, Nykøbing F
  • Fuldmægtig i SKAT Indsats Jørgen Myrup Rasmussen, Odense N
  • Overlærer på Skt. Klemensskolen Karen Marie Gjørtsvang Lauridsen, Broby
  • Sygehjælper i Kildedalscentret Lissy Højgaard Svendsen, Skals
  • Overflyveleder i Naviair Mogens Rehfeld, København S
  • Konsulent i SKAT Inddrivelse Susanne Bech Uldahl, Kastrup
  • Overassistent i SKAT Kundeservice Winnie Dorfer Albrechtsen, Rødovre

Under den 19. maj 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i guld

  • H.E. Højesteretspræsident Børge Dahl, Hellerup


Under den 14. maj 2014 er efternævnte tildelt


den kongelige belønningsmedalje af 1. grad

  • Fhv. administrerende direktør i Grumsen's Maskinfabrik A/S Flemming Stausholm, Esbjerg Ø

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. souschef i Coop Danmark A/S Egon Waldbjørn Jensen, Galten
  • Driftsleder i DLF-TRIFOLIUM A/S Tage Albert Hass Andersen, Odense S
  • Souschef i Irma A/S Ulla Thestrup Nielsen, København Ø

den kongelige belønningsmedalje

  • Fhv. mejerist på Branderup Mejeri Bent Petersen Madsen, Skærbæk
  • Fhv. salgsassistent i Sj. Odde Brugsforening Bodil Poulsen, Sjællands Odde
  • Lærer på Øster Åby Friskole Elsemarie Holm Stenberg Hoffmann, Stenstrup
  • Rustfast kleinsmed i Cabinplant A/S Finn Nielsen, Haarby
  • Salgsassistent i VERDO Randers Elforsyning A/S Hans Dejbjerg, Tjele
  • Elevatormontør i Midtjydsk Elektro a/s John Meyland, Ikast
  • Privatkunderådgiver i Sydbank A/S Jytte Pedersen, Egtved
  • Lagermedarbejder i Teknos A/S Lars Henrik Poetzsch, Kolding
  • Produktionsplanlægger i Brunata A/S Mogens Flemming Olsen, Aarup
  • Grafiker i Islev Tryk a/s Tommy Kaysen, Herlev

Under den 12. maj 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Biblioteksassistent i Hvidovre Kommune Anne Birgitte Bindesbøll, Havdrup
  • Administrativ sagsbehandler i Helsingør Kommune Birte Anette Jespersen, Helsingør
  • Studiesekretær på Syddansk Erhvervsskole Ellis Susanne Treudel, Odense C
  • Lærer på Rørkjær Skole Else Lykke Vestrup, Esbjerg N
  • Kontorassistent i Randers Kommune Eva Holting, Langå
  • Specialist i Bornholms Regionskommune Gitte Holm Jensen, Aakirkeby
  • Fuldmægtig i Frederiksberg Kommune Iben Marita Fredgart, Frederiksberg
  • Virksomhedskonsulent i Jobcenter Vejle Inge Korskilde, Vejle Øst
  • Assistent på Aarhus Universitetshospital Lina Brandt Larsen, Hadsten
  • Overlærer på Karensmindeskolen Margit Marie Kappel Jensen, Skørping
  • Overassistent i Københavns Kommune Pia Schaarup, Brøndby
  • Administrativ økonomimedarbejder i Køge Kommune Susanne Gitte Larsen, Borup
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Ulla Friis Hansen, Bagsværd
  • Lærer på Engbjergskolen Vibeke Stabell, Herning


Fra den 9. maj 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Marinespecialist Jens Bjarne Jørgensen, Albertslund

Under den 9. maj 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv


  • Overlærer på Vibeskolen Astrid Lægaard, Odense S
  • Ernæringsassistent i Vores Køkken, Lokalcenter Tjørnehaven Birthe Kjær, Galten
  • Lægesekretær på Sygehus Syd - Næstved Christa Maria Tedaldi Amundsen, Karrebæksminde
  • Sygeplejerske på Nykøbing Falster Sygehus Dorrit Susanne Larsen, Eskilstrup
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Viborg Elin Gundorf, Viborg
  • Fritidspædagogisk leder på N.J. Fjordsgades Skole Elsa Schilling Bay Vigsø, Aarhus V
  • Kontorfuldmægtig på Syddansk Universitet Gitta Stærmose, Odense M
  • Chefkonsulent i SKAT Kunderservice Hans Peter Jensen, Haderslev
  • Fuldmægtig i SKAT Kundeservice Henning Luxhøj, Mariager
  • Bioanalytiker på Sygehus Vendsyssel Inge Mellergaard Pedersen, Tårs
  • Social- og sundhedshjælper i Søparken Inger Kirkeby, Vemb
  • Serviceassistent på Aarhus Universitetshospital Inger Merethe Berggreen Pedersen, Hammel
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Kirsten Møller, Brørup
  • Overlærer på Brædstrup Skole Klara Ingelise Kristoffersen, Brædstrup
  • Overlærer på Løvvangskolen Birgit Heidemann Christensen, Aalborg
  • Overassistent på Ringkøbing-Skjern Bibliotekerne Elly Frost Nielsen, Skjern
  • Medhjælper i beskyttet værksted LBV Montage & Træ Gert Lien Andersen, Esbjerg V
  • Handelsoverlærer på EUC Nord Gytha Emma Lundgaard Melchjorsen, Hjørring
  • Sagsbehandler i Jobcenter Bornholm Inge Rehfeld Lind, Hasle
  • Overassistent i Københavns Kommune Jan Zon, Roskilde
  • Overlærer på HF & VUC Fyn Jørgen Lundrup, Odense S
  • Fuldmægtig i Svendborg Kommune Kirsten Degn, Stenstrup
  • Tandklinikassistent i Slagelse Tandpleje Kirsten Marianne Jensen, Dianalund
  • Overassistent i Tårnby Kommune Lene Jørgensen, Kastrup
  • Overassistent i Brønderslev Kommune Lisbeth Fruensgaard, Brønderslev
  • Overlærer på Skovvangskolen Marianne Birgitte Westermann, Allerød
  • Specialist i Frederikshavn Kommune Palle Mogens Jensen, Frederikshavn
  • Lærer på Skolen på Sønderager Poul Grønborg, Herning

Under den 7. maj 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Bibliotekar på Ikast-Brande Bibliotek Anne Grete Kristensen, Bording
  • Lærer på Højslev Skole Bent Pedersen, Højslev
  • Overlærer på Langå Skole Birte Skovbo Schou, Langå
  • Biblioteksassistent på Mariagerfjord Bibliotekerne Grete Beck, Hobro
  • Voksen- og Handicaprådgiver i Halsnæs Kommune Grethe Birgitte Høyerup Nielsen, Frederiksværk
  • Overlærer på Ådalskolen Hanne Kristensen, Esbjerg V
  • Biblioteksassistent på Hobro Bibliotek Inge-Lise Skaarup, Hobro
  • Biblioteksassistent på Hobro Bibliotek Irma Føns Rosenberg, Hobro
  • Overlærer på Stadil-Vedersø Skole Johanne Ørnbjerg, Ulfborg
  • Overlærer på Avedøre Skole Kirsten Baron Rom, Frederiksberg
  • Fuldmægtig og specialist i Københavns Kommune Maiken Cetti, Kastrup
  • Dagplejer i Ikast-Brande Kommune Mary Marie Østermark Sørensen, Nørre Snede
  • Overlærer på Klostermarksskolen Susanne Boje Sørensen, Roskilde
  • Sekretariatsmedarbejder i Mariagerfjord Kommune Tove Borup, Terndrup
  • Overlærer på Vesterbro Ny Skole Annette Strarup, Vanløse
  • Overlærer på Søndervangsskolen Bente Assenholt, Silkeborg
  • Tale-hørekonsulent i Sønderborg Kommune Hanne Kyster, Sønderborg
  • Overlærer på Kongehøjskolen Hanni Gørup Eskildsen, Aabenraa
  • Sagsbehandler i Københavns Kommune Helle Høyer, Kastrup
  • Hjemmehjælper i Sundhedscenter Søndergården Inge Jensen, Brædstrup
  • Ydelseskonsulent i Center for Arbejdsmarked Judith Olsen, Nykøbing F
  • Bibliotekar på Randers Bibliotek Kathrina Tobiasen, Randers SV
  • Lægesekretær på Odense Universitetshospital Kirsten-Marie Thinggaard Provost, Odense SV
  • Pædagog i Specialgruppen Damgade Lene Bloch Thorlund, Sønderborg
  • Overlærer på Tornhøjskolen Lisbeth Christensen, Aalborg
  • Tandklinikassistent på Ørstedskolen Marie Elisabeth Rasmussen, Humble
  • Overlærer på Grøndalsvængets Skole Thorbjørn Bagger Svendsen, København NV
  • Overlærer på Østervangsskolen Ulla Damgaard, Hadsten
  • Husassistent på Hav-Fjord Anne Bruun Broe, Thyborøn
  • Overlærer på Skovvangsskolen Bente Krogh, Hammel
  • Børnehaveklasseleder på Østre Skole Bente Wagner Sandal, Thisted
  • Overlærer på Nr. Nissum Skole Birgit Skovgaard Due, Lemvig
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Herning Bodil Kamp, Herning
  • Overlærer på Skovvangsskolen Britta Marie Rytter Jensen, Fårvang
  • Overlærer på Ny Holte Skole Hanne Weigaard Heimann, Hellerup
  • Lærer på Firkløverskolen Give Ingrid Marianne Engelsted, Give
  • Overlærer på Mølholm Skole Kirsten Eskildsen, Vejle
  • 1. klinikassistent på Møllevangskolens tandklinik Lis Margrethe Nygreen, Trige
  • Lønkonsulent i Region Sjælland - Koncern HR Marianne Eliassen, Slagelse
  • Overlærer på Torstedskolen Ole Kristian Poulsen Højgaard, Horsens
  • Lærer på Søndermarksskolen Susanne Anette Mattison, Randers SV
  • Overlærer på Jægerspris Skole Telse Niemann Frederiksen, Jægerspris

Under den 5. maj 2014 er efternævnte tildelt 

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. skibsfører i Dampskibsselskabet NORDEN A/S Egon Christensen, Herning
  • Fhv. lagerchef i S.D. Kjærsgaard Automobiler A/S Vagn Tolstrup, Aalborg SV
den kongelige belønningsmedalje 

  • Kontorassistent i P/f J.F. Kjølbro Heilsøla Anna Maria Mikkelsen, Klaksvik
  • Lønningsbogholder i Morsø Jernstøberi A/S Birthe Christensen Klausen, Erslev
  • Projektleder i SAS Ground Handling Denmark A/S Carl-Henrik Coakley, Dragør
  • Training Consultant i Carlsberg Danmark A/S Ebbe Falk Jensen, Roskilde
  • Møbelsnedker i Duba-B8 A/S Find Jensen, Bjerringbro
  • Kundeservicemedarbejder i Sydbank A/S Gudrun Søndergaard, Hedensted
  • Bankrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Margit Ebba Sandum, Allerød
  • Management Coordinator i Statoil Fuel & Retail A/S Marianne Lindquist, Dragør
  • Souschef i Arbejdernes Landsbank Olav Dam Jepsen, Viborg
  • Montør i PTI A/S Ole Bent Andreasen, Tarm
  • Kontrolinspektør i MAN Diesel & Turbo Ulrik Walløe Severin, Kastrup
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Viggo Michael Jensen, Korsør

fortjenstmedaljen i sølv

  • Lægesekretær i Frederiksberg Kommune Annie Elisabeth Nielsen, Frederiksberg
  • Fhv. TV-tekniker i DR Arny Flemming Broy Tibirke, Kvistgård
  • Tandklinikassistent i Albertslund Kommunale Tandpleje Bente Nielsen, Hvidovre
  • Fuldmægtig i Norddjurs Kommune Bitten Mortensen, Grenaa
  • Ernæringsassistent på Psykiatrisk Center Sankt Hans Bitten Pedersen, Ruds Vedby
  • Overassistent i Albertslund Kommune Connie Reitov, Albertslund
  • Overlærer på Vibeholmskolen Hans Staalfeldt, Taastrup
  • Naturvejleder på Myrthuegård Henning Pedersen, Varde
  • Social- og sundhedsassistent i Ældrecentret Grønnegården Inge Johnsen, Aabenraa
  • Inspektør i Udenrigsministeriet Kim Porsborg, Bjæverskov
  • Ungekonsulent i Børnefamiliecenter København - Valby Lene Versterre, Valby
  • Sygehjælper i Faxe Kommune Lissi Nedergaard Hansen, Karise
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Vinnie Pedersen, Køge
  • Serviceassistent på Nordsjællands Hospital Alice Frantzen, Hillerød
  • Sygeplejesekretær på Herlev Hospital Anette Mary Stub, Dyssegård
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Dorte Hammer Jensen, København Ø
  • Plejer på Psykiatrisk Center Sankt Hans Gunhild Irene Lund, Viby Sjælland
  • Laboratorietekniker på Københavns Universitet Inge Juul, Vedbæk
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Jytte Dagmar Jensen, Søborg
  • Lærer på Blicherskolen Jørgen Storgaard, Randers NV
  • Køkkenmedhjælper på Herningsholm Erhvervsskole Kaja Vium Michelsen, Sunds
  • Kontorassistent i Københavns Kommune BUF Kirsten Brix, Brøndby
  • Økonomikonsulent i Kalundborg Kommune Lone Kirkeskov Nielsen, Kalundborg
  • Overlærer på Skovbakkeskolen Preben Holst, Højbjerg
  • Social- og sundhedsassistent på Psykiatrisk Center Hvidovre Signhild Pouline Hjalmine Larsen, Hvidovre
  • Overassistent i SKAT Inddrivelse Solveig Irene Jensen, Vrå
  • Køkkenmedhjælper på Herningsholm Erhvervsskole Ulla Irene Kristensen, Sunds
  • Sygeplejerske på Hvidovre Hospital Anne Marie Olesen, Vallensbæk Strand
  • Sygehjælper på Glostrup Hospital Birgit Anita Petersen, Helsingør
  • Sygehjælper på Hvidovre Hospital Birgit Wedege Hansen, Hvidovre
  • Portør på Hvidovre Hospital Bjarne Emil Hansen, Greve
  • Portør på Rigshospitalet Bjarne Svend Rasmussen, Viby Sjælland
  • Ernæringsassistent på Regionshospitalet Holstebro Elly Sørensen, Vinderup
  • Social- og sundhedsassistent på Børne- og Ungdomspsykiatrisk Center Bispebjerg Hanne Kristensen, Gentofte
  • Lærer på Langå Skole Ingrid Tetens, Langå
  • Social- og sundhedshjælper i Ansgarhjemmet Ingrid Hald, Øster Assels
  • Sygehussekretær på Gentofte Hospital Kirsten Ida Wulff Grandahl, Charlottenlund
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Lene Westh, Kastrup
  • Overassistent i SKAT Kundeservice Lisbeth Krog Bruun, Hjallerup
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Holstebro Solveig Lyngholm Risom, Holstebro
  • Laborant på Københavns Universitet Susanne Billesbølle, Kokkedal
  • Lønkonsulent i Ikast-Brande Kommune Alice From Dalsgaard, Ikast
  • Administrativ medarbejder i Favrskov Kommune Anette Andersen, Hadsten
  • Administrativ medarbejder i Kolding Kommune Anni Meng, Kolding
  • Pædagog på Pædagogisk Psykologisk Rådgivning Aalborg Birthe Haack Isaksen, Aalborg Øst
  • Husassistent på Borup Plejehjem Birthe Marie Jensen, Borup
  • Fuldmægtig i Vejen Kommune Bodil Magnussen, Vejen
  • Sygeplejerske på Sygehus Vendsyssel Inge Marie Søndergård Pedersen, Hjørring
  • Sygehjælper i plejeboligerne De Tre Ege Inge-Lise Margrethe Skovgaard, Jægerspris
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Linda Caspersen, Beder
  • Uddannelsessygeplejerske i Fredensborg Kommune Lis Hornemann, Humlebæk
  • Pædagog i Børnehaven Enggården Lisbeth Vestergaard Nielsen, Viby J
  • Pædagogmedhjælper i Børnehuset Pileparken Ole Hesselberg, Søborg
  • Pædagog og familiekonsulent i Familiecentret Spiren Stine-Grete Thorlø Gundersen, Holstebro
  • Ernæringsassistent i Tønder Fælleskøkken Vera Gundesen, Skærbæk


Fra den 1. maj 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overkonstabel af 1. grad John Blichfeldt-Lauridsen, Randers NV


Under den 23. april 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv 

  • Social- og sundhedshjælper på Liselund Demenscenter Bodil Dalgaard, Viborg
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Randers Doris Elisabeth Mygind, Nimtofte
  • Overlærer på Herstedøster Skole Erik Sand, Glostrup
  • Teknik- og servicechef på Greve Gymnasium Fred Finn Bøge Larsen, Karlslunde
  • Rengøringsassistent på Odense Universitetshospital Grethe Madsen, Odense N
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Randers Inge Jytte Jensen Espensen, Allingåbro
  • Konsulent i SKAT IT-support Inge-Lise Høiriis Lie, Nørresundby
  • Hjemmesygeplejerske i Varde Kommune Karin-Ingrid Vindfelt Larsen, Ansager
  • Overassistent i Københavns Kommune Lisa Almtoft Rosengren, København S
  • Overlærer på Helsingør Skole, afd. Marienlyst Merete Strabo, Ålsgårde
  • Overassistent på Helsingør Kommunes Biblioteker Mona Maria Lenskjold Overgaard, Espergærde
  • Specialkonsulent i SKAT HR og Stab Poul Ingemann Hansen, Værløse
  • Lærer på Risskov Skole Steen Okbo, Aarhus N
  • Sygehjælper i Plejecenter Verdishave Susanne Hansen, Taastrup
  • Overlærer på Herstedøster Skole Annette Ettrup, Ballerup
  • Afdelingsleder i Bo/døgn i Horsens Kommune Benny Nielsen, Børkop
  • Social- og sundhedshjælper på Stenumgård Plejehjem Conny Margit Nielsen, Løkken
  • Social- og sundhedsassistent på Sygehus Vendsyssel Dorit Juhl, Løkken
  • Pædagogmedhjælper i Pinjevejens Børnehus Else Marie Damgaard, Kolding
  • Overlærer på Herstedvester Skole Gunnar Martensen, Havdrup
  • Overlærer på Herstedøster Skole Henrik Eske Brok, Frederiksberg C
  • Omsorgsmedhjælper i Landsbyen Sølund Inger Laursen, Horsens
  • Overassistent på Vejle Sygehus Karin Margit Dalgas, Bredsten
  • Økonoma på Aarhus Universitetshospital Kirsten Johnsen, Grenaa
  • Sagsbehandler i Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Sociale Forhold Kirsten Valsted, Roskilde
  • Social- og sundhedshjælper på Hav-Fjord Kirstine Bruun Bro, Thyborøn
  • Social- og sundhedshjælper i Den Sociale Hjemmepleje Lone Marie Nielsen, København S
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Mette Munkner, Højbjerg


Fra den 18. april 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Kontorfuldmægtig ved Forsvarets Hovedværksteder Adam Munck Petersen, Sorø
  • Overtelegrafist ved Forsvarets Efterretningstjeneste Anne-Mette Hvid Mølkjær, Skibby
  • Overkonstabel af 1. grad Bendt Jørgensen, Gudhjem
  • Radioleder ved Forsvarets Efterretningstjeneste Carl Richardt Sahl Rasmussen, Rødovre
  • Kontorfuldmægtig ved Forsvarets Efterretningstjeneste Erik Holst Johansen, København S
  • Elektriker ved Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste Flemming Christian Jeppesen, København SV
  • Korporal Harry Bertelsen Schrøder, Vojens
  • Overkonstabel af 1. grad Helge Frederik Louis Thrane, Haderslev
  • Seniorsergent Jens Conrad Pedersen, Kongens Lyngby
  • Seniorsergent Jørn Bonne, Birkerød
  • Overtelegrafist ved Forsvarets Efterretningstjeneste Kirsten Hyldquist Pedersen, København S
  • Assistent ved Forsvarets Efterretningstjeneste Kurt Leif Jensen, Bagsværd
  • Vagtmester ved Forsvarets Efterretningstjeneste Morten Juel Pedersen, Valby
  • Materielassistent ved Forsvarets Efterretningstjeneste Per Sørensen, Hjørring
  • Overassistent ved Forsvarets Regnskabstjeneste Aase Pedersen, Hirtshals


Fra den 16. april 2014 at regne er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje af 1. grad med krone

  • Jæger Torben Arne Nielsen, Gentofte
den kongelige belønningsmedalje med krone 

  • Oldfrueassistent Pernille Jette Neiiendam, København K

den kongelige belønningsmedalje

  • Personalefuldmægtig Hanne Søborg Mathiasen, København S
  • Snedkerlærling Jens Heinesen, København K

Fra den 11. april 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Screener i Forsvarsministeriet Bente Lützer, Solrød Strand
  • Screener i Forsvarsministeriet Jørn Holstein Christensen, Slangerup

Under den 11. april 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Fængselsbetjent i Statsfængslet ved Horserød Anette Fiksak, Helsingør
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Anne Marie Andersen, Sønderborg
  • Bioanalytiker på Sygehus Vendsyssel Birte Breum Reitzel, Sindal
  • Lægesekretær på Aabenraa Sygehus Dorte Christel Frisk Juhl, Vojens
  • Sygehjælper i Døgnplejen Team Nexø By Elisa Ingeborg Hansen, Nexø
  • Social- og sundhedshjælper i Hjemmeplejen Mørkøv Gerda Marie Frederiksen, Jyderup
  • Pædagogmedhjælper i Helsinge Børnehuse Inge Tove Larsen, Helsinge
  • Lokomotivfører i Lokalbanen A/S John Ingemann Poulsen, Kongens Lyngby
  • Overpostbud i Post Danmark Kurt Jensen, Sejerø
  • Sygehjælper på Sygehus Vendsyssel Margit Jonna Hansen, Frederikshavn
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital Mona Lise Bjørknæs, Odder
  • Holdleder i Kommune Kujalleq Otto Jørgen Therkild Poulsen, Qaqortoq
  • Bygningskonstruktør i Runavík Kommune Páll Eliesar Kastalag, Glyvrar
  • Lagerformand på Statens Serum Institut Poul Christian Christensen, Ishøj


Under den 9. april 2014 er efternævnte tildelt 

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. afdelingsleder i Løsning VVS A/S Kjeld Værnholt Olesen, Horsens
  • Fhv. regional lagerchef i Mekonomen Danmark A/S Ole Rye Jacobsen, København NV

den kongelige belønningsmedalje

  • Fhv. servicechauffør i Berendsen Textil Service A/S Alf Evald Valdemar Andreasen, Lejre
  • Salgsassistent i Irma A/S Alice Ørnskov Rasmussen, Glostrup
  • IT-Supporter i Robert Bosch A/S Dorte Lynge, Frederikssund
  • Tankvognschauffør i Arla Foods Amba Egil Hald, Brønderslev
  • Fhv. trykker i CCL Label A/S Erik Geisborg, Glostrup
  • Hærderiarbejder i Bodycote Varmebehandling A/S Erik Elbek, Søndersø
  • Fhv. kartonnagearbejder i DS Smith Packaging Denmark A/S Frank Bjødstrup Andreasen, Grenaa
  • Fhv. smed og svejser i Babcock & Wilcox Vølund A/S Hans Peter Hadulla, Esbjerg V
  • Fhv. Personal Assistant i Haldor Topsøe A/S Inge-Lise Jensen, Espergærde
  • Kundemedarbejder i Sydbank A/S Karsten Rosendal Christoffersen, Daugård
  • Kategoriplanlægger i Coop Danmark A/S Mogens Avlund Frandsen, Herlev
  • Contractor i Siemens A/S Niels Zetner Nielsen, Næstved
  • Maskinfører i Drengsted Entreprenørfirma A/S Ove Majland Aarhus, Skærbæk
  • Fhv. landbrugsrådgiver i Sydbank Svend Aage Kristensen, Varde
  • Kontorassistent i Lantmännen Cerealia A/S Alis Rasmussen, Ringsted
  • Fhv. ambulanceredder i Falck Danmark A/S Arvid Høvinghoff Johannesen, Ringkøbing
  • Montør af specialmaskiner i VARO Specialmaskiner A/S Bent Sørensen Vinding, Rønde
  • Lager- og logistikmedarbejder i Arla Foods amba, Brabrand Mejeri Casper Jørgensen, Åbyhøj
  • Kontorassistent i A. Espersen A/S Ditte Didriksen, Rønne
  • Planlægger i CCL Label A/S Erik Bertil Meldgaard, Randers NØ
  • Kundemedarbejder i Nordea Bank Danmark A/S Grethe Biller, Galten
  • Fhv. specialarbejder i Bistrup Autodele Jens Jensen, Birkerød
  • Erhvervsspecialist i Nordea Bank Danmark A/S Kent Brandstrup Nielsen, Herning
  • Salgsassistent i Dagli´Brugsen Vemmelev Lene Karin Nesgaard, Vemmelev
  • Chefsekretær i Nykredit Realkredit A/S Maibrith Svendsen, Kastrup
  • Fhv. ambulanceredder i Falck Danmark A/S Mogens Andersen, Tarm


Under den 4. april 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje af 1. grad

  • Adm. direktør i Boligforeningen B42 Tage Skott, Sønderborg

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Udviklingschef i Sander Plast A/S Bjerne Marius Petersen, Nibe
  • Boreformand i GEO Finn Laurits Jensen, Holte
  • Driftsleder i NCC Roads A/S Hans-Jørn Dodensig, Hjallerup
den kongelige belønningsmedalje
  • Tankvognschauffør i Arla Foods Amba Carl Johan Christiansen, Mørke
  • Kundemedarbejder i Nordea Bank Danmark A/S Doris Svenstrup, Hadsten
  • Redder i Falck Danmark A/S Ejvind Bukbjerg Fiedler, Struer
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Erik Moth, Farum
  • HR Supporter i Spar Nord Bank A/S Grethe Hollerup, Hobro
  • Terminalarbejder i DFDS Stevedoring A/S John Sydbøge, Esbjerg
  • Fhv. driftstekniker NGRi Net A/S Juhl Andersen, Ebeltoft
  • Fhv. lagerassistent i Nobia DK/HTH Køkkener A/S Martin Nielsen, Ølgod
  • Finans Controller i Rockwool A/S Ulla Skov Lagoni, Albertslund
  • Fhv. snedker i Skare Byg A/S Aage Juhl Lauridsen, Vamdrup


Fra den 2. april 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overassistent i Søværnets Teknikkursus, Søværnets Specialskole Linda Christa Jønsson, Kastrup


Under den 28. marts 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overassistent i SKAT Kundeservice Bente Korsgaard Abildgaard, Herning
  • Hjemmehjælper i Hjemmeplejen VKV Birgit Jantzen, Valby
  • Ungdomsklubleder på Guldborgsund Ungdomsskole Bjarne Allan Brylle, Kettinge
  • Socialpædagog i Udviklingscenter Ribe Conny Nordahl, Kolding
  • Ekspeditionssekretær i Odder Kommune Gerda Villekold, Odder
  • Skadedyrsbekæmper i Fredericia Spildevand og Energi A/S Gert Pedersen, Fredericia
  • Pædagog på Vedbæk Skoles SFO Gurli Olesen, Hørsholm
  • Social- og sundhedsassistent på Slagelse Sygehus Helle Lynghøj Johansen, Ringsted
  • Afdelingsleder i Danmarks Statistik Lisbeth Johansen, Vanløse
  • Fuldmægtig i Køge Kommune Lone Henriette Juel Hansen, Roskilde
  • Trafikinspektør i DSB Niels Jørgen Pannerup, Hvidovre
  • Pædagogmedhjælper i Børnehuset Rosengården Ulla Hansen, Haderslev
  • Social- og sundhedshjælper på Sophienborg Plejecenter Ulla Müller Pedersen, Hillerød
  • Stabsmedarbejder i Holstebro Kommune Aase Sønderby Pedersen, Holstebro


Under den 26. marts 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje

  • Kontorassistent i DHL Freight (Denmark) Anne Marie Jensen, København N
  • Fhv. tømrer i Tømrerfirmaet Brun Anton Graakjær, Lemvig
  • Bogholderiassistent i P/f Poul Hansen Ása Gram Olsen, Ukendt
  • Overmontør i Post Danmark Bent Daniel Andersen, Hornbæk
  • Kundemedarbejder i Spar Nord Bank A/S Birte Elise Christensen, Nørresundby
  • Vurderingsansvarlig i Djursland Bank Bjarne Boye Sørensen, Grenaa
  • Chauffør i SPF-Danmark P/S Flemming Asger Jensen, Gedved
  • Fhv. tekniker i Novozymes A/S Flemming Hardy Jensen, Kalundborg
  • Bankrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Hans Benny Kristensen, Skanderborg
  • Bankrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Inga Karlsen, Skanderborg
  • Løsøretaksator i Tryg Forsikring A/S Kaj Birger Borch, Hellerup
  • Salgsassistent i TTU v/ Tidens Trend A/S Lis Inge Hansen, Roskilde
  • Maskinarbejder i Vestas aircoil A/S Per Jensen, Lem St
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Aage Johansen, København N

fortjenstmedaljen i sølv

  • Social- og sundhedsassistent på Hybyhus Plejecenter Anna Madsen, Fredericia
  • Social- og sundhedsassistent i Retspsykiatrien Hanne Vildershøj, Nykøbing Sj
  • Planlægger i Skanderborg Kommune Hanne Mortensen, Ry
  • Plejer i De Socialpsykiatriske Botilbud, Middelfart Hanne Jørgensen, Middelfart
  • Tandklinikassistent i Hjørring Kommunale Tandpleje Hanne Forum Jensen, Hirtshals
  • Rengøringsassistent på Holbæk Sygehus Ingerlise Viola Hewalo, Holbæk
  • Serviceassistent på Køge Sygehus Karen Sofie Petersen, Køge
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital Karin Forsberg, Højbjerg
  • Sygehjælper i Hjemmeplejen, Sønderborg Kommune Kirsten Juhler, Broager
  • Bioanalytiker på Svendborg Sygehus Kurt Bomholt Petersen, Faaborg
  • Hjemmehjælper på Thorshøj Plejehjem Lene Knudsen, Thorsø
  • Distriktspædagog på Aarhus Universitetshospital Lone Rulffs de Vroom, Risskov
  • Værkstedsassistent i Psykiatrihuset - Ringsted Majbritt Ratz, Vordingborg
  • Chefkonsulent i SKAT Indsats Steen Kristensen, Vamdrup
  • Dagplejer i Herning Kommune Anne Marie Kirkeby, Herning
  • Rengøringsassistent på Slagelse Sygehus Birgit Hansen, Slagelse
  • Bruger af beskyttet værksted, Østerlund og Naturværkstedet Birgit Petersen Hønborg, Nordborg
  • Sygeplejerske på Aalborg Universitetshospital Birthe Jensen, Nørresundby
  • Social- og sundhedshjælper i Hjemmeplejen Sønderskovhus Bodil Kristensen, Hinnerup
  • 1. tandklinikassistent i Allerød Kommunes Tandpleje Edith Inger Larsen, Hillerød
  • Dagplejer i Dagplejen Tranbjerg Ina Berit Holst, Tranbjerg J
  • Social- og sundhedsassistent på Vejle Sygehus Jane Marie Tranberg Rønsholt, Tørring
  • Bruger af det beskyttede værksted Damgård Jens Ole Riishede Lynggård, Haderslev
  • Social- og sundhedsassistent i Botilbuddet Kommandanthøjen Kirsten Larsen, Rønne
  • Souschef på Breum Skole Kirsten Marie Thomsen, Roslev
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Viborg Lisbeth Sørensen, Viborg
  • Konsulent i SKAT Indsats Aase Julsgaard Hansen, Sunds
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Viborg Aase Kjeldgaard Kloster Boesen, Kjellerup
  • Husassistent på Plejecenter Højmarken Alma Hansen, Gram
  • Plejeassistent i Regionspsykiatrien Viborg - Skive Astrid Dam, Viborg
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Horsens Birgit Rasmussen, Horsens
  • Bioanalytiker på Svendborg Sygehus Birthe Karkov, Svendborg
  • Sygehjælper på Sygehus Sønderjylland Gertrud Henriksen, Haderslev
  • Klinikassistent i Fredericia Kommunale Tandpleje Hanne Irene Christensen, Fredericia
  • Overlærer på Kongehøjskolen Ingeborg Fredslund-Klausen, Aabenraa
  • Målerassistent i Nordvand A/S Jan Fynbo, Kgs. Lyngby
  • Formand i Thorsminde Havn Jens Jørgen Kristensen Poulsgaard, Ulfborg
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Viborg Lis Bjørn Larsen, Viborg
  • Økonoma i Kompetence- og UddannelsesCenter Aarhus, Lyngåskolen Lisbeth Forsman, Hjortshøj
  • Lægesekretær på Regionshospitalet Randers Lise Djørup Hansen, Randers NV
  • Fuldmægtig i Ringsted Kommune Steen Rohrmann Pedersen, Ringsted
  • Sygehjælper i Område Nørrebro/Vestenborghjemmet Susanne Mortensen, Nykøbing F


Under 25. marts 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Afdelingsleder i Concepta A/S Bent Holm, Horsens
  • Fhv. værkfører i Alfred Priess A/S Henning Vestergaard Bajlum, Vinderup
  • Fhv. malerformand i Malerfirmaet Petersen & Andersen A/S Leif Jørgen Olsen, Køge
  • Afdelingsleder i Handelsbanken Benny Thisted, Herning
  • Afdelingsleder i Vordingborg Køkkenet A/S Jack Oliver Normann Hansen, Vordingborg
  • Fhv. lagerchef i Harald Nyborg A/S Poul Christensen, Odense N
  • Fhv. lagermedarbejder i Tican Fresh Meat A/S Willy Gunnar Jensen, Thisted

den kongelige belønningsmedalje

  • Fhv. system tekniker i DOVISTA A/S Annelise Juelsgaard, Ørnhøj
  • Produktionsmedarbejder i Concepta A/S Børge Ditlevsen, Hovedgård
  • Fhv. manager i Novo Nordisk A/S Hans Ove Kofoed, Kgs. Lyngby
  • Receptionist i BASF A/S Ingelise Sørensen, København V
  • Fhv. farmakonom på Aalborg Svane Apotek Jane Margrethe Mellergaard Jensen, Gandrup
  • Senior Cash Management rådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Jens Vestergaard, Kastrup
  • Sekretær i Advokatsamfundet Jytte Løfgren, Vallensbæk
  • Flaskevedligeholder i Strandmøllen A/S Jørgen Hansen, Fredericia
  • Kursusadministrator i SAS Technical Training Laila Klitgaard Michailidis, Kastrup
  • Fhv. assistent i Nordea Bank Danmark A/S Mogens Søndergaard, Ishøj
  • Professional i Novozymes A/S Niels-Arne Birn Svendsen, Karise
  • Løn- og økonomimedarbejder i BUPL Benda Lotus Moustgård, Hedehusene
  • Lagermedarbejder i GKN Wheels Nagbøl A/S Brian Louis Jensen, Lunderskov
  • HR servicekonsulent i Tryg Forsikring Debbie Åse Kanø, Klampenborg
  • Eksportchauffør i Skagerak Fiskeeksport A/S Hans Ole Christensen, Hirtshals
  • Fhv. lægesekretær hos Lægerne Schleisner og Rykær Inger-Margrethe Jensen, Lystrup
  • Kartonnagearbejder i Peterson Packaging A/S Jens Kjeld Molter Andersen, Næstved
  • Kontorassistent i STARK Sindberg Ølgod Karin Hansen, Ølgod
  • Specialarbejder/operatør i A/S J. Petersens Beslagfabrik Knud Erik Nielsen, Nibe
  • Tankvognschauffør i Arla Foods Amba, Kørselscenter Vestjylland Kristian Groth, Holstebro
  • Project Manager i Nordic Sugar A/S Sven Rasmussen, Sakskøbing

fortjenstmedaljen i sølv 

  • Ernæringsassistent i Tønder Fælleskøkken Else Knudsen Aarhus, Skærbæk
  • Kontorfuldmægtig i Grønlands Selvstyre Else Møller Willumsen, Nuuk
  • Overassistent i Ringsted Kommune Henny Elisabeth Christiansen, Dianalund
  • Kontorfuldmægtig ved Danmarks Domstole Inge Jensen, Faaborg
  • Husassistent på Sygehus Vendsyssel Inger Lene Jensen, Hjørring
  • Laborant i Fødevarestyrelsen Johanne Kirstine Vind Sørensen, Aarhus N
  • Sundhedsplejerske i Ringsted Kommune Karin Tofft, Ringsted
  • Fhv. hjemmehjælper i Ribe Hjemmepleje Lissy Irene Eriksen Toft, Ribe
  • Rengøringsleder på Aalborg Universitetshospital Marie Røge Madsen, Brovst
  • Socialpædagog på Granbohus Mogens Pedersen, Vejby
  • Rengøringsassistent på Skole Nord, afd. Kongeskær Sally Rathmann, Allinge
  • Overassistent i Ejendomscenteret, Frederikshavn Kommune Tove Karlsen, Skagen
  • Organist i kirken i Dalur Vilhelmine Larsen, Dalur
  • Plejeassistent på Psykiatrisk Afdeling Middelfart Aase Brunsgaard Andersen, Middelfart


Under den 10. marts 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Udviklings- og markedschef i NCC Roads A/S Ole-Jan Nielsen, Brande

den kongelige belønningsmedalje

  • Assisterende rådgiver i Møns Bank Anne Selchau Larsen, Stege
  • Fhv. farmakonom på Neptun Apotek Annette Jørgensen, Esbjerg V
  • Strategic Buyer i CP Kelco ApS Bente Kristensen, Køge
  • Smed i Per Aarsleff A/S Bruno Taulborg Madsen, Hammel
  • Stationscontroller i Q8 Danmark A/S Elmo Juul Clausen, Hvidovre
  • Fhv. disponent i Catering Engros A/S Helge Aksel Sørensen, Thisted
  • Fhv. direktionssekretær i Lejerbo Inge Buurmeister, Hvidovre
  • Fhv. Sr. Buyer i Spectralink Europe ApS Kirsten Lykke Berg, Horsens
  • Sælger i Haugen-Gruppen AS Denmark Knud Erik Christen Bager, Nibe
  • Fhv. farmakonom på Neptun Apotek Laila Øgendahl Krarup, Esbjerg V
  • Fhv. lagermedarbejder i Danish Agro a.m.b.a. Lars Christian Hougaard Sørensen, Hadsten
  • Sekretær på Julemærkehjemmet Hobro Marie Elise Nielsen, Hobro
  • Driftsplanlægger i JN Data Søren Christian Schandorph, Roskilde


Under den 4. marts 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Rengøringsassistent i Region Nordjylland - Psykiatrien Birthe Nielsen, Brønderslev
  • Pædagog på fabos, Odder Kommune Else Kaa, Skanderborg
  • Laborant på Statens Serum Institut Gitte Ingerine Jensen, Ishøj
  • Klinikassistent i Børne- og Ungdomstandplejen, Københavns Kommune Hanne Marie Mehr, Kastrup
  • Lærer på Korsager Skole Jan Rasmussen, Veksø Sjælland
  • Overassistent i SKAT Inddrivelse Jane Irene Jensen, Brenderup Fyn
  • Social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Jette Nielsen Gulev, Låsby
  • Overassistent i Region Nordjylland, Primær Sundhed Joan Brask, Aalborg
  • Specialist i Region Nordjylland Joan Thorup Sørensen, Tylstrup
  • Sportsmedarbejder i Klub Dragør Jørn Geiken, Slagelse
  • Social- og sundhedshjælper i Blomsterengen Ældrecenter Marianna Egeberg Svendsen, Holsted
  • Værkstedsassistent på Beskyttet Værksted, Vesthimmerland Niels Peter Arentoft, Brovst
  • Social- og sundhedshjælper i bofællesskabet Syrenvænget Sonja Jensen, Barrit
  • Overtrafikkontrollør i Banedanmark Vibeke Betty Thang, København NV

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Afdelingschef i F. Salling A/S Kamma Kirstine Christiansen Søndergaard, Højbjerg
  • Butikschef i Wengberg Møbler A/S Uffe Christensen, Lejre

den kongelige belønningsmedalje

  • Kundekoordinator i KMD Anni Aae Jensen, Aalborg SV
  • Fhv. tankvognschauffør i Arla Foods AMBA Arne Antonsen, Varde
  • Produktionsmedarbejder i Elektro-Isola A/S Benno Borch Jakobsen, Vejle
  • Regnskabsassistent i BASF A/S Bent Gade, Viby Sjælland
  • Technical Editor i Crisplant a/s Birgit Møller Jensen, Risskov
  • Produktkoordinator i Glud & Marstrand A/S Doris Jakobsen, Odense SV
  • Fhv. chauffør i Gammelrand Beton A/S Erik Kristiansen, Svebølle
  • Projektassistent i NCC Construction Danmark A/S Lene Porst, Humlebæk
  • Fhv. slagteriarbejder i DANISH CROWN A/S Per Martinus Sørensen, Svendborg
  • Bogholder i Transport-Teknik A/S Peter Spanggaard Mikkelsen, Kolding
  • Landbrugs- og bygningssmed i Sparkær Smede og VVS A/S Tage Leo Jakobsen, Skive
  • Redaktør for Lollands-Posten Torsten Elsvor, Rødby


Fra den 18. februar 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overkonstabel af 1. grad Benny Pålsson, København S


Under den 12. februar 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje af 1. grad

  • Distributionschef i Coop Logistik John Blok Andersen, Vejen

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. leder i Højby Børnecenter Lis Heilesen Rosenby, Odense C
  • Fhv. kaptajn i Scandlines Danmark A/S Peter Georg Hansen, Gilleleje

den kongelige belønningsmedalje

  • Grafiker i Vestjysk Rotation A/S Bente Jensen, Vinderup
  • Fhv. kundemedarbejder i Sparekassen Himmerland A/S Bodil Elise Johansen, Nørager
  • Gardinmontør og butiksassistent i Gardineksperten A/S Else Sørensen, Hammel
  • Fhv. specialarbejder i Salling Plast A/S Flemming John Adolfson, Løgstør
  • Fhv. slagteriarbejder i DANISH CROWN Hans Georg Dynnweber, Broager
  • Elektromekaniker i Intego A/S Jørgen Winther Mortensen, Aalborg
  • Fhv. sekretariatsmedarbejder i Sydbank A/S Karen Johanne Thomsen, Kolding
  • Oldfrue på Apoteket Friheden Mary Birthe Andersen, Hvidovre
  • Fhv. bygningskonstruktør i Grontmij A/S Poul Erik Lohmann Mikkelsen, Ulstrup
  • IT-supporter i Sparekassen Kronjylland Søren Bech Thøgersen, Randers SØ
  • Fhv. rebslager i G. Funder A/S Tommy Sass von Qualen, Vejle
  • Fhv. produktionsmedarbejder i Rufac ApS Torben Nielsen, Rudkøbing
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Benny Sørensen, Sæby
  • Sekretær i Aarhus Murerlaug Else Hald, Tilst
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Erling Skaaning Primdal, Viby J
  • Fhv. privatchauffør i Schur International a/s Frederik Bobjerg Jensen, Horsens
  • Redaktionsassistent i Syddanske Medier K/S Frieda Karin Matzen, Tønder
  • Inseminør i VikingDanmark Hans Jensen, Svendborg
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Henning-Erik Scheuer, Roskilde
  • Fhv. Senior Financial Controller i Camillo Eitzen (Denmark) A/S Inge Andersen, Hillerød
  • Fhv. bankrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Jette Julfeldt, Hillerød
  • HR koordinator i Dong Energy Oil & Gas A/S Lis Birgit Filskov, Børkop
  • Fhv. inseminør i VikingDanmark Ole Sørensen, Roslev
  • Fhv. bankrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Sonja Alby, Viborg
  • Senior Projekt Manager i SAS Scandinavian Airlines Åge Jakobsen, Kastrup

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overlærer på Pilegårdsskolen Annie Hansen, Kastrup
  • Afdelingsleder i Erhvervsstyrelsen Birgit Elise Jensen, Kastrup
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Frede Bastholm Hansen, Svendborg
  • Pædagog i Frejas Hus Jonna Kjestine Jørgensen, Rødekro
  • Lægesekretær på Aalborg Universitetshospital Kirsten Esten Schou, Aalborg
  • Trafikinspektør i DSB Direktion Lisbeth Christensen, Vanløse
  • Overassistent i SKAT Inddrivelse Marianne Jensen, Allingåbro
  • Rengøringsassistent i Landsverk Sanna Katrina Winther Saxov, Tórshavn
  • Fysioterapimedhjælper/tolk på Ilulissat Sygehus Sofie Martha Kaspersen, Ilulissat
  • Konsulent i Grønlands Repræsentation Stine Elisabeth Hansen, Store Heddinge
  • Sygeplejerske på Aasiaat Sygehus Stine Mina Jensine Agathe Siegstad, Aasiaat
  • Social- og sundhedsassistent på Hvidovre Hospital Susan Birgitte Jensen Ladekarl, Vanløse
  • Overlærer på Grøndalsvængets Skole Susanne Skat Jensen, Virum
  • Social- og sundhedsassistent på Plejehjemmet Aagården Ulla Elisabeth Ottesen, Brovst


Under den 5. februar 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Afdelingsbioanalytiker på Fredericia Sygehus Anne-Marie Henriksen, Fredericia
  • Bioanalytiker på Gentofte Hospital Birgit Houkjær, København NV
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Dorte Steenberg Petersen, Hvidovre
  • Pædagog i Region Midtjylland Edith Vejrgang, Skanderborg
  • Studiesekretær på Erhvervsakademi Sjælland Elisabeth Drewes, Roskilde
  • Kommunal dagplejer i Morsø Kommune Else Larsen, Nykøbing M
  • Pædagog på Børn- og Unge Centret Engvejen Hanne Marie Broch, Juelsminde
  • Oldfrueassistent på Aarhus Universitetshospital Jette Johannesen, Mørke
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Viborg Kamma Katrine Laursen, Viborg
  • Håndværker i Vej & Park Bornholm Kenn Erik Munk, Allinge
  • Social- og sundhedsassistent på Plejehjemmet Egebjerg Maibritt Schiønning Jensen, Herlev
  • Bioanalytiker på Hvidovre Hospital Margit Hundahl Bech, Hellerup
  • Social- og sundhedsassistent på Herlev Hospital Susanne Qvordrup Jensen, Herlev
  • 1. klinikassistent i Syddjurs Kommune - Tandplejen Vibeke Sørensen, Knebel
  • Social- og sundhedsassistent i Psykiatrisk Center Sct. Hans Anne Marie Teglgaard Andreasen, Viby Sjælland
  • Laborant på Bornholms Hospital Ann-Mari Rasmussen, Rønne
  • Serviceassistent/Portør i Psykiatrisk Center Sct. Hans Bent Ulrich Bøgelund Olsen, Roskilde
  • Pædagog i Socialpædagogisk Center, Næstved Bente Marie Tjell Boye, Næstved
  • Operationssygeplejerske på Rigshospitalet Birgitte Strålman, Hellerup
  • Operationssygeplejerske på Bornholms Hospital Connie Lisbeth Abildgaard Westh, Rønne
  • Dagplejer i Dagplejen Elverdam Connie Mona Johansen, Tølløse
  • Portør på Bispebjerg Hospital Erik Johansen, Kgs. Lyngby
  • Servicekonsulent/Oldfrue på Nordsjællands Hospital Eva-Lena Marie Pilemann Bjørnson, Hillerød
  • Sygehjælper på Rigshospitalet Inge Kirsten Vestergaard-Nielsen, Frederiksberg
  • Pædagog i Center Paletten Lisbeth Bruun, Albertslund
  • Socialpædagog på Boenheden Granbo Liselotte Dollas, Vemmelev
  • Social- og sundhedsassistent i Psykiatrisk Center Sct. Hans Marie Kristensen Pedersen, Roskilde
  • Portør i Psykiatrisk Center Sct. Hans Per Benjamin Hansen, Roskilde
  • Ernæringsassistent på Slagelse Sygehus Anne Birgitte Madsen, Slagelse
  • Teknisk assistent i Vejdirektoratet Birte Nielsen, Viby J
  • Bioanalyatiker på Aarhus Universitetshospital Bodil Krebs Nielsen, Hornslet
  • Lægesekretær på Bornholms Hospital Jenny Marie Lund Ipsen, Rønne
  • Overassistent i Rudersdal Kommune Jette Rasmussen, Vedbæk
  • Plejer i Psykiatrisk Center Sct. Hans Joan Duhn Kristensen, Roskilde
  • Bioanalytiker på Nordsjællands Hospital - Hillerød Kirsten Meinicke Stilling, Nærum
  • Sygehjælper på Glostrup Hospital Kirsten Susanne Jensen, Hedehusene
  • Tandklinikassistent i Hvidovre Kommune - Tandplejen Kirsten Vinter Pedersen, Brøndby
  • Sygehjælper på Frederiksberg Hospital Maria Jocelyn Pablita Abundo, Greve
  • Bioanalytiker i Region Hovedstadens Elektive Laboratorium Merete Lintner, København SV
  • Sygeplejerske i Psykiatrisk Center Sct. Hans Ruth Jørgensen, Roskilde
  • Laboratoriebetjent på Hvidovre Hospital Søren Jensen, Vanløse
  • Sygeplejerske på Bornholms Hospital Vibeke Guldberg Jørgensen, Rønne


Under den 4. februar 2014 er efternævnte tildelt 

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Regnskabschef i Einar Kornerup A/S Annalise Elene Sofja Trans, Vig
  • Produktionschef i Flexiket A/S Bjarne Svensson, Risskov
  • Fhv. økonomi- og administrationschef i JEMA AGRO A/S Grethe Jensen, Bjerringbro
  • Inkassochef i Sparekassen Kronjylland Knud Arne Christensen, Randers SØ
  • Fhv. stationsleder i Falck Danmark A/S Leif Christiansen, Toftlund
Den kongelige belønningsmedalje 

  • Fhv. specialarbejder i A. Espersen A/S Ane Merete Frømsdorf Bache, Fredericia
  • Regnskabsassistent i KJV A/S Anette Egone Mariussen, Væggerløse
  • Fhv. slagteriarbejder i Danish Crown A/S Finn Ringsted Madsen, Ringsted
  • Lakmand i Glud & Marstrand A/S Flemming Villy Petersen, Odense NØ
  • Hr. Jørgen Peter Pedersen Fink, Mevoisins
  • Laborant i Nordic Sugar A/S Lene Gleitze Henrichsen, Nakskov
  • Fhv. erhvervsrådgiver i vestjyskBANK Lillian Korsgaard, Holstebro
  • Værktøjstekniker i Kyocera Unimerco A/S Preben Skov, Herning
  • Fhv. kontorassistent i Dansk Supermarked A/S Ruth Tapper-Larsen, Tranbjerg J
  • Fhv. kontorassistent i Tican Fresh Meat A/S Tove Johansen, Thisted
  • Kontoradministrator i Tryg Forsikring A/S Vibeke Elving Hyttel, Tårs
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Erik Juul Møller, Silkeborg
  • Fhv. maskinarbejder i JF-Stoll, Kongskilde Industries A/S Finn Maibøll Pedersen, Sønderborg
  • Salgsingeniør i Novenco A/S Gunnar Mathiasen, Næstved
  • Fhv. senior driftsplanlægger i SAS Flight Data Analysis Hanne Jørgensen, Skovlunde
  • Kunderådgiver i Arbejdernes Landsbank Jane Dalby Sørensen, Langå
  • Fhv. sælger i ThyssenKrupp Elevator A/S Jørgen Larsen, Kgs. Lyngby
  • Fhv. fuldmægtig i Forsikringsselskabet SEB Link A/S Karin Bendix, Nivå
  • Development Engineer i Brüel & Kjær Sound & Vibration Measurement A/S Karl Aage Hald, Virum
  • Direktionssekretær i Midtjyllands Avis Lillian Margrethe Granberg Thøgersen, Silkeborg
  • Fhv. Customer Service Koordinator i Logstor A/S Paula Bertelsen, Fjerritslev
  • Fhv. konsulent i Egmont Publishing A/S Pia Marian Kensø, Herlev
  • Tankvognschauffør i OK a.m.b.a. Poul Pedersen, Sæby
fortjensmedaljen i sølv 
  • Laborant på Statens Serum Institut Birgit Susanne Svanholmer, København S
  • Sygehjælper på Plejehjemmet Strandhøj Conny Christine Garcia, Humlebæk
  • Laborant på Statens Serum Institut Hanne Margrethe Hansen, København S
  • Handelsoverlærer på Roskilde Handelsskole Jane Østergaard Thrane, København Ø
  • Rengøringsmedarbejder på Københavns Universitet Jeannette Allen, København N
  • Sygehjælper på Aalborg Universitetshospital Jonna Mikkelsen, Aalborg Øst
  • Handelsoverlærer på Roskilde Handelsskole Kirsten Graversen, Roskilde
  • Overlærer på Sydboskolen Kirsten Margrethe Høeg, Næstved
  • Handelsoverlærer på Roskilde Handelsskole Lene Cortnum-Fly, Roskilde
  • Pædagogmedhjælper i Daginstitutionen Rosenåen Marianne Stokholm, Vipperød
  • Overtrafikkontrollør i DSB Pia Tang Stenhøj, Ballerup
  • Overtrafikkontrollør i DSB Prakashchandra Amratlal Shah, Næstved
  • Laboratorietekniker på Syddansk Universitet Ranja Bjerring, Odense C
  • Pædagog på Skolen på Duevej Steen Rasmussen, Hvidovre
  • Husassistent i Områdecenter Hedelund Birgitte Bertelsen, Esbjerg Ø
  • Sygehjælper på Sygehus Vendsyssel Hanne Sten, Hjørring
  • Specialist i Roskilde Kommune Hanne Inger Bavnholt, Roskilde
  • Rengøringsassistent på Holbæk Sygehus Jette Lennart Hummer, Holbæk
  • Overassistent i Herning Kommune Jette Mose Søndergård, Sunds
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Karen Marie Seebach Olsen, Odense M
  • Omsorgsassistent på De 2 Gårde Karin Bente Henneberg, Børkop
  • Ernæringsassistent på Caroline Amaliegården og Amaliehaven Karin Marie Lund, Sønderborg
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Holstebro Laila Vang Rysgaard, Holstebro
  • Montør i AffaldVarme Aarhus Lars Madsen, Tranbjerg J
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Lene Brink Ladegaard, Odense M
  • Rengøringsassistent på Sygehus Vendsyssel Lis Andersen, Frederikshavn
  • Sygehjælper på Plejecenter Astersvej Lone Larsen, Roskilde
  • Sygehjælper på Plejehjemmet Rosenvænget Aase Drachmann, Randers SV
  • Bioanalytiker på Hvidovre Hospital Anne Marie Højkjær, Hvidovre
  • Dagplejekonsulent i Kolding Kommune Anne-Lise Corydon Kiesbye, Kolding
  • Demenskoordinator i Ældre- og Handicapforvaltningen Astrid Hjortebjerg, Morud
  • Overassistent på Helsingør Kommunes Biblioteker Bente Christensen, Helsingør
  • Radiograf på Rigshospitalet Berit Ann-Kristin Madeleine Jansson, Frederiksberg
  • Børnehaveklasseleder på Ejerslykkeskolen Betty Mygind, Odense C
  • Lærer på Snedsted Skole Bodil Nørgaard Søndergaard, Snedsted
  • Social- og sundhedsassistent på Herlev Hospital Ingrid Schimmell, Herlev
  • Laborant på Statens Serum Institut Kirsten Lindboe, Søborg
  • Bioanalytiker på Nordsjællands Hospital Kirsten Milling Knudsen, Kokkedal
  • Bioanalytiker på Nordsjællands Hospital - Hillerød Lea Naja Hansen, Hillerød
  • Tandklinikassistent i Viborg Kommunale Tandpleje Lissi Axelsen, Viborg
  • Pædagog i Specialcenter Vest Marianne Eicke Gaardboe, Slagelse
  • Omsorgsassistent i Aktivitetscentret på Odensevej Sigrid Margrethe Benediktson, Assens


Fra den 2. februar 2014 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv 

  • Seniorsergent Aksel Tommy Meisner, Sønderborg
  • Afdelingsleder ved Forsvarets Personeltjeneste Allan Nielsen, Hvidovre
  • Afdelingsleder ved Forsvarets Personeltjeneste Annette Agerklint, Birkerød
  • Overværkmester ved Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste Bjarne Pedersen Høj, Frederikshavn
  • Overværkmester ved Forsvarets Materieltjeneste Bjørn Henriksen, København S
  • Seniorsergent Claus Hvid, Spøttrup
  • Køredommer ved Ingeniørregimentet Ewin Kent Ewald Clausen, Møldrup
  • Afdelingsleder ved Hjemmeværnskommandoen Finn Andersen, Slagelse
  • Chefsergent Henning Schat Jacobsen, Hjørring
  • Overassistent ved Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste Ilse Johanne Ernst, Fredericia
  • Overværkmester ved Forsvarets Hovedværksteder Ivan Vendt, Ishøj
  • Materielforvalter ved Forsvarets Forsyning, Depot og Distribution Jens Andreas Jørgensen, Spøttrup
  • Overkonstabel af 1. grad Jens Peter Jordt Sørensen, Rødekro
  • Materielmester ved Forsvarets Materieltjeneste Jørgen Roland Pedersen, Kastrup
  • Overassistent ved Forsvarets Regnskabstjeneste Mette Marie Broen Jensen, Hjørring
  • Kaserneasistent ved Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste Niels Asger Jespersen, Engesvang
  • Assistent ved Trænregimentet Ninna Hagen Hansen, Randers SØ
  • Afdelingsleder ved Forsvarets Regnskabstjeneste Palle Andersen, Tårs
  • Materielassistent ved Forsvarets Forsyning, Depot og Distribution Peter Valling Jensen, Næstved
  • Elektromekaniker ved Forsvarets Hovedværksteder Poul Kristensen, Skælskør
  • Seniorsergent Robert Tage Jensen, Sønderborg
  • Overværkmester ved Forsvarets Hovedværksteder Steen Krogslund Jensen, Korsør
  • Chefsergent Steen Michael Havemann, Næstved
  • Chefsergent Tom Gerral Nielsen, Allerød
  • Afdelingsleder ved Forsvarets Regnskabstjeneste Verner Nielsen, Nørresundby

Fra den 1. februar 2014 at regne er efternævnte tildelt 

fortjenstmedaljen i sølv

  • Flyverspecialist Holger Bennesen Christensen, Vojens

Fra den 29. januar 2014 at regne er efternævnte tildelt 

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overassistent ved Søværnets Operative Kommando Birgit Hedegaard Fagerlund, Lystrup
  • Seniorsergent Flemming Pallesen, Randbøl
  • Marinespecialist Frank Allan Jørgensen, Albertslund
  • Oversergent Knudåge Holtoug Johansen, Allinge
  • Mekaniker faglært Paul Ejner Hansen, Søndersø
  • Mekaniker faglært Peder Andreas Madsen, Korsør
  • Seniorsergent Per Tex Gadegaard, Anholt
  • Marinespecialist Per Toft Justesen, Viborg
  • Seniorsergent Steen Erik Wammen Dysted, Præstø

Under den 29. januar 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Kontorassistent i Socialforvaltningen i Københavns Kommune Elizabeth Barbara Haren, Hvidovre
  • Sekretær i Tórshavn Kommune Elsebeth Maria Petersen, Tórshavn
  • IT-medarbejder i Domstolsstyrelsen Eva Højbjerg Andersen, Vallensbæk Strand
  • Pædagogmedhjælper i Børnehuset Stjernen Gitte Puggaard Meier, Herlev
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Helle Vinther, Skanderborg
  • Kontorfuldmægtig i DR Helle Mørck Plesner, København K
  • Social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Jenny Linda Dahl Elsborg, Hornslet
  • Specialist i Ballerup Kommune Judith Sørensen, Frederikssund
  • Tv-tekniker i DR Jørgen Krusaa Møller, Hvidovre
  • Sygehjælper på Tirsdalens Plejehjem Kirsten Bjørn Laustsen, Randers SV
  • Sygehjælper på Aalborg Universitetshospital Lisbeth Rosenkilde, Hadsund
  • Pædagogisk medhjælper i Børnehuset Egegården Lissi Inger Gjelstrup-Jørgensen, Borup
  • Kontorfuldmægtig i Erhvervsstyrelsen Merete Dalager Holm, Birkerød
  • Kontorfuldmægtig på Niels Brock Ulla Fjelbye, Tisvildeleje


Under den 21. januar 2014 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Sygeplejerske på Sydvestjysk Sygehus Anette Lykke Storch, Esbjerg
  • Lægesekretær på Slagelse Sygehus Annette Johansen, Sorø
  • Overassistent i Mariagerfjord Kommune Bodil Poulsen, Mariager
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Viborg Connie Marie Tougaard, Viborg
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Viborg Ella Ravn Jensen, Skive
  • Lærer på Rørkjær Skole Erik Broch Petersen, Esbjerg N
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Jette Kirsten Hoberg Jørgensen, Åbyhøj
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Randers Jonna Otte, Randers NV
  • Ernæringsassistent på Sydvestjysk Sygehus Lizzie Friis Nielsen, Esbjerg N
  • Sygehjælper på Nykøbing Falster Sygehus Lone Ulla Geertsen Møller, Nykøbing F
  • Sygeplejerske på Sydvestjysk Sygehus Marianne Refsgaard Østergaard, Grindsted
  • Værkstedsmedarbejder i Solbakkens KopITryk Niels Bavngaard, Viby J
  • Overassistent i Hjælpemiddelcentret, Københavns Kommune Rita Zimling, Kastrup
  • Socialpædagog i Bo/Døgn Ane Stauningsvej Susanne Stjernholm Nielsen, Horsens
  • Specialist på Lillerød Skole Annie Trieb, Allerød
  • Kantinemedhjælper på Regionshospitalet Herning Birgit Callesen, Herning
  • Piccoline på Svendborg Sygehus Doris Brandt, Svendborg
  • Teknisk tegner i Aarhus Vand A/S Eliasz Nikulin, Viby J
  • Pædagogmedhjælper i Daginstitutionen Børnely Ellen Marie Nielsen, Svendborg
  • Radiograf på Aarhus Universitetshospital Foo Shim Sew Woo Shing Hai, Risskov
  • Laboratoriefuldmægtig på Aarhus Universitet Gunhild Elisabeth Siboska, Lystrup
  • Overlærer på Ikast Vestre Skole Ingrid Chekerdemian, Ikast
  • Pædagog i Skovboskolens SFO Jan Grandahl Jakobsen, Køge
  • Overlærer på Brovst Skole Jane Overgaard Nielsen, Brovst
  • Borgerrådgiver i Holstebro Kommune Jytte Jensen, Holstebro
  • Administrativ medarbejder i Aarhus Kommune Kirsten Berthelsen, Viby J
  • Telefondame på Landssygehuset Maiken Maina Fríðgerð Hedegaard, Torshavn
  • Social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Vibeke Schmidt Jahns, Brabrand
  • Brugerkonsulent i Hjælpeordningen, Aarhus Kommune Alice Carlsen, Tranbjerg J
  • Ledelsessekretær i Solrød Kommune Anne Lise Johansen, Solrød Strand
  • Social- og sundhedsassistent på Odense Universitetshospital Anne-Grethe Eriksen, Brenderup Fyn
  • Specialist i Socialforvaltningen i Københavns Kommune Bente Elin Jørgensen, Kastrup
  • Sygehjælper på Odense Universitetshospital Birte Andersen, Odense SV
  • Husassistent på Plejecenter Toftegården Birthe Hansen, Toftlund
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Randers Ellen Elisa Schjødt, Randers SV
  • Social- og sundhedsassistent på Vejle Sygehus Elsie Birgith Kvist, Vejle Øst
  • Sygeplejerske på Psykiatrisk Afdeling Middelfart Hanne Jette Rasmussen, Odense SV
  • Ernæringsassistent på Regionshospitalet Silkeborg Jette Susanne Pedersen, Silkeborg
  • Social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Kirsten Marie Hedegaard Pedersen, Hammel
  • Social- og sundhedsassistent i Region Midtjylland Kirsten Aakjær Bang, Tilst
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Lone Britta Jørgensen, Odense SV
  • Lægesekretær på Regionshospitalet Viborg Mona Kristine Østergaard, Viborg

Under den 17. januar 2014 er efternævnte tildelt 

fortjenstmedaljen i sølv

  • Sygehjælper på Rise Plejehjem Anna Marie Lassen, Haderslev
  • Klinikassistent i Bornholms Kommune - Tandplejen Britta Schou Bidstrup, Rønne
  • Husassistent på Plejecenter Ulstruplund Grethe Binderup Jensen, Suldrup
  • Konsulent i SKAT Kundeservice, Erhverv Inge Tersted Mikkelsen, Aalborg SV
  • Forvalter i Udenrigsministeriet James Hoffmann, Hvidovre
  • Økonoma i Fredericia Kommune Karen Hebo Henriksen, Fredericia
  • Overlærer på Kastrupgårdsskolen Karin Rønnow, Kastrup
  • Social- og sundhedsassistent i Plejecenter Vest Laila Skovø, Ringe
  • Børnehaveklasseleder på Langhøjskolen Lene Truesen, Hvidovre
  • Social- og sundhedsassistent på Plejecenter Aaby Lilli Due Køhlert, Aakirkeby
  • Konsulent i SKAT Indsats Marianne Mollerup Sørensen, Havdrup
  • Pædagog i Højsletten Mona Inge-Lise Hansen, København N
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Susan Gelt, Kastrup
  • Social- og sundhedshjælper på Plejecenter Ulstruplund Ulla Margrethe Vestergaard, Aars 

Under den 10. januar 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. indkøbschef i Egetæpper A/S Jørgen Steffensen, Herning
  • Maskinchef i Rederiet A.P. Møller A/S Svend Georg Pedersen, Bryrup

den kongelige belønningsmedalje

  • Lagerforvalter i Scanlines Danmark A/S Alex Viggo Jensen, Nysted
  • Fhv. farmakonom på Frederikshavn Løve Apotek Alice Poulsen, Frederikshavn
  • Fhv. Sales and Service Agent i SAS Scandinavian Airlines System Bente Melander, København Ø
  • VVS- og blikkenslager i Frejo Poulsen A/S Duhnvig Roald Hansen, Glejbjerg
  • Fhv. produktionsmedarbejder i Beck Pack Systems A/S Hanne Eriksson, Rønne
  • Landbrugsmaskinsmed i Sjørring Maskinfabrik A/S Hans Jørgen Thomsen, Thisted
  • Fhv. elektriker i Egetæpper A/S Jens Arne Højriis Jensen, Ikast
  • Kunderådgiver i Andelskassen Jytte Albertsen, Tjele
  • Svejsetekniker i Bombardier Transportation Denmark A/S Tage Kjeldsen, Randers NØ
  • Fhv. ekspedient i A/S Diges Trælasthandel Thorkild Johannesen, Karup J
  • Fhv. bankfuldmægtig i Handelsbanken Torben Skivild, Herning
  • Produktionsmedarbejder i Tulip Food Company Tove Binderup Johansson, Rødekro


Under den 3. januar 2014 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Kvalitetskoordinator i Trelleborg Sealing Solutions Helsingør Erland Christian Kobberholm Christensen, Helsingør
  • Fhv. værkstedsleder i Palle Knudsen Kunststoffabrik ApS Peter Johan Nielsen, Præstø
  • Produktionsformand i Spæncom A/S Søren Batsberg, Hals

den kongelige belønningsmedalje

  • Fhv. assistanceredder i Falck Danmark A/S Benny Gotfred Frank Larsen, Ålbæk
  • Butiksassistent i Dagli´Brugsen Næsbjerg Doris Kathrine Kjeldsen, Årre
  • Systemkonsulent i Bording Data A/S Finn Hedemann Madsen, Albertslund
  • Kvalitetskonsulent i Tryg Forsikring A/S Ilse Svejgaard, Kastrup
  • Kontorassistent i Flügger A/S Irene Boesen, Hundested
  • Fhv. ledelsessekretær i Djurslands Bank Jette Nielsen, Balle
  • Accountant Bookkeeping i Terma A/S Karin Adamsen, Grenaa
  • Officer in Connections i Nordea Bank Danmark A/S Kate Lindhoff Hvid, Humlebæk
  • Værkførerassistent i Scania Danmark A/S Kurt Olesen, Fredericia
  • Videnkoordinator i MT Højgaard A/S Per Elmar Fogh Jensen, Farum
  • Fhv. lagermedarbejder i Fiskars Denmark A/S Preben Larsen, Silkeborg

fortjenstmedaljen i sølv

  • Key account manager i DR Arun Kumar Luthra, Søborg
  • Finmekaniker i DR Bent Johnny Ottosen, Humlebæk
  • Overlærer på Løvvangskolen Dorthe Marianne Søndergaard, Gistrup
  • Registreringstekniker i DR Else Skovgaard Hviid-Nielsen, Virum
  • TV-tekniker i DR Henrik Harpelund, Glostrup
  • Specialkonsulent i SKAT Spillemyndigheden Jens Henrik Ryborg, Glostrup
  • Chefsekretær i DR Jette Nielsen, Roskilde
  • Lønkonsulent i Halsnæs Kommune Jytte Juel Thøgersen, Hundested
  • Overassistent i DR Jørgen Henriksen, Farum
  • Håndværker på Aarhus Universitet, Institut for Bioscience Kjeld Moser, Roskilde
  • Kontorfuldmægtig i Beskæftigelsesministeriet Lis Timand Fabregas, København Ø
  • Overassistent i Esbjerg Kommune Lissy Kathrine Simmelsgaard, Tjæreborg
  • Personalekonsulent i DR Rigmor Westphall, Rødovre
  • TV-tekniker i DR Torben Albreckt Petersen, Herlev
  • Hjemmehjælper på Plejehjemmet Møllegården, Outrup Anna Marie Nygård Bager, Outrup
  • Assistent i Hjælpemiddelcentret, Københavns Kommune Birgit Bach Sall, København Ø
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital Elin Gadegaard, Egå
  • Overlærer på Hedegårdsskolen Eva Bente Olsen, Ballerup
  • Lærer på Videbæk Skole Grete Bastiansen, Videbæk
  • Social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Grethe Braad Abildgaard, Hinnerup
  • Sygehjælper på Plejehjemmet H. Eskesensminde Hanne Nordestgaard Bruhn, Ringkøbing
  • Social- og sundhedshjælper på Plejecenter Othello Inge Marie Jensen, Fredericia
  • Social- og sundhedsassistent på Sygehus Thy-Mors Ingrid Andersen, Thisted
  • Konsulent i SKAT Kundeservice, Erhverv Jørna Andersen, Randers NV
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Lise Langkilde Truelsen, Højbjerg
  • Overlærer på Brøndby Strand Skole Lya Marie Petersen, Kirke Såby
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Åse Linnet Møller, Vejle Øst
  • Pædagog i Organisationen Nordhøj Aase Marie Andersen, Sjølund

Fra den 31. december 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Elektriker ved Forsvarets Hovedværksteder Jan Mølgaard, Valby
  • Flyverspecialist Jørgen Benny Jensen, Gram


Under den 11. december 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje af 1. grad

  • Administrationschef i Oppermann Sko Benthe Ester Andersen, Skælskør

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. salgsinspektør i Boumatic A/S Gunnar Pilgård Andersen, Varde
  • Bogholder i STAEDTLER (Nordic) A/S Ane-Grethe Jallov, Kastrup
  • Driftsleder i Steen & Strøm Danmark A/S Bent Gadeberg, Galten
  • Smørrebrødsjomfru i 3F Langsøhus Bodil Schmidt, Silkeborg
  • Bogholder i WRP-Holding A/S Lilian Sjørup, Ballerup

den kongelige belønningsmedalje

  • Fhv. Revenue Administrator i SAS Scandinavian Airlines Britt Gunilla Braas, København S
  • Fhv. Errorhandler i SAS Scandinavian Airlines Elin Elmsted, Kastrup
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Gerth Flemming Vestergaard Madsen, Skive
  • Redder i Falck Danmark A/S Hugo Petersen, Holstebro
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Karen Margrethe Rosenkilde Christiansen, Haslev
  • Fhv. proceskoordinator i Smurfit Kappa Danmark AS Knud Erik Røjkjær Frederiksen, Kolding
  • Fhv. målerkontrollør i NRGi Net A/S Lars Bønløkke, Nimtofte
  • Fhv. regnskabsassistent i SAS Scandinavian Airlines Marianne Johansen, Kastrup
  • Driftsplanlægger i JN Data A/S Merete Madsen, Silkeborg
  • Fhv. tømrersvend i Vinther & Lassen A/S Niels Finn Holt Andersen, Randers NV
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Per Andre Brandhøj Christensen, Skive
  • Fhv. regnskabsassistent i SAS Scandinavian Airlines Rita Møller, København 
  • Fhv. kedelsmed i Alfa Laval Aalborg A/S Bent Pedersen, Storvorde
  • Fhv. kedelsmed i Alfa Laval Aalborg A/S Jan Lydholm, Aalborg Øst
  • IT-medarbejder i egetæpper a/s Jørgen Larsen, Herning
  • Opstiller i C&L Turned Parts A/S Kaj Ove Skalski, Randers SØ
  • Kundeservicemedarbejder i Sydbank A/S Lis Kristine Pedersen, Vejle
  • Fhv. skadebehandler i Tryg Forsikring A/S Marianne Thestrup Madsen, Ugerløse
  • Fhv. kunderådgiver i Tryg Forsikring A/S Marna Mariane Salmansen, Bedsted Thy
  • Servicekonsulent i Cederroth Danmark A/S Otto Peter Pallesen, Næstved
  • Fhv. taksator i Tryg Forsikring A/S Svend Erik Kjøller, Holte
  • Fhv. sekretær i TEKNIQ Installatørernes Organisation Vibeke Plaugmann, Vanløse


Under den 9. december 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. værkfører i Widex A/S Else Dahl Hansen, Helsinge
  • Fhv. salgs- og entrepriseleder i NCC Roads A/S Jens Johannes Vestergaard, Hjørring
  • Fhv. værkfører i Widex A/S Lene Hildegaard Petersen, Espergærde

den kongelige belønningsmedalje

  • Lastvognsmekaniker i Iveco Århus Aksel Storm Rasmussen, Hinnerup
  • Operatør i Glud & Marstrand A/S Elly Jensen, Skive
  • Bankrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Helge Nøhr, Aalborg
  • Fhv. ekspeditionssekretær i Codan Forsikring A/S Henning Schmidt, Høng
  • Salgsassistent i Dagli´Brugsen Ingelise Holmegaard Høyerby, Egtved
  • Fhv. tekniker i FORCE Technology Jørgen Daae Jensen, Kastrup
  • Fhv. produktionsmedarbejder i DAT-SCHAUB A/S Karen Raunsbek Bertelsen, Esbjerg Ø
  • Fhv. boghandlerassistent i Bo Bojesens Boghandel Lissi Juhl Juul, Aabenraa
  • Lærer på Bogø Kostskole Lone Koch, Askeby
  • Fhv. kontorassistent i Dansk Supermarked A/S, Føtex Ulla Koop, Fredericia
  • Fhv. serviceassistent i Epoke A/S Yvonne Holbæk Schmidt, Vejen

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overassistent i Køge Kommune Anne Elisabeth Errebo Hansen, Køge
  • Bioanalytiker på Sygehus Vendsyssel Anne Lis Yde Bakurowitz, Hjørring
  • Lægesekretær i Regionspsykiatrien Randers Anne Marie Keiser Bang, Randers NV
  • Værkstedsassistent på Nærheden Else Lindby Andersen, Grenaa
  • It-medarbejder i Direktoratet for Kriminalforsorgen Finn Heron Købke, Fårevejle
  • Sygeplejerske på Aalborg Universitetshospital Inger Bigum, Aalborg SØ
  • Social- og sundhedsassistent på Holbæk Sygehus Irene Dorte Johansen, Holbæk
  • Specialist i Randers Kommune Jytte Skipper Møller, Randers SØ
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Karen Elisabeth Rasmussen, Hjortshøj
  • Sekretær i PsykologHuset for Børn og Unge Karin Svensson, Kokkedal
  • Laboratorietekniker på Københavns Universitet Lis Bundgaard Skibsbye, Kgs. Lyngby
  • Regnskabsmedarbejder på Københavns Universitet Marianne Andersen, Søborg
  • Stedfortræder for forstander på botilbud Højsletten Sonja Désiré Sevgi Tzanavaras, Ølstykke
  • Specialist i Brønderslev Kommune Ulla Søborg, Dronninglund

Fra den 3. december 2013 at regne er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje

  • Rekvisitør Per Thorstein Lindberg Mortensen, København Ø


Under den 29. november 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Portør på Bispebjerg Hospital Bent Hartvig Madsen, Greve
  • Bioanalytiker på Middelfart Sygehus Birte Eriksen, Brenderup Fyn
  • Overassistent i Statsbiblioteket Else Marie Thrane, Risskov
  • Fængselsbetjent i Arresthuset i Roskilde Erik Asger Nielsen, Roskilde
  • Ledningsarbejder i Østkraft Net A/S Finn Thomsen, Rønne
  • Fuldmægtig i SKAT Inddrivelse Ib Bengtson, Herning
  • Laboratoriefuldmægtig på DTU Fødevareinstituttet Inge Schröder, Ballerup
  • Sygeplejerske på Statshospitalet Vordingborg Jette Marianne Pedersen, Vordingborg
  • Social- og sundhedshjælper i Hjemmeplejen Nord, Aabenraa Kommune Johanne Cathrine Kristoffersen, Bylderup-Bov
  • Sygeplejerske på Roskilde Sygehus Jytte Marianne Bækbo Gudiksen, Tølløse
  • Social- og sundhedshjælper på Absalonhus Kirsten Marie Christensen, Mørkøv
  • Kontorfuldmægtig på Syddansk Universitet Linda Margrethe Wüpper, Broby
  • Pædagog i Specialcenter Kalundborg Ruth Elisabeth Olsen, Eskebjerg
  • Bioanalytiker på Kolding Sygehus Vivian Annette Larsen, Middelfart
  • Omsorgsmedhjælper på Specialcenter Øst Birgit Andersen, Slagelse
  • Klinikassistent i Københavns Kommune Britta Tjørnemark, Hellerup
  • Servicemedarbejder på Aarhus Universitetshospital Ejgild Sommerdal Kuntz, Hinnerup
  • Pædagogmedhjælper i Børnehuset Bellinge Eva Skjoldmose Jensen, Odense S
  • Sygehjælper på Plejehjemmet Irlandsvej 122 Gitte Teglsbo, Kastrup
  • Pædagog i Esbønderup Børnehuse Ingelise Vibeke Jakobsen, Græsted
  • Pædagogmedhjælper i Børnehaven Unoden Jytte Andersen, Gjerlev J
  • Husassistent på Socialpsykiatrisk Boform Vestervang Jytte Inga Troelsen, Løgstør
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Jytte Nyholm Beck, Brenderup Fyn
  • Hjemmehjælper i Haderslev Kommune Kirsten Rudolph, Haderslev
  • Laboratoriefuldmægtig på Statens Serum Institut Lene Mandrup Berthelsen, Hellerup
  • Social- og sundhedsassistent på Psykiatrihospitalet Dianalund Margit Andrea Nielsen, Høng
  • Sygeplejerske på Aalborg Universitetshospital Medzait Ljatifi, Støvring
  • Afdelingsbioanalytiker på Regionshospitalet Holstebro Nina Kjær, Sørvad


Under den 25. november 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Planner i SAS Ground Handling Denmark A/S Ole Rønne, Dragør
  • Fhv. produktionschef i SOCO SYSTEM A/S Tage Howald Pedersen, Sorø
fortjenstmedaljen i sølv
  • Sygeplejerske på OUH - H.C. Andersens Børnehospital Birte Hansen, Odense NV
  • Lægesekretær på Aarhus Universitetshospital Birte Issa Bolet, Brabrand
  • Specialarbejder i Rudersdal Kommune Flemming Møller, Nærum
  • Assistent på Thisted Bibliotek Hanne Nielsen, Thisted
  • Lægesekretær på Aalborg Universitetshospital Iben Suzanne Lund, Kongerslev
  • Bioanalytiker på Roskilde Sygehus Inge Kolle, Jyllinge
  • It-medarbejder i Hjørring Kommune Jan Lykke Thomsen, Hirtshals
  • Fagleder i Park og Vej, DTU Jens Peter Tom Larsen, Ølstykke
  • Flyvelederassistent i Naviair Jytte Clay Albertus, Trelleborg
  • Controller i Vejdirektoratet Karin Lis Sørensen, Skanderborg
  • Social- og sundhedsassistent på Odense Universitetshospital Lone Anette Køstner, Odense N
  • Social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Lone Wissendorf Melin, Rønde
  • Plejer i Psykiatrien Børn og Unge - Roskilde Per Klenitz, Holbæk
  • Sygeplejerske på Sygehus Sønderjylland Vivi Hansen, Sønderborg
  • Social- og sundhedsassistent på Psykiatrisk Afdeling Kolding Anne Kirstine Rasmussen, Nørre Aaby
  • Social- og sundhedshjælper på Plejecenter Gilleballehus Beth Lissi Wulle Hansen, Ærøskøbing
  • Overassistent på Guldborgsund Bibliotekerne Birgit Susanne Gustavsen, Nykøbing F
  • Fuldmægtig i Morsø Kommune Bjarne Nielsen, Nykøbing M
  • Social- og sundhedshjælper på Gelsted Plejecenter Lykkebo Dorrit Annette Kragh, Tommerup
  • Social- og sundhedshjælper på Plejehjemmet Solgården Elly Kirstine Mathiasen, Lemvig
  • Hjemmehjælper i Favrskov Kommune Gitte Birgit Irene Larsen, Hadsten
  • Dagplejer i Dagplejen Lolland Ingerlise Thage, Torrig L
  • Rengøringsassistent i Høje-Taastrup Kommune Jette Palmelund Johansen, Hedehusene
  • Plejer på Retspsykiatrisk Afdeling, Nykøbing Sjælland Margit Solveig Andersen Olskær, Nykøbing Sj
  • Centermedarbejder i RevalideringsCenter Aalborg Peter Leo Jensen, Aalborg
  • Sygeplejerske på Sygehus Sønderjylland Pia Rygaard, Sønderborg
  • Sygehjælper i Plejecentret Astersvej Ulla Stoltenberg, Roskilde
  • Anæstesisygeplejerske på Regionshospitalet Herning Ulla Elsborg, Herning
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Benny Helge Markussen, Rødekro
  • Salgsassistent i DagliBrugsen Vester Nebel Birgit Bork Nielsen, Almind
  •  Seniorkonsulent i Codan Forsikring A/S Birgitte Roliggaard Ohlsen, Hørsholm
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Bjarne Kryhlmann, Sønderborg
  • Maskinoperatør i Unibolt A/S Bjarne Friis Nielsen, Vejle
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Christian Hansen, Broager
  • Redder i Falck Danmark A/S Christian Hansen Møller, Maribo
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Hans Christian Schønwandt, Aabenraa
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Hans Friedrich Carstensen, Sønderborg
  • Fhv. ekspeditionssekretær i Codan Forsikring A/S Kirsten Benedikte Blankensteiner, Lejre
  • Salgsassistent i COOP Danmark A/S Olga Marie Adamsen, Rødding
  • Farmakonom på Lemvig Apotek Sonne Madsen, Lemvig


Under den 20. november 2013 er efternævnte tildelt

Medaljen Ingenio et arti

  • Formand for Ny Carlsbergfondet, direktør, mag.art. Hans Edvard Nørregård-Nielsen, København K


Under den 15. november 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Værkfører i FF Skagen A/S Bruno Peter Larsen, Skagen
  • Værkfører i Nordjysk Møbelfabrik a/s Jens Anton Nielsen, Aabybro

  • Regnskabschef i FF Skagen Joan Larsen, Skagen
  • Fhv. formand i Arkil A/S Søren Laursen, Silkeborg

 fortjenstmedaljen i sølv

  • Social- og sundhedsassistent på Herlev Hospital Alice Marianne Pedersen, Vallensbæk Strand
  • Kvartermester på Glostrup Hospital Benny Rybak, København S
  • Lægesekretær på Bispebjerg Hospital Else Pedersen, Herlev
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Glenna Yvonne Skouboe, Hvidovre
  • Ekspeditionssekretær på Det Kongelige Bibliotek Hanne Sonne Henriksen, Glostrup
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Inga Petersen, Roskilde
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Janne Käte Kjær Larsen, Dragør
  • Reparatør på Bispebjerg Hospital Jens Karlsen, Hvidovre
  • Social- og sundhedsassistent på Psykiatrisk Center Glostrup Johnny Dehn, Hedehusene
  • Social- og sundhedsassistent på Psykiatrisk Center Hvidovre Kate Ena Willmarst, Hvidovre
  • Sygeplejerske på Rigshospitalet Kate Irene Palle, Hellerup
  • Erhvervsuddannet serviceassistent på Psykiatrisk Center Sct. Hans Linda Kiki Palmberg Gregersen, Roskilde
  • Sygehjælper på Nordsjællands Hospital Lis Svendstrup Christensen, Birkerød
  • Assisterende afdelingssygeplejerske på Psykiatrisk Center Frederiksberg Ruth Edith Ellegaard Frejlev, Frederiksberg C
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Anette Vincent From, Frederiksberg
  • Fysioterapeut på Rigshospitalet Annette Forsythe, Gentofte
  •  Social- og sundhedsassistent på Rigshospitalet Birthe Marie Petersen, Rødovre
  • Sygehjælper på Rigshospitalet Edda Klingenberg Lystrup, Skovlunde
  • Ergoterapeut på Rigshospitalet Hanne Berit Schlosshauer Andersen, København Ø
  •  Overlærer på Rasmus Rask Skolen Inge Jørgensen, Årslev
  • Kontorassistent på Aalborg Universitet Inger Vestergaard, Nørresundby
  •  Sygehusportør på Glostrup Hospital Jens Christian Juel Jensen, Hvidovre
  • Bruger af beskyttet værksted i Center for Job og Oplevelse Jens Evald Christensen, Helsinge
  • Skovarbejder i Naturstyrelsen Jon Lønstrup, Saltum
  • Sygeplejerske på Nordsjællands Hospital Kerstin Bjerregaard Bank, Frederikssund
  • Specialist i Faxe Kommune Mona Lehmann, Præstø
  • Sygeplejerske på Rigshospitalet - Juliane Marie Centret Pia Lone Ahn, Brønshøj 
  • Løn- og personalekonsulent i Struer Kommune Aase Odgaard Pedersen, Thyholm

    den kongelige belønningsmedalje
  • Fhv. DTP-medarbejder i Frederiksberg Bogtrykkeri A/S Allan Schouw Andersen, København NV
  • Farmakonom på Nyborg Apotek Anni Melbye, Nyborg
  • Fhv. reservedelsekspedient i Ejner Hessel A/S Bent Kim Thomsen, Aars
  • Montrice i DGS Denmark A/S Bente Marie Madsen, Thisted
  • Senior kreditkonsulent i Danske Bank A/S Ebbe Wind, Odense C
  • Fhv. mekaniker i A/S Mogens Frederiksen automobiler Jens Christian Pedersen, Odense SV
  • Bogholder i Preben Andersen Vognmands- og Renovationsforretning ApS Kirsten Marianne Nielsen, Vordingborg
  • Filialsupporter i Arbejdernes Landsbank Lisbet Ipsen, Ballerup
  • Bioanalytiker i Unilabs a.s. Sonja Caroline Marry Pedersen, Roskilde
  • Fhv. mejeritekniker i Arla Foods Amba, Holstebro Mejeri Vagn Vind Andreasen, Grindsted


Under den 14. november 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. afdelingsleder i COOP Danmark A/S Annelise Spangsgård, Frørup
  • Produkt- og salgsansvarlig i LMB Danmark A/S Jens Christian Olesen, Næstved

den kongelige belønningsmedalje

  • Fuldmægtig i Lån og Spar Bank A/S Alice Duus, Ballerup
  • Fhv. Passenger Service Coordinator i SAS Scandinavian Airlines Claus Günter Berg, København S
  • Økonomiassistent i Billund Lufthavn A/S Dinna Gade Guldager, Billund
  • Bioanalytiker i Unilabs a.s. Dorte Skovgaard Frederiksen, Rødovre
  • Kunderådgiver i Den Jyske Sparekasse Elin Margrethe Schmidt, Aabenraa
  • Fhv. Senior Technician i Carlsberg Breweries A/S Ella Meiling, Ballerup
  • Fhv. lastbilchauffør i Frode Laursen A/S Frode Jensen, Grenaa
  • Bogholder i Plesner Advokatfirma Kirsten Bjaaland, Stenløse
  • Fhv. Senior Laborant i Carlsberg Breweries A/S Lisbeth Faldborg, Hjørring
  • Fhv. løsøretaksator i Tryg Forsikring A/S Palle Kyed Jensen, Viborg
  • Opsparingsrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Preben Jensen, Silkeborg
  • Fhv. måle- og indreguleringstekniker i Caverion Danmark A/S Steen Schaap Christensen, Greve

fortjenstmedaljen i sølv

  • Sygehusportør på Glostrup Hospital Anders Bundgaard Jensen, Albertslund
  • Fhv. overlærer på Tingbjerg Heldagsskole Anne Petersen, Søborg
  • Socialformidler i Jobcenter Kalundborg Anne Marie Djernis, Kalundborg
  • Ekspeditionssekretær i Statens Administration Anni Søndergaard, Herlev
  • Overassistent på Kalundborg Biblioteker Bodil Timm, Kalundborg
  • IT-medarbejder i Vejdirektoratet Claus Bo Nielsen, Ringsted
  • Skolebibliotekar på Rødkilde Skole Dorte Marianne Monrad, Brønshøj
  • Konsulent i SKAT Inddrivelse Flemming Guldberg Kristensen, Aalborg
  • Overassistent i Skanderborg Kommune Inger Nicolajsen, Galten
  • Dagplejer i Thisted Kommune Ingrid Werenfeldt Jensen, Hurup Thy
  • Overlærer på Egebjergskolen Jan Ørdel Maale, Ballerup
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Jetty Hanne Hvenegaard Kristensen, Karlslunde
  • Skovarbejder i Naturstyrelsen Kurt Rinnæs, Klampenborg
  • Økonomikonsulent i Arbejdsmarkedsstyrelsen Tove Bartels, Vedbæk


Under den 6. november 2013 er efternævnte benådet med

ridderkorset af 1. grad af Dannebrogordenen

  • Vicedirektør i Fødevarestyrelsen Annelise Elita Fenger, Herlev

ridderkorset af Dannebrogordenen

  • Fødevarechef i Fødevarestyrelsen Birgitte Horn, Suldrup
  • Fødevarechef i Fødevarestyrelsen Bjørn Wirlander, Frederiksberg
  • Kontorchef i NaturErhvervstyrelsen Lotte Dige Toft, Søborg
  • Kontorchef i NaturErhvervstyrelsen Peter Ritzau Eigaard, Hvalsø
  • Kontorchef i NaturErhvervstyrelsen Sven Nicolai Sørensen, Odense C
  • Kontorchef i NaturErhvervstyrelsen Troels Pade, København Ø


Under den 28. oktober 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Produktchef i Johnson Controls Denmark ApS Anders Amdi Sørensen, Højbjerg
  • Administrationschef i Advokatfirmaet Nicolai Giødesen Annette Jensen, Brøndby
  • Senior Supporter i Nykredit Realkredit A/S Bent Otto Lythcke, Farum
  • Teknisk produktionschef i Aller Media A/S Elmer Preben Jensen, Hvalsø
  • Salgsleder i Brugsforeningen for Middelfart og Omegn Poul Erik Andersen, Middelfart
  • Værkstedsleder i Lindab Ventilation A/S Jørn Kragelund, Hørning
  • Projektleder i Nyfors a.m.b.a. A/S Niels Christian Larsen, Brønderslev
  • Manager i Scandinavian Airlines System Ann Delin, Frederiksberg
  • Manager i Scandinavian Airlines System Marianne Andersson, Malmø
  • Holdleder i Colas Danmark A/S Ole Nielsen Kristiansen, Skive
  • Kunderådgiver i Spar Nord Bank A/S Knud Erik Jensen, Tårs

 den kongelige belønningsmedalje

  • Filialsupporter i Arbejdernes Landsbank A/S Birthe Malmose Jørgensen, Odense NØ
  • Skovarbejder i Torbenfeldt Gods, A/S Silvagra Ib Godtfredsen, Svinninge
  • Fhv. klinikassistent i Ringe Tandlægehus Inge Lilian Storm Jensen, Ryslinge
  • Receptionist i LEMAN International System Transport A/S Ingelise Schmidt, Frederiksberg
  • Fhv. maskinoperatør i Trioplast Nyborg A/S Jens Erik Hansen, Nyborg
  • Fhv. kunderådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Karin Gellov, Hvidovre
  • Produktionsmedarbejder i Fumac A/S Poul Jørn Troilsgaard, Vinderup
  • Servicemedarbejder i DELTA Robert Mortensen, Helsingør
  • Fhv. fuldmægtig i Codan Forsikring A/S Steffen Hyldeqvist-Hansen, Frederiksberg
  • Regional Sales Manager i SPX Flow Technology Danmark A/S Anne-Grethe Frank Christensen, Slangerup
  • Fhv. disponent i Hånbæk SuperBest Arne Jørgensen, Frederikshavn
  • Senior driftskonsulent i CSC Danmark A/S Claus Lellinge, Kastrup
  • Slagteriarbejder i DANISH CROWN A/S Ernst Jacob Pfeiffer, Kruså
  • Fhv. bankassistent i Nordea Bank Danmark A/S Inger Hedelund, Brønderslev
  • Sekretær i KPMG Irma Ørnhøj Jørgensen, Horsens
  • Fhv. gartner i Gartneriet Gedeholm Jens Christian Lohmann Rydahl, Tommerup
  • Software License Controller i IBM Danmark ApS Kell Petersen, Jyllinge
  • Senior Engineer i SPX Flow Technology Copenhagen A/S Lars-Erik Sandstrøm, Karlslunde
  • Bogholderiassistent i Caverion Danmark A/S Lone Hoffmann, Fredericia
  • Fhv. bankfuldmægtig i Nordea Bank Danmark A/S Martin Holm, Brønderslev
  • Fhv. operatør i Yara Praxair A/S Max Peter Marius Hansen, Fredericia
  • Overassistent i Dansk Landbrugs Grovvareselskab a.m.b.a. Annalise Poulsen, Vemb
  • Ekspeditionssekretær i Codan Forsikring A/S Birgit Reichel Guldbrandsen, Holte
  • Fhv. lærer på Skipper Clement Skolen Birthe Krüger, Aalborg SØ
  • Fhv. glarmester i Dagnæs Glaslager Tømrer & Snedker A/S Carl Christian Berg, Horsens
  • Bankassistent i Sydbank A/S Inger Thomasberg Ravn, Vejen
  • Advokatsekretær i Advokatfirmaet Vingaardshus A/S Jonna Holm, Pandrup
  • Redder i Falck Danmark A/S Lars Strandholt, Vinderup
  • Kundemedarbejder i Arbejdernes Landsbank Lone Bækgaard Christensen, Åbyhøj
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Martin Hedegaard, Aars
  • Fhv. montrice i DGS Denmark A/S Ulla Nielsen Frost, Thisted
  • Fhv. laborant i Takeda Pharma A/S Wivi Annette Karlsson Nielsen, Søborg
  • Fhv. ekspeditionssekretær i Forsikringsselskabet SEB Link A/S Birgit Høgsdal, Frederiksberg
  • Farmakonom på Nørre Alslev Apotek Ellen Gunvor Bonde, Nørre Alslev
  • Produktionsmedarbejder i FOSS Analytical A/S Emmy Spangholt, Hillerød
  • Fhv. kunderådgiver i TDC Channels Hanne Lehmann Eskildsen, Espergærde
  • Fhv. operatør i Beauvais foods A/S Helmer Steen Jensen, Holbæk
  • Fhv. intern sælger i BYGMA Ringe Jørgen Damgård Andersen, Svendborg
  • Maskinfører i Vennelyst Ingeniør- og Entreprenørforretning Kaj Pedersen, Hjørring
  • Seniorsystemprogrammør i FDC A/S Leif Poul Herskind, Allerød
  • Montør i JF - Kongskilde Industries A/S Per Andersen Enemark, Sydals
  • Revierjæger i Aage V. Jensen Naturfond Peter Orla Knudsen, Storvorde
  • Fhv. Trade Marketing Manager i Michelin Gummi Compagni A/S Stig Robert Lending, Solrød Strand
  • Farmakonom på Nørre Alslev Apotek Aase Ejlersen, Eskilstrup
  • Fhv. salgsassistent i Super Brugsen Roslev Aase Agnethe Gaardsted, Roslev


Under den 22. oktober 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Ekspeditionssekretær i Rigsrevisionen Annegrethe Petersen, København S
  • Klinikassistent i Hillerød Kommunale Tandpleje Birthe Hansen, Allerød
  • Operationssygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Elisa Winther Petersen, Aarhus N
  • Socialpædagog i Skelhøj Hanne Blichfeld, Farum
  • Plejer i Regionspsykiatrien Viborg-Skive Ingegerd Graversen, Viborg
  • Overtrafikkontrollør i DSB Kai Christiansen, Næstved
  • Overassistent i SKAT Inddrivelse Laila Holm Larsen, Esbjerg V
  • Lægesekretær på Aarhus Universitetshospital Lilly Ida Møller-Kristensen, Aarhus C
  • Pædagog i Daginstitutionen Trollhättanvej Mogens Larsen, Hjørring
  • Dagplejer i Dagplejen Aalborg Mona Christensen, Aalborg SØ
  • Overassistent i SKAT Inddrivelse Ruth Brøsted Petersen, Birkerød
  • Pædagog i Kolding Kommune Tove Lange, Egtved
  • Pædagog i Børnehaven Firkløveret Tove Lisbeth Avnskjold, Køge
  • Social- og sundhedshjælper i Pleje- og aktivitetscentret Mergeltoften Vivi Olsen, Hornbæk


Under den 18. oktober 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Herning Anna Marie Kristensen, Sunds
  • Plejer på Psykiatrisk Afdeling Esbjerg-Ribe Anni Kirstine Sandersen, Ribe
  • Lægesekretær på Aarhus Universitetshospital Bente Elisabeth Juul Rasmussen, Højbjerg
  • Sagsbehandler i Social-, Børne og Integrationsministeriet Birthe Sørensen, Snekkersten
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Bjarne Mikael Frechsen, Søllested
  • Kontorfuldmægtig ved Retten i Hjørring Conny Pedersen, Skagen
  • Dagplejer i Hillerød Kommune Elly Kirsten Sørensen, Hillerød
  • Togfører i DSB Iver Kristian Bigum, Brønshøj
  • Lager- og logistikoperatør på Køge Sygehus Jette Håkansson, Strøby
  • Luftfartsinspektør i Naviair John Hother, Kastrup
  • Køkkenassistent i Danmarks Nationalbank Lisbeth Lohmann Joensen, København K
  • Overtrafikkontrollør i DSB Poul Jønsson, Hjørring
  • Pædagog på døgninstitutionen Sambýlið á Fugloyarvegi Súsanna Kathrine Gaard Ellingsgaard, Tórshavn
  • Luftfartsinspektør i Naviair Søren Reinar Schütt, Dragør
  • Sygehjælper i Boligerne Lene Bredahls Gade Anne-Mette Kjemstrup Vernersen, Randers
  • Pædagog på Rævebakkeskolen Bodil Hansen, Nyborg
  • Social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Elin Thomsen, Hørning
  • Socialformidler i Jobcenter Haderslev Elsebeth Kyhl Haugaard, Haderslev
  • Overassistent i Vordingborg Kommune Fanny Skov Andersen, Stege
  • Sygeplejerske på Kolding Sygehus Ida Nielsen, Kolding
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Jan Erik Dahl, Nexø
  • Sygehjælper i Lokalcenter Marselis Karin Christiansen, Trige
  • Kontorassistent i Høje-Taastrup Kommune Kirsten Carlsson, Roskilde
  • Lægesekretær på Odense Universitetshospital Lis Hovgaard Jensen, Odense NV
  • Faglærer på Tove Ditlevsens Skole Lone Loch, Køge
  • Teknisk assistent på Københavns Erhvervsakademi KEA Marianne Gyrid Vinther, København Ø
  • Sygehjælper på Ordruplund Ruth Birgit Nielsen, Charlottenlund
  • Administrativ medarbejder i Sorø Kommune Ulla Gjessing, Sorø

Under den 4. oktober 2013 er efternævnte tildelt


den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. salgsleder i COOP Danmark A/S Mona Boe Christensen, Glesborg
  • Fhv. afdelingschef i Fynske Medier P/S Ove Gert Vædelev Rasmussen, Odense S

den kongelige belønningsmedalje

  • Fhv. produktionsmedarbejder i Elektro-Isola A/S Alf Ove Andersen, Vejle Øst
  • Fhv. pædagog i Børnehaven Kong Christians d IX og Dronning Louises Jubilæumsasyl Birgitte Marie Frederiksen, Spentrup
  • Tankvognschauffør i Arla Foods Amba Christian Skyggebjerg Lassen, Almind
  • Fhv. kvalitetsansvarlig i Primo Vinduer A/S Ejgild Wagner, Brørup
  • Fhv. kontorassistent i COOP Danmark A/S Ellen Margrethe Borch Nielsson, Taastrup
  • Tankvognschauffør i Arla Foods Amba Frank Overgaard, Odder
  • Assistent i Novenco A/S Jette Zeilund, Karrebæksminde
  • Fhv. kontorassistent i A/S Chr. Boldsen Leni Andersen, Randers NV
  • Journalist i JP/Politikens Hus A/S Nils-Christian Ehlers Nilson, Frederiksberg C
  • Udviklingskonsulent i Tryg Forsikring Stig Jensen, Frederiksberg
  • Farmakonom på Lemvig Apotek Tove Kopp Pedersen, Struer

fortjenstmedaljen i sølv

  • Seniorsergent Erling Baldorf, Frederiksberg
  • Marinespecialist Heine Althon Jensby, København S
  • Mekaniker Preben Sandau, Gørløse
  • Pædagogmedhjælper i Børnehuset Birgit Irene Kristensen, Hobro
  • Afdelingsleder i Skovtrolden Birgit Stjernholm Holdensen, Næstved
  • Sygehjælper i Hjortshøj Birgitte Hansen, Hjortshøj
  • Overassistent i Skanderborg Kommune Eleonora Dorthea Jensen, Galten
  • Fhv. teknisk designer i Skanderborg Forsyningsvirksomhed A/S Inga Sandgaard Rasmussen, Skanderborg
  • Rengøringsassistent på Aalborg Universitetshospital Kirsten Wenneberg Pedersen, Støvring
  • Social- og sundhedsassistent på Roskilde Sygehus Lene Inge Pedersen, Roskilde
  • Portør på Odense Universitetshospital Lilian Lund, Odense V
  • Specialist i Randers Kommune Lilian Vangsgaard Andersen, Randers NØ
  • Første klinikassistent på Ebeltoft Skole Lilli Brændbyge Hansen, Ebeltoft
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Herning Margit Sørensen, Herning
  • Risikostyringskoordinator i Sorø Kommune Ole Seneka, Dianalund
  • Dagplejer i Næstved Kommune Ruth Søholt Weigel, Næstved
  • Lægesekretær på Regionshospitalet Holstebro Sonja Anette Ankjær Andreasen, Holstebro
  • Plejer på Aarhus Universitetshospital Risskov Agnethe Skjøth, Risskov
  • Borgmestersekretær i Lejre Kommune Anne Marie Allert, Hundested
  • Pædagog på Sankt Helene FO Annette Ditlevsen, Helsinge
  • Socialpædagog på Specialcenter for Voksne med Handicap / Østruplund Bente Radoor, Odense C
  • Kontorfuldmægtig i Qeqqata Kommune Birgethe Sofie Jakobine Olsen, Sisimiut
  • Lærer på Stilling Skole Birgitte Fausing, Solbjerg
  • Lærer på Firkløverskolen Give Hanne Lehnhardt, Gadbjerg
  • 1. klinikassistent i Viborg Kommunale Tandpleje Hanne Krone Carstensen, Viborg
  • Distriktssygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Risskov Ingerlise Andersen, Aarhus C
  • Hjemmehjælper i Thisted Kommune Jytte Nielsen, Thisted
  • Overlærer på Gåsetårnskolen Jørgen Tommy Hansen, Vordingborg
  • Trafikinspektør i Banedanmark Lene Larsen, Allerød
  • Lærer på Bornholms Heldagsskole Mads Jensen, Østermarie
  • Overassistent på Juridisk Institut, Aarhus Universitet Solveig Berg Jensen, Aarhus N


Fra den 4. oktober 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Seniorsergent Claus Jakobsen, Skamby
  • Materielassistent i Forsvaret Erik Østergaard Jensen, Næstved
  • Ejendomsservicetekniker i Forsvaret Erling Gudman Holm Hansen, Næstved
  • Overkonstabel af 1. grad Ernst Rask Bluhm, Aarup
  • Chefsergent Hans Martin Brik Muhs, Hedehusene
  • Overkonstabel af 1. grad Jens Rask Poulsen, Varde
  • Oversergent John Møller, Jægerspris
  • Materielassistent i Forsvaret John Henning Kulas, Næstved
  • Korporal Jonni Arnfeldt Anker, Allerød
  • Materielassistent ved Forsvaret Jørgen Blinaa, Slagelse
  • Lastvognsmekaniker i Forsvaret Kaj Anders Faarbæk, Fjerritslev
  • Seniorsergent Leif Olav Borkenfelt, Næstved
  • Seniorsergent Niels Mellerup, Græsted
  • Seniorsergent Palle Lindskov, Aarup
  • Overkonstabel af 1. grad Per Skov Andersen, Sulsted
  • Overkonstabel af 1. grad Peter Emtekjær, Holstebro
  • Korporal Tom Erik Winther Reersdorff, Augustenborg

Under den 2. oktober 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. blandemester i DK Beton A/S Jørgen Hansen, Tune
  • Delivery Travel Analyst i IBM Danmark ApS Linda Davidsen, Roskilde
  • Debitorchef i Hedegaard A/S Ole Hansen, Silkeborg
  • Fhv. vedligeholdelseschef i Elektro-Isola A/S Ove Rishede, Fredericia
  • Production Manager i Dyrup A/S Rama Nand Bihani, Allerød

den kongelige belønningsmedalje

  • Redder i Falck Danmark A/S Christian Hansen Jepsen, Ikast
  • Fhv. chauffør i STARK Brødrene Bendtzen Aalborg Erling Gerd Kristensen, Aalborg
  • Fhv. produktionsmedarbejder i Elektro-Isola A/S Ernst Handberg, Vejle
  • Fhv. Back Office medarbejder i Vestjysk Bank A/S Hanne Aaberg, Ringkøbing
  • Fhv. chauffør i Dansk Landbrugs Grovvareselskab a.m.b.a. Henning Thomsen Erlang, Bylderup-Bov
  • Duty Flight Dispatcher i Scandinavian Airlines Joan Ellinor Wittenborg, Vedbæk
  • Vagtassistent i DONG Energy Thermal Power A/S John Vonsild, Aabenraa
  • Fhv. craftsman i SPX Flow Technology Danmark A/S Poul Erik Nielsen, Herlev
  • Fhv. rådgiver i Danske Bank A/S Vivi Laila Pedersen, Horsens

fortjenstmedaljen i sølv

  • Pædagogmedhjælper i Ankergården Børnehus Birgit Larsen, Odense C
  • Social- og sundhedsassistent i Psykiatrisk Afdeling Augustenborg Birgit Zimmer Hansen, Sønderborg
  • Servicekonsulent i Struer Kommune Hannah Haakansson Jervelund, Tim
  • Lærer på Kibæk Skole Helle Pedersen, Kibæk
  • Social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Jytte Sørensen, Skanderborg
  • Fuldmægtig i Aarhus Kommune Karin Høj, Aarhus N
  • Sygehjælper på Aarhus Universitetshospital Kristine Christensen, Risskov
  • Værkstedsassistent i Multihuset i Middelfart Lillian Merete Buhl, Middelfart
  • Specialist i Vejle Kommune Marianne Hansen, Vejle
  • Køkkenmedhjælper i Kantineenheden Ruth Bente Damgård Jensen, Sorø
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Horsens Sigrid Aagaard, Horsens
  • Tandklinikassistent i Tandplejen, Helsingør Kommune Tora Elisabet Larsen, Espergærde
  • Tandklinikassistent i Tandplejen, Helsingør Kommune Vibeke Ursulla Ruby, Snekkersten
  • Husassistent på Områdecenter Hedelund Aase Therkildsen, Esbjerg V
  • Konsulent i SKAT IT Annalise Rossen, Padborg
  • Sygehjælper på Aarhus Universitetshospital Anne Mette Dalsgaard Wolfram, Tilst
  • Plejer i Region Syddanmark - Psykiatrisk afd. Esbjerg-Ribe Conni Fabrin Troelsen, Ribe
  • Plejeassistent på Psykiatri Specialiserede botilbud - Guldblommevej Gerda Brandstrup, Karup J
  • Plejeassistent i Region Syddanmark - Psykiatrisk afd. Middelfart Grete Marie Dinesen, Middelfart
  • Databaseudvikler/meteorologikontrollør i DMI Hanne Margrethe Jensen, Lejre
  • Pædagog i Botilbuddet Vester Hassing Hanne Mette Nielsen, Vodskov
  • Fhv. trafikkontrollør i DSB Hans Kristian Nikolaisen, Ølstykke
  • Faglærer på Midtjysk Specialarbejderskole Henning Haslev, Viborg
  • Specialist i Kerteminde Kommune Jytte Harhorn, Mesinge
  • Bioanalytiker på Aalborg Universitetshospital Lena Mortensen, Aalborg
  • Afdelingsleder på DUS Vodskov Skole Lene Elise Birk, Vodskov
  • Overbanemester ved Lokalbanen A/S Niels Kristian Villumsen, Allerød
  • Sygeplejerske på Sygehus Thy-Mors Poula Smedegaard Kudsk, Thisted
  • Laborant på Regionshospitalet Holstebro Anne-Marie Betancor, Holstebro
  • Tandklinikassistent i Næstved Kommunale Tandpleje Annie Fog, Næstved
  • Værkstedsassistent i Guldborgsund Kommune Ellen Lis Olsen, Sakskøbing
  • Sygehjælper på Aalborg Universitetshospital Henny Doris Lindblad, Aalborg
  • Social- og sundhedsassistent på Plejecenter Skovvænget Jane Jensen, Bjerringbro
  • Lægesekretær i Region Syddanmark - Psykiatrisk afd. Middelfart Jytte Oxholm Bloch-Hansen, Middelfart
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Kirsten Marie Schrøder, Odense SV
  • Lægesekretær på Aalborg Universitetshospital Kirsten Pilgaard Bering, Aalborg SØ
  • Lægesekretær på Regionshospitalet Randers Lene Holme Andersen, Langå
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Viborg Lilian Meyer Hesselholt, Viborg
  • Sygehjælper i Assens Kommune Lis Andreassen, Assens
  • Plejer i Region Syddanmark - Psykiatrisk afd. Middelfart Sigrid Juul Pedersen, Middelfart
  • Overlærer på Skolen på Herredsåsen Susanne Bloch, Kalundborg
  • Socialpædaog i Aktivitetshuset Ekkohøj Yvonne Kristensen, Viborg

Pr. den 1. oktober 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Seniorsergent Anne-Grethe Mose Krongård, Vojens
  • Flyvespecialist Carl Heinz Knutz, 
  • Flyverspecialist Jes Peter Knutzen, Broager
  • Flyverspecialist Jesper Einar Lund, Viborg
  • Seniorsergent Keld Laursen Bødker, Karup J
  • Seniorsergent Steen Knudsen, Skovlunde
  • Flyverspecialist Steffen Barfoed, Vojens


Pr. den 30. september 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Seniorsergent Carsten Kølbæk Larsen, Herning

Under den 18. september 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. afdelingsleder i J. Torstensen A/S Hans Peder Nielsen, Malling
  • Fhv. elektriker i DANISH CROWN A/S Henrik Steenberg, Sæby
  • Fhv. byggeleder i Grontmij A/S Jørgen Byskov, Egå
  • Fhv. overforvalter i Statoil Fuel & Retail A/S Leif Arne Petersen, Svebølle
  • Fhv. montageleder i Glenco A/S Børge Haakon Brandt, Odense V
  • Projektleder i Berlingske Media A/S Finn Strange, Glostrup
  • Lagerchef i Poul Holm Sport Inge Pedersen, Søborg
  • Produktions- og lagerchef i Tolico a/s Svend Reinholdt Hansen, Esbjerg V

den kongelige belønningsmedalje

  • Fhv. revisor i Sønderup I/S Bente Margit Larsen, Ringsted
  • Fhv. chauffør i Statoil Fuel & Retail A/S Bjarne Ejler Petersen, Kalundborg
  • Elektriker i DONG Energy Thermal Power A/S Carl Nikolaj Petersen, Aabenraa
  • Fhv. regnskabsmedarbejder i Barnets Hus Flemming Møller Bøgebjerg, København Ø
  • Fhv. chauffør i Statoil Fuel & Retail A/S Frode Højbo Sørensen, Kalundborg
  • Fhv. farmakonom på Løve Apoteket Johanne Camilla Endrup Greve, Støvring
  • Fhv. VVS montør i Nic. Nielsen A/S Niels Ingolf Brandt, Vildbjerg
  • Privatkundechef i Handelsbanken Niels Peter Brøgger, Ikast
  • Malersvend hos Bisbo Malermester Ove Clausen, Skødstrup
  • Husbandry Projekt Manager i A.P. Møller - Mærsk A/S Søren Bjørn Søgaard, København Ø
  • Direktionssekretær i Junckers Industrier A/S Annette Kragh Nielsen, Lille Skensved
  • Fhv. salgsassistent i Solar Danmark A/S Børge Henneberg, Frederikshavn
  • Koordinator i Scandinavian Airlines System A/S Elin Agerbo Westerdahl, København S
  • Fuldmægtig i Sparekassen Himmerland A/S Hans Dalum, Aars
  • Fhv. mekaniker i Goller Auto & Diesel A/S Hans Evan Mikkelsen, Vejen
  • Slamsugeroperatør i FKSSlamson A/S Kristian Jensen, Nørre Aaby
  • Sekretariatsmedarbejder i Sydbank A/S Lilian Kass, Esbjerg N
  • Boghandlermedhjælper i Storkfelt Bog og idé Mona Daggi Jensen, Ugerløse
  • Fhv. salgschauffør i Westphals Fabrikker A/S Tage Toksvig Mortensen, Sønder Omme
  • Fhv. Project Manager i SPX Flow Technology Danmark A/S Zbigniew Julian Bajll, København S

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overlærer på Søndre Skole Anna Grete Jakobsen, Viborg
  • Sygeplejerske på Kolding Sygehus Annalise Kristensen, Middelfart
  • Tale-hørekonsulent i Vejle Kommune Bodil Leenborg Arnkjær, Børkop
  • Social- og sundhedsassistent i Enghuset Brit Kjærgård Krogh, Aalborg
  • Sygehjælper i Plejecenter Kirkedal Else Andersen, Juelsminde
  • Overlærer på Østervangsskolen Hans Peter Vinther, Jyllinge
  • Skolekonsulent i Tårnby Kommune Judy Weisel, Herlev
  • Sagsbehandler i Faaborg-Midtfyn Kommunes Jobcenter Kirsten Sørensen, Broby
  • Overlærer på Skødstrup Skole Lene Adamsen, Skødstrup
  • Specialist i Svendborg Kommune Lillian Petersen, Hesselager
  • Overassistent i Herlev Kommune Rene Larsen, Herlev
  • Tandklinikassistent i Gladsaxe Kommune Sonja Rosa Petersen, Herlev
  • Sygeplejerske på Plejehjemmet Mariested Susanne Voergaard Isaksen, Sæby
  • Fuldmægtig i Næstved Kommune Vivi Nielsen, Holmegaard


Under den 10. september 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje af 1. grad

  • Fhv. Director of Business Development Airborne i Terma A/S Henning Aage Hansen, Lystrup


den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Fhv. driftsleder på Gymnastikhøjskolen i Ollerup Bjarne Petersen, Vester Skerninge
  • Afdelingschef i A.P. Møller - Mærsk A/S Jørgen Theisen Schmidt, Ålsgårde
  • Fhv. kontorchef i Grenaa Skibsværft A/S Kirsten Bøjstrup, Grenaa
  • Produktionschef i Ardo A/S Svend Erik Wede, Rødby
  • Erhvervskundechef i Danske Bank Birger Helgesen, Brøndby Strand
  • Pladsformand i Stena Recycling A/S Jan Henning Hansen, Greve
  •  Leder i Styropack A/S Jørgen Andersen, Roskilde
  • Fhv. bilsagkyndig i Applus Danmark A/S John Raun Larsen, Skødstrup
  • 1. mand i LASSEN Jørgen Storm Jensen, Hørsholm
  • Fhv. produktionsleder i R2 Group A/S Jens Christian Pedersen, Vallensbæk
     

den kongelige belønningsmedalje

  • Fhv. slagteriarbejder i Danish Crown Aksel Thomsen Sørensen, Horsens
  • Værktøjsmager i Primo Danmark A/S Ib Toftebjerg Friis, Esbjerg
  • Omstillingsdame i Stormagasin Salling Inge Rosenkvist Nielsen, Lystrup
  • Fhv. indkøber i bago-line Johs. Lassen Fjellebroen A/S Jørgen Frost Jensen, Faaborg
  • Produktionsmedarbejder i Fritz Hansen A/S Kurt Kjeld Kristensen, Allerød
  • Fhv. pakkeoperatør i Arla Foods Margit Anna Jørgensen, Varde
  • Bogholder i Fr. Madsen A/S Randi Riis Madsen, Silkeborg
  • Indkøber i STOK Emballage K/S Solveig Johansen, Odense NV
  • Fhv. lukkeansvarlig i Dansk Supermarked A/S Thomas Foldager, Silkeborg
  • Værkstedsmedarbejder i SOVI Tom Viggo Hinsch, Bagsværd
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Bent Jensen, Taastrup
  • Fhv. ambulanceassistent i Falck Danmark A/S Bent Haagen Jensen, Maribo
  • Fhv. kontorassistent i NRGi Netservice A/S Birthe Andersen, Horsens
  • Chauffør i Scandic Food A/S Carl Harbo Jensen, Hadsund
  • Fhv. overassistent i ROCKWOOL A/S Hanne Hartung Larsen, Roskilde
  • Operatør i SP Moulding A/S Henny Jensen, Juelsminde
  • Fhv. kommunikationskoordinator i Nobia Denmark A/S Inga Marie Kruse Andersen, Ølgod
  • Fhv. slagteriarbejder i Danish Crown A/S Jørgen Aasberg Christensen, Holstebro
  • Produktionsmedarbejder i Nordea Bank Danmark A/S Preben Nedergaard Madsen, Tarm
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Steffen Frank Ischiel, Frederiksberg C
  • Fhv. chauffør i Johs. Sørensen & Sønner Århus A/S Vagn Pedersen, Ukendt
  • Fhv. salgsassistent i Imerco Frederikshavn Alice Irene Frederiksen, Sindal
  • Svineinseminør i A/S Hatting-KS Hans Winther Thyssen, Horsens
  • Fhv. salgsassistent i Dansk Supermarked A/S Inge Østergaard Munch, Silkeborg
  • Fhv. teknisk assistent i MOE A/S Karin Grete Olesen, Ishøj
  • Fhv. bankprokurist i Handelsbanken Kjeld Vestergaard, Aulum
  • Fhv. kontorassistent i KROGHS A/S Laura Krista Jensen, Fjerritslev
  • Lagermedarbejder i HYTOR A/S Lindy Erling Kaul, Esbjerg N
  • Administrationsmedarbejder i Sydbank A/S Lisa Christensen, Rødekro
  • Fhv. specialist i PFA Pension Lise Sandov, Søborg
  • Fhv. bygningssnedker i PFP A/S Mogens Otto Larsen, Kjellerup
  • Fhv. pensionsrådgiver i Vestfyns Bank A/S Ole Gundersen, Assens
  • Fhv. produktionsmedarbejder i BHJ A/S Thorkild Werner Weber, Gråsten
  • Salgsassistent i Bilka Hundige Annie Andersen, Greve
  • Fhv. sekretær i BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab Birthe Elisabeth Christensen, Frederikshavn
  • Fhv. vodbinder i Cosmos Trawl A/S Finn Møller Larsen, Hirtshals
  • Fhv. servicemontør i Alpedalens VVS A/S Flemming Nissen, Fredericia
  • Fhv. tarmmester i DAT-Schaub A/S Henning Andersen Fisker, Dybvad
  • Fhv. Senior Private Banker i Nordea Bank Danmark A/S Jørn Simonsen, Klarup
  • Fhv. senior kreditkonsulent i Danske Bank A/S Kaj Lykke Nielsen, Vejle
  • Skadebehandler fuldmægtig i Tryg Forsikring A/S Linda Gram Hegner, Esbjerg
  • Fhv. sekretær i  Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab Mary-Ann Nielsen, Nyborg
  • Fhv. tilbudschef i BDO Kommunernes Revision Michael Phister Rasmussen, Allerød
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Per Mody Rasmussen, Ishøj
  • Fhv. systemkonsulent i Scandinavian Airlines System A/S Poul Bjerregaard, Frederiksberg
  • Kontrolmester i DAT-Schaub A/S Svend Åge Christensen, Herning
  • Fhv. maskinoperatør i SundsAlfa Betonvarefabrik A/S Vagn Sandgaard, Herning
  • Fhv. bankrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Britta Bardrum, Svendborg
  • Senior specialist i Danske Bank A/S Carsten Ingemann Christoffersen, Hillerød
  • Maskinoperatør i Sauer-Danfoss ApS Egon Jørgensen, Nordborg
  • Fhv. lagerekspedient i Coop Danmark A/S Inge Solhart, Tune
  • Fhv. skadebehandler i Tryg Forsikring A/S Inger Hedegaard Nielsen, Fredericia
  • Fhv. privatrådgiver i Vestjysk Bank A/S Inger Præstegaard Schmidt, Lemvig
  • Fhv. kreditorbogholder i Kverneland Group Kerteminde A/S Jette Bassø Andersen, Kerteminde
  • Fhv. salgsassistent i SuperBrugsen Jonna Hansen, Humble
  • Fhv. Customer Service Order Administrator i ClaxoSmithKline Consumer Healthcare A/S Kirsten Margit Christoffersen, Taastrup
  • Fhv. ekspeditionssekretær i Forenede Gruppeliv Margit Dybendal Larsen, Herlev
  • Fhv. bankfuldmægtig i Nordea Bank Danmark A/S Poul Jakobsen, Rødovre
  • Fhv. salgsassistent i Coop Danmark A/S Vibeke Stenderup Petersen, Fredericia
Under den 9. september 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Specialkonsulent i Spillemyndigheden Allan Frederiksen, Hvidovre
  • Chefkonsulent i Erhvervsstyrelsen Anne Birthe Hansen, Nørresundby
  • Dagplejer i Aarhus Kommune Annie Elsborg Severinsen, Højbjerg
  • Forskningstekniker på DTU, Vindenergi Birgitte Christiansen, Viby Sjælland
  • Afdelingsleder i Ankestyrelsen Gunnild Osman, Frederiksberg
  • Overlærer på Lindeskovskolen Hans Garnry Nielsen, Nykøbing F
  • Leder i Faroe Islands Fisheries Inspection Heini Arnfinnur Jacobsen, Torshavn
  • Konsulent i SKAT Inddrivelse Inge Toni Laugsand Andersen, Birkerød
  • Socialformidler på Familiekontor Syd, Aarhus Ingelise Stendorph Kaas, Højbjerg
  • Kontorfuldmægtig i Min. for Forskning, Innovation og Videregående Uddannelser Leila Solveig Seierø, Brønshøj
  • Konsulent i Spillemyndigheden Lone Nielsen, Brøndby Strand
  • Trafikinspektør i DSB Niels Leo Malling Hansen, Solrød Strand
  • Lærer på Lynge Skole Randi Jensen, Allerød
  • Konsulent i SKAT Indsats Robert Iver Santin, Ålsgårde
  • Socialpædagog i Violen Anna Marie Flamsholt, Nørresundby
  • Husassistent på Munkebo Bente Hansen, Herlufmagle
  • Lærer på Tjørnelyskolen Birthe Marie Jørgensen, Karlslunde
  • Leder af demensafdelingen på Aasiaat Alderdoms- og Plejehjemmet Else Rosa Louise Wilhelmine Hansen, Aasiaat
  • Social- og sundhedshjælper i Område Midtbyen Erild Kjær Andersen, Aarhus C
  • Trafikinspektør i DSB Kundecenter Eva Birgitte Bredegaard, Fuglebjerg
  • Overlærer på Sabro-Korsvejskolen Flemming Hintze Thisted, Sabro
  • Køkkenmedhjælper i Plejecenter Gammelgaard Inge Pedersen, Skive
  • Bruger af det beskyttede værksted, Værkstedet Trekanten Inger Hye, Haderslev
  • Socialformidler i Aarhus Kommune Janne Gerlach, Lystrup
  • Overlærer på Hedegårdsskolen Kirsten Frølund, Herlev
  • Organist og korleder i Spentrup Kirke Mogens Brian Kjærgreen, Ulstrup
  • Pædagog på Bostedet Østerbo Susanne Ann Britt Larsen, Middelfart
  • Lærer på Tjørnelyskolen Torben Degn Jørgensen, Karlslunde
  • Overassistent i SKAT Økonomi Anders Ingvardt Trolle, Skanderborg
  • Lærer på Gentofte Skole Anne-Marie Rasmussen, Virum
  • Bioanalytiker på Slagelse Sygehus Annie Lystrup Blach, Slagelse
  • Studiesekretær på VIA University College Berit Margrethe Bech Lauritzen, Horsens
  • Pædagog i Botilbuddet Heimdal Eva Kristiansen, Slagelse
  • Pædagog i Boligerne Nygårdsvej 221 Hanne Inge Jensen, Holmegaard
  • Socialformidler i Rudersdal Kommune Helle Guldborg, Skodsborg
  • Portør på Regionshospitalet Viborg Jørgen Nielsen, Kjellerup
  • Bioanalytiker på Odense Universitetshospital Lisbet Marianne Jensen, Glamsbjerg
  • Laboratoriefunktionær på Aarhus Universitet Lise Schmelling Ravn-Petersen, Egå
  • Tandklinikassistent i Slagelse Kommunale Tandpleje Lone Morgen, Korsør
  • Specialarbejder i Vesthimmerlands Kommune Ove Jensen, Løgstør
  • Specialvejleder i Randers Kommune Pia Karstenskov Andersen, Mariager
  • Hjemmevejleder i Bostedet Hjaltesvej Vera Aakjær Jakobsen, Højslev
  • Klinikassistent i Helsinge Skoles Tandklinik Annie Thomsen, Helsinge
  • Akvariemester på Fiskeri- og Søfartsmuseet Arne Henning Sørensen, Esbjerg V
  • Bioanalytiker på Herlev Hospital Bente Marianne Hersbøll, Skovlunde
  • Overlærer på Lindehøjskolen Else Kolding Nielsen, Værløse
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Herning Eva Hansen, Herning
  • Overlærer på Torslev Skole Joan Madsen, Sæby
  • Specialarbejder i Vesthimmerlands Kommune Jørn Christensen, Farsø
  • Laboratoriefuldmægtig på DTU Fødevareinstituttet Lene Jensen, Glostrup
  • Socialpædagog i Børnehusene Lene Anna Bjødstrup, Nyborg
  • Lærer på Utterslev Skole Lisbet Sckerl, Kgs. Lyngby
  • Overlærer på Skovsgaard Tranum Skole Ole Rasmussen, Fjerritslev
  • Lokomotivfører i DSB Torben Løhde Jensen, Silkeborg
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Randers Tove Juul Kristensen, Randers C
  • Skolelærer i Halsnæs Kommune Vibeke Kristiansen, Frederiksværk
  • Kirkegårdsassisstent for Søndre Kirkegård Bent Laurids Edvardsen, Vejle
  • Tandklinikassistent i Odense Kommunale Tandpleje Hanne Hansen, Odense V
  • Pædagogmedhjælper i Daginstitution Højvang Ingrid Høj Lindstrøm, Horsens
  • Socialpædagog i Aflastningstilbuddet Danahus Joan Elisabeth Steen, Nørresundby
  • Fuldmægtig i Ulleruphus Jytte Jensen, Fredericia
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Karen Møller, Odense SV
  • Assistent på Nordjyllands Beskyttede Værksted Kirsten Kirstine Jensen, Brønderslev
  • Pædagogisk medhjælper i Børnehuset Mælkevejen Kirsten Marie Falster Mikkelsen, Rødovre
  • Sygehjælper på Lokalcenter Rosenvang Lis Nielsen, Tilst
  • 1. tandklinikassistent i Odense Kommunale Tandpleje Lis Kærholm Kay, Agedrup
  • Serviceassistent på Odense Universitetshospital Lone Brandt, Odense S
  • 1. tandklinikassistent på Odense Kommunale Tandpleje Pia Elise Sick, Odense S
  • Overassistent i Hvidovre Kommune Ulla Jenny Herrig, Hvidovre
  • Trafikinspektør i Banedanmark Vivi Johansen, Solrød Strand
  • Kirkegårdsassisstent for Søndre Kirkegård Bent Laurids Edvardsen, Vejle
  • Tandklinikassistent i Odense Kommunale Tandpleje Hanne Hansen, Odense V
  • Pædagogmedhjælper i Daginstitution Højvang Ingrid Høj Lindstrøm, Horsens
  • Socialpædagog i Aflastningstilbuddet Danahus Joan Elisabeth Steen, Nørresundby
  • Fuldmægtig i Ulleruphus Jytte Jensen, Fredericia
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Karen Møller, Odense SV
  • Assistent på Nordjyllands Beskyttede Værksted Kirsten Kirstine Jensen, Brønderslev
  • Pædagogisk medhjælper i Børnehuset Mælkevejen Kirsten Marie Falster Mikkelsen, Rødovre
  • Sygehjælper på Lokalcenter Rosenvang Lis Nielsen, Tilst
  • 1. tandklinikassistent i Odense Kommunale Tandpleje Lis Kærholm Kay, Agedrup
  • Serviceassistent på Odense Universitetshospital Lone Brandt, Odense S
  • 1. tandklinikassistent på Odense Kommunale Tandpleje Pia Elise Sick, Odense S
  • Overassistent i Hvidovre Kommune Ulla Jenny Herrig, Hvidovre
  • Trafikinspektør i Banedanmark Vivi Johansen, Solrød Strand
  • Overassistent i Lyngby-Taarbæk Kommunes Stadsbibliotek Anemette Højer Christensen, Kgs. Lyngby
  • Jobkonsulent i Jobcenter Esbjerg Bente Kielerich Bundgaard, Esbjerg V
  • Lærer på Lind Skole Else Ingemann Poulsen, Herning
  • Omsorgsassistent på Det Beskyttede Værksted i Løgstør Else Marie Sørensen, Brovst
  • Fuldmægtig i Hedensted Kommune Hanne Krarup, Horsens
  • Kartograf i Geodatastyrelsen Helle Pia Tolstrup, Borup
  • Portør på Sygehus Vendsyssel Keld Christiansen, Hjørring
  • Assistent i Gentofte Kommune Lene Ulla Idorn, Hellerup
  • It-medarbejder i Domstolsstyrelsen Lillian Dybmose Rasmussen, Ringe
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Randers Lis Nørregaard Jensen, Randers NV
  • Køkkenleder på Havebæk Plejecenter Margit Johansen, Odense S
  • Sekretær i Børn & Kultur, Esbjerg Kommune Rie Dons Rasmussen, Esbjerg
  • Specialarbejder i Lyngby-Taarbæk Kommunes Entreprenørfunktion Søren Victor Schou, Kgs. Lyngby
  • Meteorologikontrollør i Danmarks Meteorologiske Institut Theis Christensen, Dragør

Under den 29. august 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje

  • Disponent i SEAS-NVE Jette Marie Jessen Palmberg, Haslev
  • Fhv. ekspeditionssekretær i Tryg Forsikring A/S Ulla Holtze, Skovlunde

Under den 5. august 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Skolesekretær på Skagen Skole Dorte Behncke Jensen, Skagen
  • Tandklinikassistent i Albertslund Kommunale Tandpleje Lisbeth Rasmussen, Albertslund


Fra den 1. august 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Seniorsergent Claus Würtz  Olesen, Karup J


Fra den 25. juli 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overmekaniker af 1. grad Leif  Jensen, Vallensbæk Strand


Fra den 6. juli 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overkonstabel af 1. grad Allan Birger Baadsgaard, Odense NV
  • Overassistent ved Forsvarets Regnskabstjeneste Bent Andersen, Løkken
  • Overkonstabel af 1. grad Børge Nymand, Grindsted
  • Chefsergent Chresten Brøndum Drescher, Ørsted
  • Oversergent Eivind Leo Petersen, Præstø
  • Seniorsergent Henning Mousten Nielsen, Tjele
  • Korporal Niels Ole Ernstpriis, Næstved
  • Elektronikmekaniker ved Danske Artilleriregiment Ole Halgaard Jensen, Outrup
  • Overkonstabel af 1. grad Peter Nielsen Møller, Give
  • Overkonstabel af 1. grad Søren Grejsen Nielsen, Slagelse


Fra den 30. juni 2013 at regne er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone

  •  Lods Michael Ardal, Ebeltoft


Under den 26. juni 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje af 1. grad

  • Fhv. projektleder i MT Højgaard A/S Aage Poulsen, Vanløse
  • Seniordirektør i Dansk Landbrugs Grovvareselskab Jørgen Brok Nielsen, Randers SØ
den kongelige belønningsmedalje med krone
  • Fhv. ejendomsadministrator i SYD ENERGI Erik Roth, Skærbæk
  • Formand i Jens Jensen Murer og Entreprenør A/S Carl Erik Høgholm, Holstebro
  • Værkfører i Farstrup Møbler A/S Kurt Toft Hansen, Bogense
  • Bademester i Han Herred Fritidscenter Mogens Grønqvist, Fjerritslev
  • Teknisk chef på Aarhus Teater Jens Ravn, Viby J
  • Afdelingsleder i Sanistål A/S Mona Birgitte Fischer, Them
  • Gruppeleder i Scandinavian Airlines System A/S Peter Lindholm, Dragør
den kongelige belønningsmedalje
  • Fhv. Identity Manager i Tryg Forsikring A/S Anne Marie Thorvig, Næstved
  • Fhv. redaktionschef i Syddanske Medier K/S / JydskeVestkysten Arne Tauensig Nielsen, Esbjerg V
  • Fhv. ambulancebehandler i Falck Danmark A/S Bernt Holst, Nibe
  • Elektriker i Axel Pedersen El ApS Ebbe Rastrup Jørgensen, Ullerslev
  • Lærer på N. Zahles Gymnasieskole Heddi Fuglebæk, Frederiksberg C
  • Avisplanlægger i Syddanske Medier K/S / JydskeVestkysten Inge Stenstrup Jørgensen, Esbjerg N
  • Elektriker i W. Zink A/S Ivan Hansen, Greve
  • Fagleder i Dansk Industri Jette Lis Henningsen, Søborg
  • Fhv. ambulancebehandler i Falck Danmark A/S Otto Jensen, Toreby L
  • Produktionsassistent i Moldow A/S Ove Haulrik Madsen, Glejbjerg
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Robert Dybdahl, Dronninglund
  • Fhv. servicetekniker i Exide Technologies A/S Thomas Green, Horsens
  • Kontorassistent i Sanistål A/S Birgit Rasmussen, Silkeborg
  • Assistent i Dansk Supermarked A/S Ellen Ruth Nielsen, Galten
  • Sekretær i Novozymes A/S Hanne Jørgensen, Albertslund
  • Fhv. bankassistent i Spar Nord Bank A/S Hanne Filtenborg Jensen, Frederikshavn
  • Bogholder i Lindlab A/S Inge Margrethe Plougman Haastrup, Værløse
  • Farmakonom på Roslev apotek Inger Gade Bodilsen, Roslev
  • Administrationsmedarbejder i Dong Energy Oil & Gas A/S Leila Nielsen, Værløse
  • Ingeniørassistent i Rambøll Danmark A/S Lena Krog-Hansen, Skanderborg
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Poul Erik Sørensen, København S
  • Ekspedient i Bygma Aalborg Povl Erik Christensen, Aalborg
  • Fhv. senior indkøber i Lemvigh-Müller A/S Torben Schrøder, Frederiksberg
fortjenstmedaljen i sølv
  • Plejer på Statshospitalet Vordingborg Allan Martin Olsen, Nørre Alslev
  • Kunderådgiver i Arbejdsmarkedets Tillægspension Anni Birgitte Nielsen, Væggerløse
  • Sygeplejerske på Aalborg Universitetshospital Bente Pedersen, Aalborg Øst
  • Rengøringsassistent i Teknisk Forvaltning, Tårnby Kommune Birgit Lionborg, Kastrup
  • Fuldmægtig i SKAT Indsats Gert Leth, Langå
  • Husassistent i Lindelunden i Roskilde Gitte Maj-Britt Justesen, Roskilde
  • Overassistent i SKAT Kundeservice Hedda Raun, Ringsted
  • Overlærer på Aabybro Skole Helene Mejlhede, Blokhus
  • Fhv. kontorfuldmægtig i Udenrigsministeriet Kirsten Margrethe Rothe, Charlottenlund
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Kirsten Marie Nielsen, Branderup J
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Margit Irene Hillmann, Rødovre
  • Kontorfuldmægtig i Rigsrevisionen Marianne Løwe, Hillerød
  • Miljøtekniker i Fredensborg Kommune Niels Henrik Lindberg, Fredensborg
  • Informationsspecialist på Det Kongelige Bibliotek Susanne Lindow, Fredensborg
  • Lægesekretær i Hanstholm Lægepraksis Alice Lousdahl Ishøy, Hanstholm
  • Teknisk assistent i Siemens A/S Birgit Lund Madsen, Kastrup
  • Kundemedarbejder i Sydbank A/S Elin Thomasen, Mørke
  • Farmakonom på Horsens Søndergades Apotek Jette Jensen, Horsens
  • Bankfuldmægtig i Sydbank A/S Jette Frostholm Lind, Sønderborg
  • Salgsassistent i Axel Kaufmann ApS Jørn Poulsen Wind, Aarhus C
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Keld Bernt Sørensen, Samsø
  • Farmakonom på Roslev Apotek Lisbeth Larsen, Roslev
  • Mediegrafiker i Rounborgs grafiske hus Peter Emil Haupt, Holstebro
  • Purchasing Executive i VIKING Life-Saving Equipment A/S Aage Heide Lambertsen, Esbjerg N
  • Overlærer på Vindinge Skole Anne Thorborg Hylleberg, Roskilde
  • Rengøringsassistent på Bornholms Hospital Anne-Grethe Alber, Rønne
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Bodil Sørensen, Galten
  • Administrativ medarbejder i Horsens Kommune Flemming Hartmann, Horsens
  • Sagsbehandler i Social- og Integrationsministeriet Gitte Heiner, Søborg
  • Sagsbehandler i Social- og Integrationsministeriet Inge Kirsten Andersen, Græsted
  • Social- og sundhedsassistent i Plejeafdelingen Ceres Huset 1-3 Karen Forum, Åbyhøj
  • Rengøringsassistent på Sølund Kirsten Bach Sørensen, Skanderborg
  • Socialpædagog i Kastanjebo Laila Charlotte Hill Sørensen, Kolind
  • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Herning Lilian Solvej Madsen, Ikast
  • Sagsbehandler i Ankestyrelsen Lizzie Haastrup, Humlebæk
  • Sygehjælper på Rigshospitalet Marianne Lis Sandersen, Hillerød
  • Overassistent i Herning Kommune Susanne Güllich Frederiksen, Herning
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Tove Demontis, Harlev J


Under den 21. juni 2013 er efternævnte tildelt


fortjenstmedaljen i sølv

  • Specialkonsulent i SKAT Inddrivelse Annelise Christensen Hansen, Værløse
  • Håndværker i DSB Vedligehold A/S Benny Høj, Randers NV
  • Overassistent i SKAT Kundeservice Bente Nielsen, Holstebro
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Birger Friis Funk, Herning
  • Sagsbehandler i Social- og Integrationsministeriet Birthe Christina Stamenov, Værløse
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Bjarne Josefsen, Randers NV
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Else Madsen, Korsør
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Ina Skødt Jensen, Frederiksberg
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Inge Birthe Klevang Larsen, Odense S
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Karen Larsen, Holstebro
  • Overassistent i SKAT Hovedcentret Merete Rassing, Værløse
  • Konsulent i SKAT Indsats Preben Enevoldsen, Randers SØ
  • Overlærer på Mosedeskolen Svend Henrichsen, Limhamn
  • Overassistent i SKAT Kundeservice Ulla Arndt Liu Lauritsen, Karlslunde
  • Fuldmægtig i Solrød Kommune Annelise Pedersen, Karlslunde
  • Overassistent i Ringsted Kommune Anne-Mette Laugesen, Ringsted
  • Overlærer på Pilegårdsskolen Annet Grethe Nielsen, København S
  • Lærer på Gl. Hjortespringskole Bente Solveig Gufler, Herlev
  • Overlærer på Augustenborg Skole Bodil Krogh Nielsen, Sydals
  • Fuldmægtig i Esbjerg Kommune Else Vestergård Sørensen, Esbjerg N
  • Social- og sundhedsassistent i Socialpsykiatrien, Jammerbugt Kommune Elsebeth Skovgaard Helledie, Brovst
  • Lærer på Sofiendalskolen Ena Buch, Aalborg SØ
  • Overlærer på Niels Ebbesen Skolen Erik Kondrup, Skanderborg
  • Specialist i Fredericia Kommune Gitte Marie Nørgaard, Fredericia
  • Vagtmesterassistent på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole Jan Blichfeldt Nielsen, Langå
  • Pædagogisk leder i Børnehaven Fuglereden Jette Højris Jensen, Storvorde
  • Konsulent i Ungdommens Uddannelsesvejledning Sally Damgård, Herning
  • Ingeniørassistent på DTU Mekanik Torben Lund, Kgs. Lyngby
  • Social- og sundhedsassistent på Sydvestjysk Sygehus Anne Grethe Skou Jørgensen, Bramming
  • Sygeplejerske på Hvidovre Hospital Anne Marie Schmidt Olsen, København S
  • Social- og sundhedsassistent på Sydvestjysk Sygehus Hanne Laue Risløv, Esbjerg
  • Lægesekretær på Vejle Sygehus Inge Due, Vejle
  • Pedelmedhjælper i CFBB, afd. Ellehøj Jens Pedersen, Vejle
  • Institutbetjent på Aarhus Universitetshospital Jørgen Krøjmand, Egå
  • Sygeplejerske på Hvidovre Hospital Karen Jacobsen, Dragør
  • Sygeplejerske på Sydvestjysk Sygehus Kirsten Nielsen, Esbjerg N
  • Sygeplejerske på Sydvestjysk Sygehus Lena Ploug, Esbjerg N
  • Serviceassistent på Bornholms Hospital Lise-Lotte Andersen, Rønne
  • Portør på Grindsted Sygehus Niels Christian Sørensen, Varde
  • Lægesekretær på Sydvestjysk Sygehus Rise Jessen, Esbjerg
  • Hjemmehjælper på Plejecenter Overlundgården Sonja Jørgensen, Viborg
  • Pædagog på Sølund Aase Norlyk Madsen, Skanderborg

Under den 18. juni 2013 er efternævnte tildelt


den kongelige belønningsmedalje med krone

  • Stationsleder i Falck Danmark A/S Jens Adler Rasmussen, Nakskov
  • Category Manager i A/S Th. Wessel & Vett Jytte Minor Petersen, Bjæverskov

den kongelige belønningsmedalje

  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Bruno Plougmann, Horsens
  • Privatkunderådgiver i Spar Nord Bank A/S Dagny Poulsen, Møldrup
  • Bogholder i Nordhavn A/S Else Marie  Lundbye, Højbjerg
  • Fhv. lønchef i COWI A/S Eron Henry  Jørgensen, Skibby
  • Kontorassistent i A/S Vestfrost Hanne Eva  Petersen, Esbjerg V
  • Senior IT udvikler i Nordea Bank A/S John  Meyer, Fredericia
  • Fhv. slagteriarbejder i DANISH CROWN Kaj Egon  Klausen, Sæby
  • Pakkedame i DANISH CROWN A/S Majbrit Merete  Lyster, Rønne
  • Redder i Falck Danmark A/S Per Lund  Sørensen, Væggerløse
  • Optiker i Synoptik A/S Peter Lautrup  Boisen, Birkerød
  • Maler i H. Serup Olesen A/S Søren Alfred Sørensen  Eskerod, Brande
  • Fhv. kranfører i BMS A/S Ulrich  Hjort, Ballerup
     

Under den 17. juni 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Omsorgsmedhjælper i Landsbyen Sølund Anna Lise Christensen, Gedved
  • Bibliotekar i Tårnby Kommune Birthe Raben-Nielsen, Kastrup
  • Hjemmehjælper i 3-Kløveret Birthe Kirstine Puggaard, Esbjerg V
  • Omsorgsmedhjælper i Landsbyen Sølund Christel Christensen, Skanderborg
  • Sygeplejerske på Sygehus Syd Jytte Merete Peterson, Nykøbing F
  • Assistent i Tønder Kommune Karin Hansen Andersen, Toftlund
  • Sagsbehandler i Social- og Integrationsministeriet Kirsten Strøm, Skagen
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Michael Steen Kaspersen, Helsinge
  • Specialist i Vejle Kommune Peter Grøndahl, Jelling
  • Sekretær på Odense Universitetshospital Pia Renate Drud, Odense N
  • Restaureringstekniker på Nationalmuseet Robert Engelbrecht Larsen, København N
  • Overlærer på Byvangskolen Ulla Lynge, Slangerup
  • Specialarbejder i NSV beskæftigelse og aktivitetscenter Villy Jørgensen, Næstved
  • Overassistent i SKAT Kundeservice Zitha Maibritt Tastesen, Esbjerg N

 
Under den 10. juni 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Birte Bækkelund Pedersen, Langeskov
  • Konsulent i SKAT Ankenævn Birthe Nielsen, Helsingør
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Bjarne Tønning, Silkeborg
  • Fuldmægtig i SKAT Indsats Erik Lynge Jespersen, Valby
  • Fuldmægtig i SKAT Kundeservice Kirsten Falck Hansen, Haderslev
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Kirsten Holm Røgen, Harlev J
  • Konsulent i SKAT Kundeservice Lis Werner Jørgensen, Greve
  • Chefkonsulent i SKAT Kundeservice Mads-Henrik Øllgaard Thomsen, Gentofte
  • Konsulent i SKAT Inddrivelse Maibritt Eisenhardt, Dragør
  • Konsulent i SKAT Inddrivelse Marianne Kelberg Belling, Bjæverskov
  • Fuldmægtig i SKAT IT Poul Bjørn Hansen, Aalborg
  • Chefkonsulent i SKAT IT Poul Villy Madsen, Tureby
  • Chefkonsulent i SKAT Indsats Preben Nielsen, Kolding
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Søren Hjort-Petersen, Haderslev
  • Bibliotekar på Vejle Bibliotekerne Anne Hjørdis Serup, Vejle
  • Regnskabsmedarbejder i Rebild Kommune Anni Nielsen, Støvring
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Conni Lisbeth Linnemann, Taastrup
  • Værkstedsmedarbejder i CFBB, afd. Ellehøj Conny Lykke Nielsen, Vejle
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Henrik Winther Moberg, Næstved
  • Fuldmægtig i Guldborgsund Kommune Jens Christian Petersen, Nysted
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Viborg Karin Rasmussen, Kjellerup
  • Specialist i Herning Kommune Lene Christensen, Herning
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Lilian Drejer, Randers SØ
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital - Skejby Lone Schmidt, Åbyhøj
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital - Skejby Margrethe Kirstine Woller, Viby J
  • Assistent i Københavns Kommune Marianne Kaja Poulsen, Kastrup
  • Overmeteorologikontrollør i Danmarks Meteorologiske Institut Mogens Rønnebek, Taastrup
  • Overmeteorologikontrollør i Danmarks Meteorologiske Institut Niels Thyge Rasmussen, Taastrup
  • Overlærer på Risbjergskolen Anne Studsgaard, Hvidovre
  • Overlærer på Østervangsskolen Anne Birgit Ravnshøj, Roskilde
  • Overlærer på Abildgårdskolen Bjørn Tom Zinck Nielsen, Odense NV
  • Tandklinikassistent i Haderslev Kommunes Tandpleje Gitte Pedersen, Haderslev
  • Kontorfuldmægtig ved Retten i Næstved Gitte Nielsen, Slagelse
  • Overlærer på Hans Rømer Skolen Henning Nielsen, Gudhjem
  • Specialarbejder i NSV beskæftigelses og aktivitetscenter Ida Jacobsen, Næstved
  • Gymnasielærer på Brønderslev Gymnasium Karen Uhrskov, Hjørring
  • Kreativ syerske i CFBB, afd. Ellehøj Karen Ingeløf Rasmussen, Vejle
  • HR supporter på Aarhus Universitet Kirsten Alice Neuhauge, Hammel
  • Sygehjælper på Sevel Alderdomshjem Kirsten Hansine Nielsen Sørensen, Vinderup
  • Overlærer på Nørre Vedby Skole Maren Lisbeth Helth, Nørre Alslev
  • Overlærer på Rosengårdskolen Peder Ringgaard Uhre-Olsen, Årslev
  • Lægesekretær på Sygehus Sønderjylland Tove Bodil Dreier, Sønderborg
  • Plejer på Center Lindegården Anne-Lise Andersen, Roskilde
  • Specialist i Svendborg Kommune Ann-Grete Jensen, Svendborg
  • Tandklinikassistent i Hjørring Kommune Elsebeth Lindholm Thomsen, Hjørring
  • Specialist i Holbæk Forsyning A/S Hanne Kirstine Nielsen, Vipperød
  • Sygeplejerske på Næstved Sygehus Janne Bøgemark Sørensen, Slagelse
  • Fuldmægtig i Lejre Kommune Jette Anne-Dorte Barbre, Stenlille
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Herning Kirsten Merete Ahler, Skjern
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Randers Lene Køller Bregendahl Brixen, Spentrup
  • Behandlersygeplejerske på Aabenraa Sygehus Linda Thirup, Ribe
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Herning Linda Else Holger, Herning
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Herning Lise Pedersen, Herning
  • Social- og sundhedsassistent på Sygehus Thy-Mors Lise-Lotte Poulsen, Hurup Thy
  • Køkkenmedarbejder på Regionshospitalet Randers Margrethe Andersen, Randers NØ
  • Kontorfuldmægtig på Det Kongelige Bibliotek Ulla Mickelsen, Rødovre
  • Social- og sundhedsassistent på Odense Universitetshospital Anna Kirstine Straarup Rasmussen, Mesinge
  • Specialist i Langeland Kommune Bente Wittmann, Rudkøbing
  • Klinikassistent i Tandplejen, Københavns Kommune Bente Therkelsen Sørensen, Taastrup
  • Driftstekniker i Vejen Kommune Bjarne Karl Johnson, Rødding
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Else Rasmussen, Lystrup
  • Socialpædagog i Blomsterhusene, Rosen Erna Jørgensen, Søborg
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Karen Marie Hansen, Odense M
  • Massør i Herning Svømmehal Kim Thrane Christensen, Herning
  • Indkøber og laboratorietekniker på Syddansk Universitet Kirsten Elisabeth Laursen, Silkeborg
  • Pædagogmedhjælper i SFO Universet Kirsten Majbrit Hansen, Vanløse
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Lise Grundtvig Herskind, Odense SV
  • Børnehaveklasseleder på Krogsbølle Skole Lise-Lotte Balsby-Petersen, Otterup
  • Sygeplejerske på Svendborg Sygehus Lone Engedal Rasmussen, Tranekær
  • Radiograf på Odense Universitetshospital Terese Redtz Jakobsen, Odense S
  • Social- og sundhedsassistent i Region Sjælland - Psykiatrien Syd Bente Anette Iversen, Vordingborg
  • Kultur- og fritidskonsulent i Sønderborg Kommune Berit Nydahl, Sønderborg
  • Social- og sundhedsassistent i Region Sjælland - Psykiatrien Syd Birthe Mogensen, Vordingborg
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Holstebro Dorthe Lindbjerg, Herning
  • Sagsbehandler i Social- og Integrationsministeriet Gurli Jensen, Ballerup
  • Sygehjælper på Plejecentret Bøgevænget Helle Ellis Clemmensen, Maribo
  • Overassistent i SKAT Kundeservice Jane Dorthe Pedersen, Frederikshavn
  • Teknisk assistent i Rudersdal Kommune Karen Skov Nielsen, Hillerød
  • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Lene Møller Mortensen, Odense M
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Silkeborg Lis Christoffersen, Silkeborg
  • Overassistent på Slagelse Bibliotekerne Pia Madsen, Slagelse
  • Laboratorietekniker på Erhvervsakademi Sjælland, Cambus Roskilde Pia Lüthcke, Holbæk
  • Kontorfuldmægtig i Københavns Byret Pia Jensen, København S
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Randers Ulla Møller, Hadsten

Under den 31. maj 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Tandklinikassistent i Vejle Kommunale Tandpleje Anette Kingo Lundehave Larsen, Vejle
  • Overlærer på Ahlmann-Skolen Bente Sveistrup, Sønderborg
  • Overlærer på Den Classenske Legatskole Birgitte Heriques, København K
  • Serviceassistent på Odense Universitetshospital Bitten Mary Jørgensen, Årslev
  • Pædagogmedhjælper i Fårevejle Børnehave Bodil Gerda Ottosen, Fårevejle
  • Assistent i Specialcenter Øst Cäthe Vibeke Thimes Larsen, Slagelse
  • Handelsoverlærer på Frederikshavn Handelsskole Finn Nedergaard Christensen, Frederikshavn
  • Klinikassistent i Billund Tandpleje Gertrud Marie Nørby Sørensen, Grindsted
  • Tandklinikassistent i Tandklinikken Lille Borgergade, Aalborg Grethe Bøgel Sørensen, Nørresundby
  • Administrativ medarbejder på Horsens Bibliotek Inger Pertou Algren, Horsens
  • Personalekonsulent i Ringkøbing-Skjern Kommune Jytte Harch Vind, Tarm
  • Specialist i Københavns Kommune Lene Mikkelsen, Glostrup
  • Serviceleder i Aarhus Tech Lone Møldrup, Hasselager
  • Kontorassistent i Børnefamiliecenter København Margrethe Christensen, Virum
  • Fuldmægtig i Thisted Kommune Anette Hyldgaard, Thisted
  • Fuldmægtig i Ishøj Kommune Birgit Jacobsen, Greve
  • Fotograf på Regionshospitalet Silkeborg Elisabeth Mathilde Jørgensen, Silkeborg
  • Fuldmægtig i Faaborg-Midtfyn Kommune Hanne Lundgaard Pedersen, Faaborg
  • Overlærer på Rugvænget Skole Hans-Odd Gundhus Møller, Herlev
  • Bioanalytiker på Sygehus Vendsyssel Inge-Lis Rugtved Berthelsen, Hirtshals
  • Social- og sundhedsassistent på Middelfart Sygehus Inger Crone Kjeldsen, Fredericia
  • Overlærer på Nyrupskolen Ingolf Børsen, Kalundborg
  • Klinikassistent i Tandplejen Aarhus Kirsten Thomsen, Hørning
  • Sagsbehandler i Assens Kommune Lene Krogh Jensen, Assens
  • Kulturkonsulent i Svendborg Kommune Lili Pia Jensen, Svendborg
  • Overassistent i Assens Kommune Margit Hvidholm, Tommerup
  • Pædagog i Special Center Øst Marianne Rævsager, Slagelse
  • Portør i Region Midtjylland - Regionshuset Roald Tønnesen, Egå


Under den 28. maj 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone
  • Fhv. chefdesigner i Birger Christensen A/S Christina Margareta Pauline  Frycklund, Rungsted Kyst
den kongelige belønningsmedalje
  • Fhv. salgskonsulent i Berlingske Media A/S Alf  Klærke, Skanderborg
  • Test Manager i Nordea Bank Danmark A/S Anne Marie  Jørgensen, Søborg
  • Fhv. fællestillidsmand i GKN Wheels Nagbøl A/S Arne  Junker, Vamdrup
  • Fhv. chauffør i Karl Larsen & Sønner A/S Frode  Poulsen, Aars
  • Pensionsmedarbejder i PFA Pension Hanne  Larsen, Nivå
  • Salgsassistent i Coop Danmark A/S Irene  Hansen, Farsø
  • Montør i Mariendal El-Teknik A/S John  Dandanell, Brønderslev
  • Smed i Saint-Gobain Weber A/S John  Jacobsen, Randers NV
  • Fhv. mejeritekniker i Arla Foods amba Jørgen  Kristensen, Kolding
  • Montør i STILL Danmark A/S Leif Gammeltoft  Eriksen, Fredericia
  • Product Service Manager i DuPont Nutrition Biosciences ApS Lis  Glibstrup, Tilst
  • Fhv. revisor i PricewaterhouseCoopers Søren Gregers  Jakobsen, Kolding
  • Advokatsekretær i Lou og Partnere Advokatfirma Tove Birthe  Kjældmand, Tjele
fortjenstmedaljen i sølv
  • Værkstedsmedarbejder i CFBB, afd. Ellehøj Anton  Hansen, Hedensted
  • Sygehjælper på Uglev Ældrecenter Bodil  Sørensen, Thyholm
  • Pædagogisk leder for Børnehaven Skræppen Bodil Aagaard  Bomholt, Låsby
  • Rengøringsassistent i Viborg Kommune Dorte Odsgaard  Nielsen, Viborg
  • Sagsbehandler i Social- og Integrationsministeriet Ellen Lønne  Nøjsen, Vojens
  • Byggesagsbehandler i Stevns Kommune Grethe  Olsson, Rødvig Stevns
  • Kirkesanger i Vinding Kirke Henning  Pedersen, Bryrup
  • Bibliotekar på Gladsaxe Hovedbibliotek Inger Agnete Holk  Rasmussen, Virum
  • Borgerservicemedarbejder i Tønder Kommune Inger Marie Paasch  Brandt, Skærbæk
  • IT-systemkoordinator i Slagelse Kommune Jørgen  Malmgren, Slagelse
  • Teknisk designer i Frederikshavn Kommune Jørgen Anker  Simonsen, Frederikshavn
  • Teknisk designer i Næstved Kommune Lise  Jørgensen, Herlufmagle
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Viborg Peer Rostved  Mortensen, Løgstrup
  • Specialist i Svendborg Kommune Ruth Julie  Nielsen, Svendborg

Fra den 27. maj 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv
  • Seniorsergent Anders Christensen, Roskilde
  • Seniorsergent Ehlers Bøgebjerg Hansen, Hillerød
  • Flyverspecialist Flemming Holtebo, Nørresundby
  • Flyverspecialist Flemming Gaardsted, Vestbjerg
  • Flyverspecialist Flemming Laurits Poulsen, Karup J
  • Flyverspecialist Frank Pedersen, Bylderup-Bov
  • Flyverspecialist Hardy Christensen Møller, Tjele
  • Seniorsergent Idon Johnny Hovedskov Andersen, Kjellerup
  • Seniorsergent Jan Langeberg, Tommerup
  • Seniorsergent Jørgen Jensen, Ikast
  • Flyverspecialist Kim Frandsen, Karup J
  • Chefsergent Knud Borg Sejersen, Vojens
  • Flyverspecialist Ole Gregersen Madsen, Vadum
  • Seniorsergent Ole Nielsen Andersen, Herning
  • Chefsergent Paul Erik Søgaard Sørensen, Karup J
  • Overassistent ved Air Force Training Centre Poul Kjeldbjerg Andersen, Skive
  • Seniorsergent Rene Køhn, Frederikssund
  • Flyverspecialist Solveig Egelund Olsen, Ølgod

Under den 24. maj 2013 er efternævnte tildelt


den kongelige belønningsmedalje med krone
  • Uddeler i Coop Danmark A/S Anders Theodor  Frandsen, Herfølge
  • Kafferistemester i Kaffehuset Karlstad AB / Peter Larsen Kaffe A/S Hans  Hegewald, Viborg
  • Værkfører i Colas Danmark A/S Niels Otto  Bach, Viborg
  • Servicechef i G4S Security Services A/S Erik Lindberg  From, Kolding
  • Dekorationschef i Bilka Hundige Ove  Mogensen, Ishøj
  • Værkfører i Titan Lastvogne A/S Preben Gunnar  Rasmussen, Idestrup
  • Gruppeleder Maintenance Production i Scandinavian Airlines System A/S Finn Viggo  Jørgensen, Kastrup
  • Transportchef i Coop Logistik Carsten Vinholt, Vejen
  • Værkfører i Skjern Bådene Niels Homann  Simonsen, Skjern
  • General Manager i A.P. Møller-Mærsk A/S Johnny Villie Voss, Odense C
  • Personalechef i DATEA A/S Lise Danelund, Hillerød
den kongelige belønningsmedalje
  • Farmakonom på Vojens Apotek Edel  Frederichsen, Vojens
  • Logistikmedarbejder i Xerox A/S Franck Willy  Andersen, København S
  • Fhv. lagerekspedient i Coop Logistik, Vejen Distributionscenter Frank Aage  Holm, Brørup
  • Farmakonom på Toftlund apotek Grethe  Rosenberg, Toftlund
  • Buyer i Satair A/S Inge Lis  Gretlund, Kastrup
  • Fhv. produktionsmedarbejder i Hilding Anders Danmark A/S Inger Margrethe  Mikkelsen, Vestervig
  • Kartonnagearbejder i DS Smith Packaging Denmark A/S Jens Juul  Fogh, Glesborg
  • Erhvervsrådgiver i Nordjyske Bank Jøren  Christiansen, Dybvad
  • Servicemedarbejder i HMF Group A/S Karl Erik  Matthiesen, Aabenraa
  • Teknisk Assistent i Ivar Lykke Kristensen A/S Lillian  Søgaard, Aarhus C
  • Ekspeditionssekretær i Tryg Sonja Esther  Andresen, Allerød
  • Farmakonom på Nysted Apotek Anne  Hansen, Nysted
  • Advokatsekretær i Advokatfirmaet Kjems A/S Birthe  Norlander, Gråsten
  • Farmakonom på Nysted Apotek Birthe  Rasmussen, Nysted
  • Produktionsmedarbejder i Tulip Food Company Birthe  Aaen, Nørresundby
  • Overassistent i Nordea Liv og Pension Edmond Maximilian  Nassler, København V
  • Kontorassistent i Georg Jensen Damask A/S Helle Vendelbo  Pedersen, Kolding
  • Ingeniørassistent i N1 A/S Inge Amstrup  Pedersen, Højbjerg
  • Børnehaveklasseleder/lærer på Dyhrs Skole Kirsten  Wentzlau, Slagelse
  • Mekaniker i Pon Equipment A/S Lars  Bjerregaard, Skødstrup
  • Trælastsælger i STARK Viborg Tømmerhandel Peder  Svenningsen, Viborg
  • Fhv. RIM Project Manager i Opel Danmark A/S Preben Christensen  Romme, Fredensborg
  • Kontorassistent i F. Engel K/S Anne Marie Friis  Knudsen, Haderslev
  • Kontorassistent i Arla Foods amba Anne-Lene  Rasmussen, Herlufmagle
  • Kundemedarbejder i Arbejdernes Landsbank Bente  Friang, Aarhus V
  • Møbelsnedker i Skovby Møbelfabrik A/S Bjarne Rind  Madsen, Harlev J
  • Filialsupporter i Arbejdernes Landsbank Bjarne Sørensen Kragh, Randers NV
  • Fhv. bankfuldmægtig i Sydbank A/S Else Marie  Nordstrøm, Juelsminde
  • Fhv. installationsmontør i G4S Security Services A/S Finn Johansen, Holstebro
  • Fhv. logistikkoordinator i Møbeltransport Danmark A/S Ivan Thomassen, København K
  • Fhv. salgsassistent i Coop Danmark A/S Jan Elgaard Jensen, Silkeborg
  • Lærer på Henriette Hørlücks Skole Kirsten Rau, Odense SV
  • Regnskabsassistent i Nordisk Film Biografer A/S Leif Breiner Ernst, København Ø
  • Erhvervsrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Mona Jeppesen, Greve
  • Bogholderiassistent i Alfa Laval Aalborg A/S Tove Charlotte Pedersen, Tylstrup
  • Elektromekaniker i K.J. Elektro A/S Bjarne Flemming Michelsen, Nykøbing F
  • Fhv. tømrersvend i Tømrerfirmaet Klaus Halkjær ApS Egon Dal Andersen, Holstebro
  • Produktionsmedarbejder i Tulip Food Company Erik Carlsen Hedemann, Faaborg
  • Karosseritekniker i Bil & Co A/S Finn Møhl, Aabenraa
  • Tømrersvend i Blåbjerg Huse Flemming Schmidt Olesen, Nørre Nebel
  • Rørsmed i Knud Jensen VVS A/S Jørgen Kofoed Jørgensen, Karlslunde
  • Værkstedsassistent i Filadelfia Karen Højgaard Lange Koldsø, Dianalund
  • Lærer på Vordingborgskolen Karin Hansen Møller, Vordingborg
  • Mejeriarbejder i Arla Foods Amba Karl Karsten Lauridsen, Videbæk
  • Reparatør i Nordic Waterproofing A/S Knud Villy Jensen, Vejen
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Ole Jensen, Pandrup
  • Kunderådgiver i Sparekassen Sjælland Preben Pedersen, Næstved
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Carsten Jensen, Dronninglund
  • Sælger i Lemvigh-Müller A/S Frands Gunner Jessen, Haderslev
  • Privatrådgiver i Danske Bank A/S Grethe Plesner Bergholdt, Søndersø
  • Projektudviklingskonsulent i MT Højgaard A/S Gunde Heissel Doolewert, Virum
  • Debitorbogholder i Ejner Hessel A/S Gurli Nielsen, Herning
  • Projektkoordinator i Solar Danmark A/S Henrik Wulff, Lunderskov
  • Løsøretaksator i Alm. Brand A/S Ib Asbjørn Christensen, Grenaa
  • Salgsassistent i Dagligbrugsen Tistrup Jytte Winkler, Tistrup
  • Bankfuldmægtig i Arbejdernes Landsbank Lika Käte Ragnhild Viksøe, Vallensbæk
  • Intern sælger i CF Petersen og Søn A/S Uffe John Larsen, Køge
  • Bogholder i Saint-Gobain Distribution Denmark A/S Vivi Rose Stolberg, Brøndby
  • Teknisk tegner og koordinator i FLSmidth A/S Winnie Hald Beck, Greve

Under den 15. maj 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv
  • Landmålingstekniker i Umhvørvisstovan Antines Sjúrður Jóanesarson  Iversen, Kvivik
  • Observatør ved Flyvevejrtjenesten Aalborg Lufthavn Bjarne Grønborg  Sørensen, Pandrup
  • Overlærer på Døgnbehandlingsinstitutionen Nødebogård Christine Anna Margarete Gejlsbjerg, Helsinge
  • Bioanalytiker på Helsingør Hospital Elisabeth Pump  Jørgensen, Helsingør
  • Maskinfører i Landsverk Jón Anfinn Ludvík  Johannesen, Dalur
  • Social- og sundhedshjælper i Hjemmeplejen Beltoften Marianna  Christensen, Gistrup
  • Specialkonsulent i SKAT Inddrivelse Marianne  Simonsen, Søborg
  • Sygeplejerske på Nordsjællands Hospital Merete Nøddebo  Petersen, Fredensborg
  • Lægesekretær på Rigshospitalet Mette  Holck, Gørløse
  • Kontorfuldmægtig i Umhvørvisstovan Mona  Wang, Tórshavn
  • Portør på Frederiksberg Hospital Peter  Brammer, Kgs. Lyngby
  • Laborant i Fødevarestyrelsen Tom Dan  Vestbo, Ringsted
  • Kontorfuldmægtig i Tinglysningsretten i Hobro Tove Lillian  Andersen, Tårs
  • Konsulent i SKAT, Indsats Vivian Anette Baess, Greve
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Bent Petersen, Viborg
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital Bente Jakobsen, Skanderborg
  •  Tandklinikassistent i Vejle Kommunale Tandpleje Bodil Kring, Vejle
  • Konsulent i SKAT Inddrivelse, Skattecenter Thisted Doris Jensen, Thisted
  • Specialkonsulent i SKAT IT Eric Grønborg Hansen, Taastrup
  • Pædagog i Børnehusene Langebjerg Eva Susanne Vierø Hansen, Humlebæk
  • Tandklinikassistent i Ådalens Tandklinik Gitte Schmidt Jørgensen, Frederikssund
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Kaj Belling, Bjæverskov
  • Afdelingsøkonoma i Nordjysk Mad I/S Kirsten Møller Jensen, Dronninglund
  • Handelsoverlærer på Svendborg Erhvervsskole Lisa Hein Pilgaard, Svendborg
  • Sygehjælper i Hjemmeplejen i Haderslev Thorkild Sørensen, Haderslev
  • Specialkonsulent i SKAT Inddrivelse Tommy Bæklund Madsen, Juelsminde
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Tonni Elnegaard, Rudkøbing
  • Lærer på Øster Jølby Skole Vibeke Balle Kibsgaard, Erslev

 
Under den 10. maj 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Tandklinikassistent i Rudersdal Kommunale Tandpleje Alice Gustafson, Lynge
  • Borgerrådgiver i Holstebro Kommune Anna Grete Toft, Ulfborg
  • Lægesekretær på Hospitalsenhed Midt Birgit Anette Engmarksgaard, Viborg
  • Overlærer på Tornhøjskolen Dagmar Elise Jensen, Klarup
  • Socialformidler i Værestedet Klubben Ernst Christian Rozentals Hansen, Helsingør
  • Husassistent i Plejecenter Kastanje ly Gurli Eline Pedersen, Gislinge
  • Bioanalytiker på Odense Universitetshospital Hanne Rosener, Odense NV
  • Overlærer på Bøgebjergskolen Hanne Wollenberg Borup, Faaborg
  • Lærer på Hjerting Skole Jytte Lene Bank Kodal, Esbjerg V
  • Fuldmægtig i Aalborg Kommune Jørn Sørensen, Aalborg
  • Fuldmægtig i SKAT Midtjylland Klaus Heegaard, Herning
  • Overlærer på Søholtskolen Lotte Helbo Skov, Ishøj
  • Lærer på Hjerting Skole Margit Ernlund, Esbjerg V
  • Specialkonsulent i SKAT København Ole Funch Nielsen, Søborg 
  • Specialkonsulent i SKAT Kundeservice Anni Birthe  Nielsen, Egå
  • Serviceleder i Børne- og Ungdomspsykiatrisk Center - Risskov Anni Dorte Nielsen, Aarhus N
  • Specialkonsulent i SKAT Inddrivelse Bent Kåre Rasmussen, Karlslunde
  • Specialkonsulent i SKAT, Ankecentret Birthe Hartung Poulsen, Rødekro
  • Bioanalytiker på Silkeborg Sygehus Gitte Nielsen, Silkeborg
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital Hanne Larsen, Aarhus N
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Herning Ida Serup Carlsen, Herning
  • 1. klinikassistent i Tønder Kommunale Tandpleje Karen Christine Larsen, Tønder
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital Kirsten Kruse Olsen, Egå
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Randers Marianne Bjerregaard  Jørgensen, Randers NV
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Per Jørgen Sørensen, Roskilde
  • Bioanalytiker på Vejle Sygehus Sonny Palsgaard Andersen, Horsens
  • Specialist i Svendborg Kommune Susan Annette Jensen, Svendborg
  • Specialkonsulent i SKAT Indsats Vita Nielsen, Snekkersten

Fra den 9. maj 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv
  • Elektronikmekaniker Jens Ejner Mikkelsen, Vordingborg
  • Oversergent Ole Henrik Hansen, Maribo
  • Seniorsergent Søren Konradsen, København K

Under den 8. maj 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje af 1. grad
  • Driftsleder i Det Classenske Fideicommis Erik  Brædder, Stubbekøbing
den kongelige belønningsmedalje med krone
  • Værkfører i A. Enggaard A/S Jens Vested, Terndrup
  • Afdelingschef i Solar Danmark A/S Claus  Jensen, Aalborg
den kongelige belønningsmedalje
  • Fhv. operatør i Coloplast A/S Anna Marie Jakobsen, Thisted
  •  Kleinsmed i N. A. Kyed Aalborg A/S Arne Schroeder Nielsen, Aalborg
  •  Fhv. afdelingsleder i DANISH CROWN A/S Edith Langelund Holm, Skærbæk
  •  Måletekniker i SEAS-NVE Holding A/S Erik Søe Frederiksen, Svinninge
  •  Senior erhvervsrådgiver i Danske Bank A/S Ernst Esteban Lorentzen, Skovlunde
  •  Sekretariatsmedarbejder i Sydbank A/S Gurli Johansen, Lunderskov
  •  Salgskonsulent i OK A.m.b.a. Hanne-Marie Marlo Larsen, Aalborg SV
  •  Fhv. produktionsmedarbejder i Rose Poultry A/S Jens Tscherning Nielsen, Vinderup
  •  Teknisk salgskonsulent i Casco Byglim A/S Jørgen Black Povlsen, Hinnerup
  •  Fhv. truckfører i Brødrene Hartmann A/S Karl Albert Haase, Horsens
  •  Ekspeditionssekretær i Spar Nord Bank A/S Lars Rolighed, Vadum
  •  Kundeservicemedarbejder i Peter Justesen Company A/S Margit Kristine Brandt Jensen, Taastrup
  •  Fhv. regnskabsassistent i SEAS-NVE Holding A/S Marianne Irene Svendsen, Svinninge
  • Produktionassistent i Gyldendal Bent  Lindegaard, Albertslund
  • Bankfuldmægtig i Spar Nord Bank A/S Bodil Irene  Kristensen, Nibe
  • Produktionsmedarbejder i Tulip Food Company Carsten Kjeldberg  Christensen, Støvring
  • Service Agent i SAS Konsortiet Claus  Madsen, Valby
  • Fhv. oldfrue i Stiftelsen Hofmansgave Conny Lillian Lind  Jensen, Otterup
  • Fuldmægtig i Nordic Sugar A/S Erik Skovgaard  Nielsen, Roskilde
  • Sagsbehandler i Advokatfirmaet DAHL Esbjerg A/S Gurli Brinch  Andersen, Esbjerg
  • Ambulancebehandler i Falck Danmark A/S Jørgen  Nordstrøm, Nakskov
  • Fhv. bogholderiassistent i Saint-Gobain Weber A/S Margit Slot  Stampe, Videbæk
  • Sælger i Volkswagen Aarhus Oluf  Byskov, Skødstrup
  • Fhv. maskinmester i Vattenfall A/S Per Thusholdt  Clemensen, Odense SV
  • Farmakonom på Elefant Apoteket Holbæk Vivi Kildegaard  Christensen, Holbæk
fortjenstmedaljen i sølv
  • Overassistent i Ringkøbing- Skjern Kommune Anne Grete  Holm, Spjald
  • Dagplejer i Kolding Kommune Else Iversen  Juhl, Kolding
  • Pensionsrådgiver i Kalundborg Kommune Elsebeth Mie  Larsen, Gørlev
  • Sygeplejerske på Tønder Sygehus Else-Marie  Carstensen, Bredebro
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Randers Jette Kirkegaard  Hollensberg, Engesvang
  • Administrativ konsulent i Morsø Kommune Jytte  Nielsen, Nykøbing M
  • Overassistent i Aalborg Kommune Karsten  Bendiksen, Klarup
  • Social- og sundhedsassistent på Sønderborg Sygehus Ketty Boye  Jürgensen, Sydals
  • Specialist ved Slagelse Bibliotekerne Leif Plesner  Jørgensen, Boeslunde
  • Specialist i Ikast-Brande Kommune Lisbeth Møller  Pedersen, Ikast
  • Løn- og personalekonsulent i Horsens Kommune Lone  Winther, Horsens
  • Sygehjælper i Grøndalscentret Lone Johnsen  Olesen, Haslev
  • Specialist i Lolland Kommune Marianne Brinks  Rasmussen, Idestrup
  • Specialkonsulent i SKAT Hovedcentret Tom Michael  Wiese, Hvidovre
  • Overassistent i Aalborg Kommune Birgitte Elisabeth Hansen, Nørresundby
  • Fuldmægtig i SKAT Økonomi Christian Andersen Christensen, Esbjerg
  • Overassistent i SK Forsyning A/S Grete Moll Larsen, Slagelse
  • Borgerrådgiver i Holstebro Kommune Helle Lovmand, Holstebro
  • Økonomikonsulent i Hedensted kommune Inge Bonde Jensen, Juelsminde
  • Overassistent på Holstebro Bibliotek Kirsten Henriksen, Holstebro
  • Assistent i Herning Kommune Kirsten Govertz Pedersen, Vildbjerg
  • Fuldmægtig i Gladsaxe Kommune Leif Borchsenius Jørgensen, Søborg
  • Specialkonsulent i SKAT Inddrivelse Lone Clauber Pedersen, Viborg
  • Fuldmægtig i SKAT Indsats Ole Mogenstrup Christensen, Greve
  • Chefkonsulent i SKAT Inddrivelse Peter Stig Lassen, Skive
  • Specialist i Lolland Kommune Preben Daly Strate, Rødby
  • Socialformidler i Brøndby Kommune Siff Annbritt Katrine Nielsen, Valby
  • Specialist i Københavns Kommune Susanne Nielsen, Kastrup
  • Klinikassistent i Københavns Kommune Anne Roholm Bruun, København NV
  • Specialist i Randers Kommune Birgit Nygaard, Randers SØ
  • Tandklinikassistent i Vejle Kommunale Tandpleje Birgith Elisabeth Fruergaard Hummel Hansen, Vejle
  • Overlærer på Marievangsskolen Birgitte Annette Jørgensen, Slagelse
  • Uuddannet plejer i Høje-Taastrup Kommune Charlotte Balle Mathiassen, Taastrup
  • Overassistent i Esbjerg Lufthavn Edith Johansen, Esbjerg Ø
  • Hjemmehjælper i Randers Kommune Grethe Verner, Randers SØ
  • Overlærer på Brøndby Strand Skole Jenny Svendsen, Vanløse
  • Overlærer på Søndermarkskolen Karen Marie Solberg Rasmussen, Spentrup
  • Assistent i Københavns Kommunes Koncernservice Kirsten Connie Ebbensgaard, Brønshøj
  • Fuldmægtig i Hedensted Kommune Lena Nygaard Stæhr, Stouby
  • Specialkonsulent i SKAT Hovedcentret Marianne de la Motte, Hørsholm
  • Pedelmedhjælper i Center for Beskyttet Beskæftigelse Ole Have, Egtved
  • Lærer på Løjt Kirkeby Skole Ruth Ryborg Lund, Aabenraa

Under den 6. maj 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Social- og sundhedsassistent i Døgnplejen Bornholm Anne Marie Kjæmpe Sørensen, Klemensker
  • Fuldmægtig i Region Midtjylland, Psykiatri og Social Anny Elisabeth Simonsen, Viborg
  • Skolepædagog på Elsted Skole Grethe Nielsen, Hornslet
  • Bruger af beskyttet værksted, Å-Center Syd Hans Ove Rudebeck, Skjern
  • Sygehjælper på Aarhus Universitetshospital Henny Møller Gormsen, Tilst
  • Fuldmægtig i Regionstog A/S Jane Elsie Jensen, Maribo
  • Køkkenhjælper i CFBB, afd. Ellehøj Jens Kristensen, Løsning
  • Borgerservicekonsulent i Glostrup Kommune Lis Marie Madsen, Hedehusene
  • Transportassistent i Royal Arctic Logistics A/S Lise Sindt Christensen, Klarup
  • Socialpædagog på Udviklingscenter Ribe Margrethe Kleis Fredborg, Ribe
  • Rengøringsassistent i Kalundborg Kommune Mona Inger Johansen, Svebølle
  • Arkivmedhjælper i Statens Arkiver Steen Nielsen, Kastrup
  • Overtrafikkontrollør i Banedanmark Søren Koefoed, Vanløse
  • Maskinfører på Landsverk William Maximinus Mackay, Funningur

Under den 30. april 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Lægesekretær på Aarhus Universitetshospital Anni  Hansen, Risskov
  • Husassistent på Ollerup Plejecenter Dorrit Mette Fejerskov  Jakobsen, Svendborg
  • Servicemedarbejder på Plejecenter Højgaarden Else  Als, Aars
  • Værkstedsassistent i Multihuset Gurli  Nansen, Middelfart
  • Hjemmehjælper i Centerområde SydØst Inge  Petersen, Årre
  • Maskinarbejder i Fjernvarme Fyn A/S Kaj Lillegaard  Johansen, Otterup
  • Specialist i Randers Kommune Kirsten Ohmand  Jensen, Randers NØ
  • Specialist i Randers Kommune Knud Erik  Knudsen, Spentrup
  • Sekretær på Rigshospitalet Lone Margrethe  Jørgensen, Tisvildeleje
  • Specialarbejder i Københavns Kommune Michael  Hansen, København N
  • Overlærer på Østbirk Skole Preben  Egeholt, Østbirk
  • Pædagogmedhjælper i Ellemarkens Børnehus Susanne Høi  Nielsen, Køge
  • Klinikassistent i Tandplejen Aarhus Vibeke  Pedersen, Højbjerg
  • Teknisk designer i Vejle Spildevand A/S Aage Søndergaard  Mortensen, Almind


Under den 29. april 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Overassistent i SKAT Nordjylland Annelise Storgaard Thomsen, Aalborg Øst
  • Husassistent i Knud Lavard Center Anni Ena Jensen, Ringsted
  • Specialist på Skolernes Læringscenter SKOLF Bent Villum Sejersen, Tranbjerg J
  • Afdelingsleder ved Retten på Bornholm Conni Bohn, Rønne
  • Portør på Amager Hospital Finn Hvorup Slott, København S
  • Specialarbejder i Hjørring Kommune Hans Kurt Lindgaard Jensen, Hjørring
  • Husassistent i Sundevej Ældrecenter Jonna Ravn Hansen, Sønderborg
  • Trafikmester i Aalborg Kommune Kaj Moselund Jensen, Gistrup
  • Specialarbejder i Københavns Kommune Kaj Verner Juul, København NV
  • Konsulent i SKAT Midt- og Sydsjælland Karen Marie Vandet Sunesen, Thisted
  • Tilsynsførende assistent på Forsorgshjemmet Vibohøj Lars Dalsgaard, Viborg
  • Specialkonsulent i SKAT København Lone Borre, Otterup
  • Kontorfuldmægtig ved Retten i Hjørring Mona Elsebeth Christensen, Hjørring
  • Eksamenssekretær i KVUC Susanne Linda Krogh, Albertslund
  • Overassistent i Udviklingscenter Esbjerg Britta Larsen, Esbjerg V
  • Ernæringsassistent i Kollektivhuset og Skovbo-Centeret Elin Hansen, Esbjerg N
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Gunhild Brandt Andersen, Aarhus V
  • Pædagogmedhjælper i Tumlehuset Ingrid Myrup Nielsen, Thisted
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Horsens Irene Gade Kristensen, Brædstrup
  • Dagplejer i Hedensted Kommune Irma Rieper, Juelsminde
  • Sygeplejerske på Vejle Sygehus Jette Overgaard Hovgaard, Daugård
  • Sygeplejerske på Aalborg Universitetshospital Karen Vibeke Bligaard, Aalborg SV
  • Serviceassistent i Psykiatrien Region Sjælland Lene Jensen, Vordingborg
  • Sygehjælper på Hospitalenhed Midt Lone Smed Sørensen, Viborg
  • Husassistent på Odense Universitetshospital Marianne Harpsøe, Odense NV
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Lemvig Meta Birgit Kjærgaard Ravn, Lemvig
  • Bioanalytiker på Viborg Sygehus Oda Pedersen, Kjellerup
  • Social- og sundhedsassistent på Aalborg Universitetshospital Susanne Rasmussen, Brovst
  •  Kontorassistent i Københavns Kommunes Hjælpemiddelcenter Alice Osmundsen, Hvidovre
  • Leder af Esbønderup Børnehus Anni Marie Johansen, Græsted
  • Lærer på Rørkjær Skole Carl Christian Robinson Rasmussen, Esbjerg Ø
  • Økonomikonsulent i Varde Kommune Finn Grundahl, Ansager
  • Dagplejer i Morsø Kommune Gerda Merete Klit, Nykøbing M
  • Biblioteksassistent i Ikast-Brande Kommune Grethe Jonna Nielsen, Ikast
  • Vejleder i Ungdommens Uddannelsesvejledning Hanne Lotz Nielsen, Nykøbing F
  • Kontorassistent i Københavns Kommunes Koncernservice Janni Günther, Solrød Strand
  • Kontorassistent i Københavns Kommune Jeannie Berit Pagh, Kgs. Lyngby
  • Sagsbehandler i Social- og Integrationsministeriet Kirsten Jønsson, Jyllinge 
  • Overassistent i Københavns Kommune Lis Bauer-Schafer Lund, Vanløse
  • Overlærer på Hammershøj Skole Lisbeth Sloth Hesselberg, Viborg
  • Overassistent i Københavns Borgerservice Pia Junker, København S
  • Vejleder i Ungdommens Uddannelsesvejledning Thomas Andreas Koch Thomsen, Nykøbing F
  • Overlærer på Stenballeskolen Anne-Marie Jørgensen, Horsens
  • Fuldmægtig i SKAT København Arvid Schmidt, Randers SØ
  • Administrativ medarbejder i Horsens Kommune Birte Dalby, Horsens
  • Overlærer på Herningvej Skole Holger Hassing Povlsen, Aalborg
  • Chefkonsulent i SKAT København Ingwardt Ziethen, Beder
  • Administrativ medarbejder på Horsens Kommunale Musikskole Ketty Jensen, Horsens
  • Overlærer på Hasle Skole Kirsten Kejser, Aarhus V
  • Administrativ leder på Løgstrup Skole Lisbeth Skals, Løgstrup
  • Lærer på Søgårdsskolen Lise Hjortborg, Hellerup
  • Administrativ medarbejder i Horsens Kommune Marianne Ilum Theibel, Brædstrup
  • Børnehaveklasseleder på Bogense Skole Marie Margrethe Geertsen, Bogense
  • Overlærer på Torstedskolen Rigmor Mathiassen, Horsens
  • Dagplejer i Randers Kommune Susanne Damgaard Sindal Møller, Randers SØ
  • Overlærer på Hattingskolen Valborg Ditlevsen, Horsens
  • Socialformidler i Jobcenter Esbjerg Anne Lisbeth Jensen, Esbjerg V
  • Chefkonsulent i SKAT Nordjylland Annegrethe Christiansen, Thisted
  • Pædagogmedhjælper på Vestermarkskolen Edel Thomsen, Aars
  • Pædagog i Børnehaven Helgolandsgade Edel Sløk, Holstebro
  • Overlærer på Fredensborg Skole Hans Jørgen Schou-Nielsen, Kokkedal
  • Konsulent i SKAT Midt- og Sydsjælland Helle Jensen, Solrød Strand
  • Specialist på Slagelse Bibliotekerne Helle Drost Bruun Nielsen, Korsør
  • Lægesekretær i Regionspsykiatrien Viborg-Skive Inge Møller Skov, Viborg
  • Sundhedsassistent i Maniitsoq Sundhedscenter Karoline Bolethe Julie Agathe Olsen, Maniitsoq
  • Konsulent i SKAT Midtjylland Lili Solveig Jakobsen, Brande
  • Sekretær i Brøndby Kommune Linda Helle Markdanner, Hvidovre
  • Fuldmægtig i SKAT Midtjylland Peter Vinther, Horsens
  • Folkeskolelærer på BillundSkolen Tove Jespersen, Billund
  • Studiesekretær på IBC International Business College Vera Jensen, Aabenraa

Under den 29. april 2013 er efternævnte tildelt


den kongelige belønningsmedalje

  • Kundemedarbejder i Arbejdernes Landsbank Bente Marie Pedersen, Vojens
  • Kliniksekretær hos Tandlægerne, Odder Birthe Boisen, Odder
  • Fuldmægtig i Diakonissestiftelsen Erik Svendsen, Allerød
  • Fhv. bogholder i KT-Strømpen 2006 ApS Gerda Lykke, Kolding
  • Produktionsleder i Carlsberg Danmark A/S Henning Stenager Petersen, Køge
  • Fhv. F & P medarbejder i CCL Label A/S Inger Kathrine Kjærgaard, Randers SØ
  • Vogn- og beslagsmed i A. Enggaard A/S Jon Peter Aldal Jensen, Nibe
  • Overassistent i Aros Forsikring g/s Kirsten Andersen, Højbjerg
  • Chauffør i J. M. Jensen A/S Kristian Rahbæk Plauborg, Skjern
  • Ambulancebehandler i Falck Danmark A/S Lars Lillelund, Ringe
  • Servicetekniker i KONE A/S Lars Peder Stigaard Lauridsen, Holstebro
  • Sekretær i KAB Randi Mark Hansen, Skovlunde
  • Service agent i Scandinavian Airlines System A/S Susanne Kampmann, Hvidovre
  • Speditør i Stena Line Denmark A/S Svend Erik Lynnerup, Frederikshavn

Under den 24. april 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone
  • Receptionschef i Sparekassen Kronjylland Palle Skouboe, Randers NØ
den kongelige belønningsmedalje
  • Fhv. advokatsekretær i Advokathuset ApS Anni Holmgaard Andersen, Køge
  • Fhv. farmakonom på Vejle Løve Apotek Bodil Marie Hansen, Løsning
  • Bankrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Edith Mariane Boldreel, Ikast
  • Fhv. IT-administrator i Vitfoss Erik Ejner Krogh, Sønderborg
  • Fhv. teknikumingeniør i Grontmij A/S Hans Bendix Pedersen, Glostrup
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Hans Erik Jepsen, Silkeborg
  • Fhv. fuldmægtig i Jysk Landbrugsrådgivning I/S Ida Eriksen, Brørup
  • Fhv. salgsassistent i Dansk Supermarked A/S Jonna Bøtker-Nielsen, Viby J
  • Ekspeditionsmedarbejder i Sparekassen Kronjylland Kirsten Mary Pedersen, Hammel
  • Kundeservicemedarbejder i Beauvais foods Margit Høyer, Borup
  • Fhv. sekretær i Advodan Ninna Kristoffersen, Thisted
  • Erhvervskundemedarbejder i Nordea Bank Danmark A/S Svend Erik Løkkegaard, Silkeborg
  • Kontorassistent i ISS Facility Services A/S Winnie Lange, Greve

Fra den 18. april 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv
  • Afdelingsleder ved Forsvarets Efterretningstjeneste Jens Christian Morgen, Bjæverskov
  • Assisterende cafeterialeder ved Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste Laila Andresen Jensen, Sydals
  • Materielassistent ved Det Danske Internationale Logistik Center Svend Aage Sørensen, Langebæk
  • Afdelingsleder ved Forsvarets Efterretningstjeneste Søren Finn Jensen, Kastrup

Under den 17. april 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone
  • Fhv. formand i Arkil A/S Bent Moth Nielsen, Esbjerg V 
  • Fhv. værkfører i Myhlenberg Byggefirma A/S Børge Buus Nielsen, Arden
  • Udrykningsleder i Falck Danmark A/S Lars Troelsen, Struer
  • Snedker- og tømrermester i Einar Kornerup A/S Mogens Richardt Melichar Andersen, Gadstrup
  • Souschef i Team DS A.m.b.a. Peter Vase Haubjerg, Horsens
den kongelige belønningsmedalje
  • Fhv. sekretariatsmedarbejder i Sydbank A/S Annette Høj Nissen, Varde
  • Maskinarbejder i Brødrene Hartmann A/S Hubert Jørgen de Blanck, Tønder
  • Fhv. farmakonom på Århus Stjerne Apotek Inge Buur Qvist-Rasmussen, Auning
  • Direktionssekretær i Pressalit A/S Inger Helene Lautrup, Galten
  • Erhvervsrådgiver i Sydbank A/S Jørgen Hjorth, Kolding
  • Sekretariatsmedarbejder i Sydbank Marie Moth, Janderup Vestj
  • Papirvaremedarbejder i Danapak Flexibles A/S Minna Marie Nielsen, Slagelse
  • Vægter i G4S Security Services A/S Viggo Andersen, Saltum
  • Salgsmedarbejder i Tryde Andrés Aase Lindberg Bechsgaard, Odense NV

Fra den 16. april 2013 at regne er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje af 1. grad
  • Rengøringsassistent Merete Kempf Nielsen, Kastrup
den kongelige belønningsmedalje
  • Chauffør Bjarne Martens, København K
  • Biløber Henrik Gunnar Steinmann, Roskilde
  • Kontorbetjent John Frederiksen, Greve
  • Ejendomsassistent Troels Gerløff Larsen, København S

Under den 15. april 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Ana Kristine Munck Larsen, København SV
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Anne Lil Denhave, Hillerød
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Anne Marie Halby, Frederiksberg C
  • Klinikassistent i Børne- og Ungdomstandplejen, Københavns Kommune Annette Schønberg, Helsinge
  • Sygeplejerske på Hillerød Hospital Annette Hansen, Hillerød
  • Sygeplejerske på Hvidovre Hospital Anne-Vera Thim, København K
  • Sundhedsplejerske i Københavns Kommune Birte Sørensen, Græsted
  • Bioanalytiker på Rigshospitalet Elin Boje, Dyssegård
  • Konsulent i SKAT Syddanmark Eva Pedersen, Padborg
  • Regnskabschef i Royal Arctic Logistics A/S Finn Thomsen, Sulsted
  • Klinikassistent i Tandplejen Aarhus Jette Lange, Viby J
  • Sygeplejerske på Herlev Hospital Kirsten Margit Bertelsen, Gentofte
  • Sygeplejerske på Gentofte Hospital Lena Susanne Svane, Kgs. Lyngby
  • Sekretær i DSB Lotti Helen Sørensen, Karlslunde

Under den 15. april 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Social- og sundhedshjælper i Sektion Frøavlen Annette Solvejg Jensen, Svendborg
  • Specialist i Favrskov Kommune Birthe Gade Jørgensen, Hammel
  • Serviceassistent på Regionshospitalet Silkeborg Gerda Bøgild Jensen, Silkeborg
  • Specialarbejder i Sønderborg Kommune John Ager, Gråsten
  • Socialrådgiver i Handicapcenter København Karen Nielsen, Kgs. Lyngby
  • Portør på Amager og Hvidovre Hospitaler Leif Kell Bach Poulsen, København S
  • Bioanalytiker på Frederiksberg Hospital Lisbet Skibdal Sørensen, Kgs. Lyngby
  • Social- og sundhedsassistent på Bispebjerg Hospital Lisbeth Vietz Andreassen, Ballerup
  • Sygeplejerske i Psykiatrien Syd - Akutmodtagelsen Lonni Elena Hansen, Lundby
  • Områdeleder på Gentofte Hospital Palle Henrik Olsen, Greve
  • Afdelingsledelsessekretær på Gentofte Hospital Susanne Lizza Voltelen, Charlottenlund
  • Klinisk underviser i fysioterapi på Frederiksberg Hospital Suzanne Lis Jacobsen, København V
  • Systueleder på Bispebjerg Hospital Thelma Schmidt Andersen, København NV
  • Sygeplejerske på Hospitalsenhed Midt Aase Pedersen, Skive

Under den 15. april 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv
  • Hjemmevejleder i Boformen Nordstjernen Anne Marie Jørgensen, Brønderslev 
  • Social- og sundhedsassistent på Hillerød Hospital Bodil Margrethe Dinesen, Ølsted 
  • Afdelingsleder i Børnehuset Land og By Britt Vibeke Rygaard Roed-Jeppesen, København Ø 
  • Buschauffør i Busselskabet Aarhus Sporveje Freddy Levone Schultz, Aarhus N 
  • Specialist i Bornholms Regionskommune Inger Camilla Stoltz Brucz, Rønne 
  • Pædagogmedhjælper i Daginstitution Vestby Jette Lindgaard Ankjær, Horsens 
  • Overassistent i Skive Kommune Karen Marie Thorhauge, Roslev 
  • Fotograf på Rigshospitalet Kirstine Saad, Værløse 
  • Dagplejer i Daginstitutionen Bangsbo Lillian Hentze Gylling, Struer 
  • Social- og sundhedshjælper på Plejecentret Fårevejle Lisbeth Terkelhøj Andersen, Hørve 
  • Specialist på Regionsgården Hillerød Susanne Uldall, Greve 
  • Serviceassistent på Hillerød Hospital Villy Helmer Nielsen, Græsted 
  • Overassistent på EUC Sjælland Vivi Rye Christiansen, Næstved 
  • Anæstesisygeplejerske på Bornholms Hospital Winnie Munch, Rønne
  • Laborant på DTU Fødevareinstituttet Anni  Helleskov, Glostrup
  • Klinikassistent i Børne- og Ungdomstandplejen, Københavns Kommune Benedikte  Andersson, Hellerup
  • Klinikassistent i Børne- og Ungdomstandplejen, Københavns Kommune Ea Laise  Pontoppidan, Glostrup
  • Fuldmægtig i Kriminalforsorgen Else Marie Margrethe  Jensen, Holbæk
  • Overlærer på KVUC Grete  Hedegaard, Veksø Sjælland
  • Plejer på Hedebo, Brønderslev Inger Ellinor  Thirup-Aagaard, Løkken
  • Social- og sundhedshjælper på Hjallese Plejecenter John  Andersen, Odense NV
  • Social- og sundhedsassistent  i Psykiatri og Handicap Kirsten  Qvist, Rønne
  • Overlærer på KVUC Marianne  Genefke, Vanløse
  • Lastvognsfører i Tórshavn Kommune Marni  Joensen, Tórshavn
  • Overassistent på VIA University College Peter  Lundsgaard, Silkeborg
  • Skipper hos Strandfaraskip Landsins Sofus Róland  Jacobsen, Kvivik
  • Overlærer på Gerbrandskolen Toni Jan  Schouw, København S
  • Rengøringsassistent på Sygehus Vendsyssel Tove  Johannsen, Frederikshavn

Under den 15. april 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone
  • Stationsleder i Falck Danmark A/S Hans Christian Christiansen, Tylstrup
  • Teknikumingeniør i N1 A/S Niels Gert Guldborg, Viby J
den kongelige belønningsmedalje
  • Kundemedarbejder i Sydbank A/S Ane Lone Askholm, Slagelse
  • Laborant i Novo Nordisk A/S Birgit Hansen, Farum
  • Chefkonsulent i Falck Danmark A/S Carsten Bregendorf, Vejle
  • Privatkunderådgiver i BankNordik Erik Rywarll Jensen, Kastrup
  • Kontorleder i Arla Foods, Varde Smørmejeri Gunner Krøyer Lund, Varde
  • Konstruktør i Schur Pack Denmark a/s Henning Hansen, Horsens
  • Butiksassistent i Skovsgaard Brugsforening Jane Blom, Brovst
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Jens Holt, Juelsminde
  • Salgskonsulent i Arla Foods amba Jens Bæk, Støvring
  • Bogholder i Advokatfirmaet Jordan og Løgstrup Judith Grenberg Nielsen, Hvidovre
  • Redder i Falck Danmark A/S Knud Røjen, Bjerringbro
  • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Stig Henning Kisbæk, Vallensbæk Strand


Under den 3. april 2013 er efternævnte tildelt


den kongelige belønningsmedalje af 1. grad

  • Senior direktør i Hilding Anders Danmark A/S Knud Larsen, Hurup Thy

den kongelige belønningsmedalje

  • Delikatesseassistent i SuperBrugsen Hadsund Doris Christensen, Hadsund
  • Overassistent i KAB Eva Margrethe Tang Timmermans, Skævinge
  • Kundemedarbejder i Nordea Bank Danmark A/S Hanne Boelt Christensen, Silkeborg
  • Kundemedarbejder i Sydbank Jane Andersen, Viby J
  • Fhv. salgssupportchef i JydskeVestkysten Karen Lønne Raaby, Esbjerg V
  • Bankbetjent i Arbejdernes Landsbank Kurt Eskildsen, Solrød Strand
  • Bryggeriarbejder i Royal Unibrew A/S Peter Gabriel Drevsfeldt, Odense S
  • Fondskonsulent i DiBa Poul Ernst Sandberg, Næstved
  • Seniorrådgiver i Lollands Bank Poul Lynge Pedersen, Maribo
  • Kunderådgiver i Spar Nord Bank A/S Ruben Kirk Vilsbøll, Klarup
  • Fhv. kvalitetskontrollør i Glud og Marstrand A/S Sonja Hänske, Odense SV
  • Tømrer og snedker i WO Råsted A/S Svend Visti Johannes Svendsen, Spentrup


Under den 3. april 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Souschef i Herlev Kommune Alice Roland Nielsen, Herlev 
  • Overassistent i NaturErhvervstyrelsen Anette Nielsen, København SV 
  • Overassistent i SKAT København, Indsats Annette Risby Petersen, Rødovre 
  • Konsulent i SKAT Koncernservice Bodil Harrestrup Knudsen, Herning 
  • Konsulent i SKAT Midtjylland Elisabeth Inger Margrethe Jakobsen, Egå 
  • Kirkesanger i Toksværd og Holme Olstrup Kirker Gunnar Andersen, Holmegaard 
  • Chefkonsulent i SKAT Midtjylland Inge Lise Vejlgaard Frost, Holstebro 
  • Stationsbetjent i DSB John Erik Andersen, Viby J 
  • Specialkonsulent i SKAT København, Indsats Jørgen Krause, København V 
  • Sygehjælper i Pleje- og Aktivitetscentret Mergeltoften Kaja Kathrine Dacke, Kokkedal 
  • Social- og sundhedshjælper i Stubbekøbing Plejecenter Leni Isager, Stubbekøbing 
  • Lokomotivfører i Lokalbanen A/S Peter Jacobsen, Helsingør 
  • Teknisk assistent i Hjørring Kommune Sonja Hansen, Hjallerup 
  • Konsulent i SKAT Midt- og Sydsjælland Ulla Merete Andersen, Hårlev

Under den 3. april 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Kontorassistent i Koncernservice, Københavns Kommune Anita Peters, Jyderup
  • Serviceassistent på Næstved Sygehus Anne-Marie Poulsen, Næstved
  • Plejer på Aarhus Universitetshospital - Risskov Birgith Glerup, Risskov
  • Tandklinikassistent og specialist i Slagelse Kommunale Tandpleje Birthe Pedersen, Korsør
  • Talehørelærer i Pædagogisk Psykologisk Rådgivning Bjarne Neugebauer-Hansen, København S
  • Social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Elly Margrethe Holm, Tranbjerg J
  • Pædagog i SFO Tårnfalken Hanne Lilly Tribler, Korsør
  • Overlærer på Tove Ditlevsens Skole Inge Buch, Frederiksberg
  • Specialist i Randers Bibliotek Jane Yvonne Braad, Randers SV
  • Tale-læsepædagog på Pædagogisk Psykologisk Rådgivning Jette Heidi Rentz-Petersen, København Ø
  • Sygeplejerske på Regionshospitalet Randers Kaja Kabel Sørensen, Randers NØ
  • Teknisk assistent i Aarhus Kommune Poul Henning Jensen, Brabrand
  • Biblioteksassistent på Herning Bibliotekerne Aase Nøhr, Herning
  • Serviceleder på Regionshospitalet Randers Aase Ruggaard Palm, Langå

Under den 3. april 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Fuldmægtig i SKAT Midtjylland Allice Bach Sørensen, Fårup
  • Konsulent i SKAT Midtjylland Anette Bekker Jensen, Horsens
  • Serviceassistent på Sygehus Thy-Mors Else Henriksen, Thisted
  • Tandklinikassistent i Frederikssund Kommune Hanne Alice Mehr, Skibby
  • Sygeplejerske på Aarhus Universitetshospital Helga Karoline Bak, Suldrup
  • Plejer på Botilbuddet Stokrosevej Jane Kirstine Buchholzer, Viborg
  • Sygehjælper på Sygehus Vendsyssel Jonna Østergaard Nielsen, Sæby
  • Chefkonsulent i SKAT Nordjylland Kirsten Pedersen, Thisted
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital Kirsten Skovborg Pallesen, Aarhus V
  • Hjemmehjælper i Madservice Viborg Lene Kildevæld, Viborg
  • Fuldmægtig i Brøndby Kommune Linda Gulli Koch-Nielsen, Brøndby
  • Pædagogmedhjælper i Firkanten Lise Lotte From, Taastrup
  • Konsulent i SKAT Syddanmark Marianne Nørfjand, Holstebro
  • Sygehjælper på Aarhus Universitetshospital Marianne Kate Hansen, Aarhus N

Fra den 2. april 2013 at regne er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Seniorsergent Søren Agerbak, Greve

Under den 20. marts 2013 er efternævnte tildelt

fortjenstmedaljen i sølv

  • Konsulent i SKAT Koncerncentret Else Margit de Gier, Nørresundby
  • Økonoma på Regionshospitalet Holstebro Else Marie Frandsen, Ulfborg
  • Portør på Sygehus Sønderjylland Hans-Uve Becker, Broager
  • Pædagogmedhjælper i Daginstitutionen Hvide Hus Helle Bente Madsen, Næstved
  • Bioanalytiker på Aarhus Universitetshospital Jette Nørding, Højbjerg
  • Overassistent på Det Kongelige Bibliotek Kirsten Husager, Kgs. Lyngby
  • Fuldmægtig i AffaldVarme Aarhus Lilly Pedersen, Trige
  • Sygehjælper på Aarhus Universitetshospital Lisa Gaard Froulund, Skanderborg
  • Kontorfuldmægtig på Det Kongelige Bibliotek Ole Henrik Sørensen, København Ø
  • Driftsleder i DSB Trafik Per Olsen, Rungsted Kyst
  • Social- og sundhedsassistent i Psykiatrien i Region Syddanmark Pia Berit Kamp Hansen, Middelfart
  • Værkstedsarbejder i Lokalbanen A/S Poul Erik Dam Sørensen, Kgs. Lyngby
  • Bioanalytiker på Regionshospitalet Herning Ulla Sørup Madsen, Herning
  • Sygehjælper på Aarhus Universitetshospital Vibeke Dam, Aarhus C

Under den 12. marts 2013 er efternævnte tildelt

den kongelige belønningsmedalje med krone
  • Speditionschef i F og H of Scandinavia A/S Krista Bech Jensen, Viborg
den kongelige belønningsmedalje
  • Ekspeditionssekretær i Forsikringsselskabet SEB Link A/S Bente Hoffmann Tribler, Greve
  • Fhv. administrations- og lønkonsulent i Statoil Fuel og Retail A/S Børge Keller, Kirke Hyllinge
  • Glarmester i Pilkington Danmark A/S Carl Erik Bach, Skive
  • Produktionsmedarbejder i Bogballe A/S Erling Preben Kristensen, Løsning
  • Landbrugsassurandør i Tryg Forsikring Holger Wollesen, Tønder
  • Produktionsmedarbejder i FOSS Analytical A/S Ib Hansen, Frederiksværk
  • Fhv. kontor- og salgsmedarbejder i Hagsholm Gruppen Administration ApS Inge Sjøgaard, Tjele
  • Sekretariatsmedarbejder i Sydbank A/S Jytte Eskelund, Kolding
  • Fhv. erhvervsrådgiver i Vestjysk Bank A/S Knud Erik Simmelsgaard, Videbæk
  • Fhv. lønningsbogholder i Lantmännen Cerealia A/S Marianne Skovgaard Zacho, Børkop
  • Fhv. intern konsulent i Lemminkäinen A/S Preben Petersen, Tønder
  • Klinikassistent i Tandklinikken Susan Stougaard Ulla Andersen Ferslev, Allerød
  • Afdelingsleder i RAH Service A/S Vagn Jakobsen, Ringkøbing



    Under den 11. marts 2013 er efternævnte tildelt

    fortjenstmedaljen i sølv
    • Sygeplejerske på Nykøbing Falster Sygehus Alice Stryhn Hansen, Væggerløse
    • Socialpædagog på Bostedet Boform A Birthe Ladefoged Bang, Allingåbro
    • Sygehjælper på Plejecenter Hyby Hus Hanne Jensen, Fredericia
    • Sygeplejerske på Aalborg Universitetshospital Inger Gregersen, Sæby
    • Sygeplejerske på Aalborg Universitetshospital Inger Marie Vesterlund Edvardsen, Gistrup
    • Fuldmægtig i Langeland Kommune Jack Markus Hansen, Humble
    • Arbejdsmand i Helsingør Kommune Jens Erik Christiansen, Helsingør
    • Lagermedarbejder i Køge Kommune Karl Aage Christian Larsen, Køge
    • Sygeplejerske på Aalborg Universitetshospital Lene Birgitte Horn Andersen, Aalborg Øst
    • Lærer på Elverdamsskolen Majbritt Quist Hansen, Ugerløse
    • Afdelingsleder på Kollegiet Rytterkasernen og Præstegårdshaven Marianne Jeppesen, Odense NV
    • Ernæringsassistent i Randers Kollektivhus Ulla Klara Margrethe Kristensen, Randers NØ
    • Assistent i aktivitetscenter fabos Ulla Pedersen Krogh, Malling
    • Ernæringsassistent i Madservice Viborg Vita Brun Nielsen, Møldrup

    Under den 4. marts 2013 er efternævnte tildelt

    den kongelige belønningsmedalje af 1. grad
    • Salgsdirektør i Nielsen og Smith A/S Ivan Skovby  Jørgensen, Taastrup
    den kongelige belønningsmedalje
    • Konditormester i La Glace Arne Ploug-Jacobsen, Hvidovre
    • Fhv. specialarbejder i Royal Unibrew A/S Benny Gregers Krands Andersen, Faxe
    • Salgskonsulent i Dansk Grovvareselskab a.m.b.a. Ejner Nielsen, Søndersø
    • Fhv. svagstrømstekniker i FynsNet Gert Madsen, Odense NØ
    • Fhv. montør i Haaning A/S Harald Frederiksen, Snedsted
    • Fuldmægtig i Fyns almennyttige Boligselskab Ingelise Rasmussen, Odense SV
    • Fhv. lagermedarbejder i Haribo Lakrids A/S Karen Margrethe Hemmingsen, Rønnede
    • Fuldmægtig i Spar Nord Bank A/S Karl Villads Simonsen, Aalborg SV
    • Fuldmægtig i Spar Nord Bank A/S Mona Lis Zachariassen, Hjallerup
    • Betonformand i MT Højgaard A/S Per Johansen, Hobro
    • Fhv. smed i Niels Skaarup og Søn Poul Knudsen, Thisted
    • Global Planner i Vestas Wind Systems A/S Poul Christian Ostersen, Skjern
    • Account Assistant i Akzo Nobel Deco A/S Yvonne Andersen, Ishøj

    Under den 4. marts 2013 er efternævnte tildelt

    fortjenstmedaljen i sølv
    • Fuldmægtig i Odense Kommune Allan Norman Rasmussen, Tommerup
    • Overassistent i Jobcenter Ringkøbing-Skjern Anna Lis Berwald, Videbæk
    • Specialpædagog i Specialbørnehaven Skovbrynet Annie Kristine Lang, Hørning
    • Ekspeditionssekretær på Sygehus Sønderjylland Birte Petersen Geertsen, Aabenraa
    • Sygehjælper i Områdecenter Kristianslyst Else Spanggaard, Thisted
    • Social- og sundhedshjælper i Hjemmeplejen Område Vest Else Hanne Nielsen, Faaborg
    • Sygeplejerske på Psykiatrisk Afdeling Augustenborg Else Marie Hyldig, Sønderborg
    • Specialkonsulent i UNI C - Styrelsen for It og Læring Freddie Happel, Kgs. Lyngby
    • Omsorgsassistent i Bostedet Hjaltesvej Hanne Binderup, Skive
    • Overassistent i Aabenraa Kommune Jytte Nissen Karlsen, Rødekro
    • Konsulent i SKAT Nordsjælland Kirsten Hermansen, Haderslev
    • Konsulent i SKAT Syddanmark Klaus Hansen, Holsted
    • Sagsbehandler i Fredericia Kommune Mona Elisabeth Junker, Fredericia
    • Kontorfuldmægtig ved Fredericia Kirkegårde Therese Lindegaard, Middelfart

    Under den 13. februar 2013 er efternævnte tildelt

    fortjenstmedaljen i sølv

    • Afdelingsbioanalytiker på Sygehus Vendsyssel Anne-Marie Jensen, Hjørring
    • Projektmedarbejder i VandCenterSyd as Carl Henrik Jeppesen, Odense NV
    • Systemprogrammør på Danmarks Meteorologiske Institut Henrik Lind Boye Hartmann, Søborg
    • Bioanalytiker på Sygehus Vendsyssel Inge Gjøderum, Hirtshals
    • Fuldmægtig i Aalborg Kommune Inger Larsen, Løkken
    • Socialpædagog på Ribelund Jette Susanne Jørgensen, Gredstedbro
    • Overassistent i Frederikshavn Kommune Jytte Thomsen, Sæby
    • Socialpædagog på Sølund Kjeld Vagn Møller Jørgensen, Horsens
    • Gartner i Tårnby Kommune Leif Andersen, Kastrup
    • Konsulent i SKAT Hovedcentret Lene Bergmann, Rødovre
    • Konsulent i SKAT Syddanmark Lisa Sørensen, Skårup Fyn
    • Bioanalytiker på Sygehus Vendsyssel Marianne Krag Jensen, Hjørring
    • Forskningstekniker på Københavns Universitet Poul Erik Krogshave, Taastrup
    • Overlærer på VUC Hvidovre-Amager Torben Glarø, København S

    Under den 6. februar 2013 er efternævnte tildelt

    fortjenstmedaljen i sølv

    • Socialpædagog på Multiflex Alexander Kjærgaard Madsen, Egtved
    • Social- og sundhedsassistent på Slagelse Sygehus Anna Kirsten Jensen, Slagelse
    • Dagpengerådgiver i Ringsted Kommune Anne Holm Nielsen, Ringsted
    • Pædagog på Den Sociale Virksomhed Guldborgsund Elin Lander Kristensen, Gedser
    • Husassistent i Brønderslev Kommune Else Irene Jensen, Asaa
    • Overassistent i Kerteminde Kommune Hanne Vibeke Olsen, Kerteminde
    • Socialpædagog på Ungdomskollegiet i Fredericia Inge Kirsten Rasmussen, Fredericia
    • Pedel på Bank-Mikkelsens Vej Jan Ole Lindberg, Hvidovre
    • Bruger af beskyttet værksted Me-Tri Johannes Bøje Jensen, Skjern
    • Specialist i Middelfart Kommune Jytte Margrethe Kastrup, Brenderup Fyn
    • Specialkonsulent i Sorø Kommune Lone Merete Klevin, Sorø
    • Driftsoperatør i Svendborg Kraftvarme A/S Peder Bondo Smidt, Svendborg
    • Administrativ medarbejder i Ikast-Brande Kommune Solveig Jakobsen, Ikast
    • Socialpædagog på Sølund Ulla Højdahl Holm Sørensen, Skanderborg

    Under den 6. februar 2013 er efternævnte tildelt

    fortjenstmedaljen i sølv

    • Konsulent i SKAT København Bent Riis Jørgensen, Næstved
    • Konsulent i SKAT Midt- og Sydsjælland Bente Hansen, Kalundborg
    • Kontorfuldmægtig ved Retten i Holstebro Birthe Boje Vestbjerg, Struer
    • Bioanalytiker på Regionshospitalet Herning Bodil Østergaard Sørensen, Sunds
    • Social- og sundhedsassistent i Skovbo-Centeret Eva Marianne Sejerup, Esbjerg
    • Rengøringsassistent på OUH Svendborg Sygehus Helle Nybo, Svendborg
    • Kontorfuldmægtig ved Retten i Holstebro Jenny Møller Nielsen, Struer
    • Sygehjælper i Tullebølle Centret Jytte Thygesen, Tranekær
    • Bruger af beskyttet værksted, Væveriet Jørgen Hansen, København NV
    • Socialpædagog i Skovhuse Lisbeth Jarl Simonsen, Nyborg
    • Konsulent i SKAT København Lone Christiansen, Vallensbæk Strand
    • Social- og sundhedshjælper i Humletoftens Plejecenter Magda Solveig Tanderup Kristensen, Haderslev
    • Kontorfuldmægtig ved Retten i Sønderborg Rita Marie Jakobsen, Klanxbüll
    • Kontorfuldmægtig i Erhvervsstyrelsen Aase Mariane Hejdemann Lejsgaard, Bjerringbro

    Under den 6. februar 2013 er efternævnte tildelt

    fortjenstmedaljen i sølv
    • Socialpædagog i Lilleskov Anne-Marie Bøgelund Andersen, Nyborg
    • Overassistent i Høje-Taastrup Kommune Betty Venneberg, Taastrup
    • Sygeplejerske på Sygehus Syd - Slagelse Bodil Tångberg, Fjenneslev
    • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Elin Karen Becher Nielsen, Odense S
    • Sygehjælper på Lynghøj Ældrecenter Else Marie Simonsen, Strøby
    • Social- og sundhedsassistent på H.C. Andersens Børnehospital Gitte Guldbæk Louw, Årslev
    • Socialpædagog på Elevhjemmet, Center for Høretab Inge Merete Frederiksen, Fredericia
    • Sygehusportør på Aarhus Universitetshospital Jan Agermose Hansen, Ebeltoft
    • Social- og sundhedshjælper i Udegruppen By Jytte Olesen Riis, Øster Assels
    • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Holstebro Jørgen Møller Abildtrup, Aulum
    • Socialpædagog i Udviklingscenter Ribe Lars Mikael Linding, Ribe
    • Gartner i Holbæk Kommune Niels Erik Olsen, Vipperød
    • Rengøringsassistent i Brønderslev Kommune Ritha Henning, Sæby
    • Socialpædagog ved Udviklingscenter Ribe Vera Tønder, Ribe

    Under den 6. februar 2013 er efternævnte tildelt

    den kongelige belønningsmedalje med krone
    • Fhv. reservedelschef i Skifter Lastbil A/S Anders Knudsen Skøtt, Aabenraa
    • Salgskonsulent i Alfred Priess A/S Leif Hjorth, Fredericia
    • Fhv. formand i Arkil A/S Asmus Christian  Westphalen, Vejle
    • Fhv. formand i Arkil A/S Bent  Hansen, Vojens
    • Indkøbs- og logistikchef i DEKO loft + væg p/s John Philip  Holm, Bjæverskov
    den kongelige belønningsmedalje
    • Montør i Kilde A/S Automation Erik Møller, Skive
    • Erhvervskundedirektør i Nordea Bank Danmark A/S Flemming Sneftrup Sandgaard, Ikast
    • Økonomiassistent i DHL Global Forwarding (Denmark) A/S Inge Ingerslev Hjorth Korup, Dragør
    • Kunderådgiver i Sydbank A/S Jens Henning Bladt, Sønderborg
    • Typotekniker i Berlingske Media A/S Jens Jørgen  hristensen, Ringkøbing
    • Servicetekniker i Siemens A/S Jørgen Enevoldsen, Stenløse
    • Fhv. mejeriarbejder på Slagelse Mejeri Kaj Verner Naur Andersen, Dianalund
    • Assistent i DiBa Kirsten Marie Villien, Næstved
    • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Knud Bjerring Nielsen, København S
    • Fhv. bankbetjent i Nordea Bank Danmark A/S Niels Kibsgaard, Herning
    • Fhv. slagteriarbejder i Danish Crown A/S Ole Rasmussen, Vordingborg
    • Kreditmedarbejder i Sparekassen Kronjylland Peter Schouborg Nielsen, Hammel
    • Herregårdsjæger på Sæbygård Finn Staunsbjerg  Kristensen, Ruds Vedby
    • Vedligeholdelsestekniker i Branderup Mejeri Frede Juhl  Baagø, Toftlund
    • Driftsoperatør i Solae Denmark A/S Hans Bent  Sørensen, Hadsten
    • Logistikassistent i Kyocera Unimerco A/S Henning  Fabricius, Vejle
    • Farmakonom i Dronninglund Apotek Inger Marie  Danielsen, Dronninglund
    • Intern sælger i Solar Danmark A/S Keld  Pedersen, Aabybro
    • Lægesekretær i Lægehuset Nørregade 40 Margrethe Kathrine  Kaalund, Haderslev
    • Piccoline i ISS World Services A/S Marianne  Front, Birkerød
    • Fhv. IT-arkitekt i IBM Danmark ApS Michail Aage  Grunnet, Hvalsø
    • Kundemedarbejder i Spar Nord Bank A/S Rita  Kristensen, Sæby
    • Salgsassistent i Tulip Food Company Solveig Henny  Frank, Randers NV
    fortjenstmedaljen i sølv
    • Medarbejder på Plejecenter Hedebo Anna Birthe Hanne  Andersen, Taastrup
    • Teknisk designer i Roskilde Kommune Annelise Birgitte  Løvholm, Lejre
    • Social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Berit Mariann Eide  Jeppesen, Solbjerg
    • Sygeplejerske på Regionshospitalet Randers Birthe Vester  Hougaard, Kolind
    • Maler i Forsyning Ballerup A/S Bjarne Gade  Nielsen, Smørum
    • Trafikkontrollør i Banedanmark Henning Solsø  Jansen, Bramming
    • Sygehjælper på Rehabiliteringscentret Herning Ilse  Mogensen, Karup J
    • Social- og sundhedshjælper i Aarhus Kommune Inge Munk  Siem, Aarhus N
    • Sygedagpengerådgiver i Halsnæs Kommune Jette  Rudolph, Hundested
    • Sygehjælper i Kollektivhuset Karin  Rou, Randers SØ
    • Sygeplejerske på Sygehus Vendsyssel Kirstine Bæk  Møller, Hjørring
    • Chefsekretær på Aarhus Universitet Lise Lønborg  Poulsen, Aarhus C
    • Assistent i Vordingborg Kommune Randi Lona  Pedersen, Bogø By
    • Serviceassistent på Aarhus Universitetshospital Vita Pelle  Jørgensen, Aarhus V

    Fra den 2. februar 2013 at regne er efternævnte tildelt

    fortjenstmedaljen i sølv
    • Kontorfuldmægtig ved Beredskabsstyrelsen Bornholm Annette Hansen, Rønne
    • Lager- og logistikoperatør ved Forsvarets Forsyning, Depot og Distribution Bent Christensen, Roskilde
    • Afdelingsleder ved Regionscenter Vest Carl Peter Nielsen, Karup J
    • Elektronikmekaniker ved Forsvarets Hovedværksteder Erik Pedersen, Ølstykke
    • Materielassistent ved Hærhjemmeværnsdistrikt Syd- og Sønderjylland Ernst Lauritz Petersen, Haderslev
    • Vagtbetjent ved Regionscenter Øst Flemming Åge Hansen, Måløv
    • Afdelingsleder ved Myndighedsstaben Hans Mogens Jørgensen, Kirke Hyllinge
    • Seniosergent Jan Jensen, Store Heddinge
    • Overkonstabel af 1. grad Jan Aggerholm Nielsen, Brande
    • Vagtbetjent ved Regionscenter Vest Jens Thomasen, Aalborg Øst
    • Ejendomsservicetekniker ved Kompetencecenter Skyde- og Øvelsesterræner John Allan Christensen, Oksbøl
    • Korporal Kjeld Hansen Harboe, Varde
    • Materielforvalter ved Forsvarets Forsyning, Depot og Distribution Kurt Peter Sørensen, Brædstrup
    • Materielforvalter ved Forsvarets Forsyning, Depot og Distribution Leo Bang Olesen, Arden
    • Assistent ved Regionscenter Øst Marianne Jensen, Humlebæk
    • Assistent ved Forsvarets Hovedværksteder Minna Krogh Fynsk, Nørresundby
    • Overværkmester ved Forsvarets Materielplanlægning Søren Dyrlund Larsen, København S

    Under den 1. februar 2013 er efternævnte tildelt

    den kongelige belønningsmedalje med krone

    • Administrationsleder i K.G. Hansen og Sønner A/S Hanne Carlsbæk, Billund
    • Kvalitetsansvarlig i Cylindric Denmark A/S Marianne Lykke Larsen, Middelfart

    den kongelige belønningsmedalje

    • Salgsassistent i SuperBrugsen Bente Nørgaard Agesen, Fjerritslev
    • Servicemedarbejder i ISS Facility Services A/S Helga Sørine Madsen, Esbjerg
    • Fhv. chauffør i Ans Vognmandsforretning Henning Lundorf Mortensen, Ulstrup
    • Kontorassistent i Solar Danmark A/S Jonna Jepsen, Esbjerg V
    • Salgsassistent i Coop Danmark A/S Jytte Skaarup, Ringsted
    • Farmakonom på Svendborg Løve Apotek Lis Andersen, Svendborg
    • Projektkonsulent i Sydbank A/S Ole Willy Bay Jensen, Broager
    • Journalist på Midtjyllands Avis Ove Rabøl Hansen, Silkeborg
    • Fhv. System Consultant i Atos IT Solutions and Services A/S Paul Ditlev Damm, Værløse
    • Kontormedarbejder i Scandinavian Tobacco Group Nykøbing ApS Sonja Irene Nielsen, Nykøbing F
    • Privatkunderådgiver i BankNordik Stig Erland Larsen, Kastrup
    • Fhv. produktionsmedarbejder i Eaton Electric ApS Svend Erik Nilsson, Herlev

    Under den 30. januar 2013 er efternævnte tildelt

    den kongelige belønningsmedalje med krone
    • Fhv. værkfører i CRH Concrete A/S Ebbe Emil Geil Ebbesen, Brørup
    • Leder i Sparekassen Kronjylland Per Loftager Therchilsen, Randers NV
    • Erhvervskundechef i Djurslands Bank Torben Sørensen, Grenaa
    den kongelige belønningsmedalje
    • Fhv. trykker på Fynske Medier P/S Arni Poulsen, Odense SØ
    • Network Engineer i Atos IT Solutions and Services A/S Bjarne Bo Jensen, Humlebæk
    • Farmakonom på Hirtshals Apotek Edel Søttrup Søndergaard Jepsen, Sindal
    • Fhv. tankvognschauffør i Arla Foods Kørselscenter AKAFA Gunnar Christensen, Nørager
    • Revisor i Nørgaard Revision Ingelise Post, Grenaa
    • Fhv. opstiller i Simpson Strong-Tie A/S Jens Lyshøj, Odder
    • Lagerassistent i Plus Pack AS Knud Brilli Larsen, Odense SØ
    • Fhv. kontorassistent i Coop Danmark A/S Lis Jørgensen, Vejen
    • Salgsassistent i Maria Poulsen P/F Sigga Jacobsen, Torshavn
    • Fhv. elevatormontør i KONE A/S Sven Egholm, Hvidovre
    • Regnskabsmedarbejder i CeWe Color Nordic Vibeke Maj-Britt Linder Larsen, Hornslet

    Under den 29. januar 2013 er efternævnte tildelt

    fortjenstmedaljen i sølv
    • Rengøringsassistent på Byplanvejens Skole Anna Marie Sørensen, Aalborg
    • Specialist i Lolland Kommune Anne Rasmussen, Søllested
    • Chefkonsulent i SKAT Koncerncentret Asta Hansen, Herning
    • Sygehjælper på Odense Universitetshospital Bente Ingeborg Ella Reffeldt, Odense N
    • Sygeplejerske på Sygehus Thy - Mors Bente Kirsten Bang Gade, Nykøbing M
    • Serviceassistent på Aarhus Universitetshospital Britta Pedersen, Højbjerg
    • Bioanalytiker på Sygehus Syd - Slagelse Dorit Borgstrup, Slagelse
    • Pædagogmedhjælper i Børnehaven Regnbuen Eva Eriksen, Vadum
    • Køkkenassistent på Skovhuse Grete Lene Hansen, Nyborg
    • Overlærer på Hobrovejens Skole Hanne Gram, Randers NV
    • Tandklinikassistent i Frederikssund Kommune - Tandplejen Inge Agnete Karlsen, Frederikssund
    • Kontorfuldmægtig i Vejle Kommune Lene Eskildsen, Vejle
    • Specialist i Aarhus Kommune Margit Mariane Holmgaard, Aarhus V
    • Sygeplejerske på Regionshospitalet Silkeborg Ruth Juul Damm, Silkeborg
    • Lægesekretær på Sydvestjysk Sygehus Annette  Bang, Esbjerg V
    • Sygehjælper på Sygehus Vendsyssel Frederikshavn Bente Birgitte  Sørensen, Østervrå
    • Dagplejer i Odsherred Kommune Connie Jensigne  Sørensen, Nørre Asmindrup
    • Ambulantsygeplejerske på Psykiatrisk Afdeling Odense Else  Nielsen, Odense C
    • Bioanalytiker på Sydvestjysk Sygehus Else Vissenbjerg  Hansen, Esbjerg N
    • Lægesekretær på Sydvestjysk Sygehus Hanne  Bjerre, Esbjerg V
    • Sygeplejerske på Sydvestjysk Sygehus Hanne-Marie  Voss, Esbjerg V
    • Sygeplejerske på Sydvestjysk Sygehus Inger  Hansen, Varde
    • Sygeplejerske på Aalborg Sygehus Inger Boelskifte  Dahl, Nørresundby
    • Husassistent på Sydvestjysk Sygehus Jane Kristine Svane  Poulsen, Esbjerg
    • Social- og sundhedsassistent på Sydvestjysk Sygehus Jette  Andersen, Esbjerg V
    • Sygehjælper på Sydvestjysk Sygehus Jytte  Jensen, Esbjerg Ø
    • Bioanalytiker på Kolding Sygehus Mette  From, Kolding
    • Omsorgsmedarbejder ved Forsorgen i Kolding Tommy Strange  Olesen, Børkop
    • Sygeplejerske på Odense Universitetshospital Anne-Mette Graversen, Årslev
    • Teknisk Assistent i Aarhus Kommune Anni Vibeke Sinding, Tilst
    • Overlærer på Tirsdalens skole Else Bundgaard, Randers SØ
    • Specialist i Kerteminde Kommune Ingrid Larsen, Dalby
    • Specialarbejder i Vejle Kommune Jacob Kristian Østerlund Mortensen, Give
    • Virksomhedskonsulent på Jobgården Jette Ploug Bülow, Odense NØ
    • 1ste tandklinikassistent i Ishøj Kommune - Tandplejen Kirsten Greve, Greve
    • Sygeplejerske på Regionshospitalet Holstebro Lilian Kristensen, Spøttrup
    • Sygeplejerske på Regionshospitalet Viborg Lis Vad, Viborg
    • Socialformidler i Hillerød Kommune Lis Gudrun Berg, Hillerød
    • Rengøringsassistent på Slagelse Sygehus Marianne Birgitte Strøbel, Skælskør
    • Konsulent i SKAT København Minna Lund Hansen, Kastrup
    • Sygeplejerske på Regionshospitalet Silkeborg Susanne Lindberg Bjerno, Silkeborg
    • Sygehjælper på Viborg Sygehus Aase Kirsten Bonne, Gedsted
    • Marinespecialist Birger Petersen, Dyssegård
    • Seniorsergent Finn Peter Larsen, Korsør
    • Marinespecialist Henning Jensen, Idestrup
    • Mekaniker Ufaglært Karsten Kirkegaard Nielsen, København S
    • Chefsergent Ole Dimpker, Boeslunde
    • Chefsergent Ole Jensen, Frederikshavn
    • IT-assistent ved Søværnets Operative Kommando Per Christensen, Højbjerg
    • Marinespecialist Per Juul Koefoed, Aakirkeby
    • Seniorsergent Per Michael Jensen, Dragør
    • Seniorsergent Per Ole Holmqvist, Asnæs
    • Marinespecialist Tage Reinholdt Danielsen, Hadsten
    • Laboratoriefuldmægtig i DTU Fødevareinstituttet Vibeke Balswel, København NV

     
    Under den 16. januar 2013 er efternævnte tildelt

    den kongelige belønningsmedalje af 1. grad 

    • Direktør i CC og CO A/S Askov Boutrup, Holstebro

    den kongelige belønningsmedalje med krone

    • Værkfører i Bilia Personvogne A/S Hans Lydom Meinertz, Søborg

    den kongelige belønningsmedalje 
    • Fhv. kunderådgiver i Arbejdernes Landsbank Anette Jacobsen, Skovlunde
    • Blandemester og laboratoriemedarbejder i Betonelement A/S Arne Pedersen, Randers SV
    • Fhv. bogholder i C. Havemose Maskinfabrik ApS Dorte Lundgaard, Farsø
    • Salgskoordinator i Randers Reb International A/S Else Agnoletti Andersen, Randers NØ
    • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Iver Liin, Silkeborg
    • Bankrådgiver i Nordea Bank Danmark A/S Jens Fisker, Vester Skerninge
    • Fhv. advokatsekretær i Advokatfirmaet Bo Hansen Jette Merete Dam, Rønne
    • Lønningsassistent i DANISH CROWN Jørn Ulrich Eriksen, Odense C
    • Fhv. tankvognschauffør i OK a.m.b.a. Marquard Brodersen, Rødekro
    • Fhv. operatør i Labflex A/S Ole Finn Andersen, Hornslet
    • Fuldmægtig i GF Forsikring a/s Susanne Hovesen, Morud
    • Fhv. redder i Falck Danmark A/S Aage Møller Simonsen, Silkeborg


    Under den 25. januar 2013 er efternævnte tildelt

    fortjenstmedaljen i sølv

    • Sygeplejerske i Region Syddanmark - Odense Anida Thygesen, Odense C
    • Sygeplejerske på Regionshospitalet Herning Anne Nybo Johansen, Sunds
    • Overlærer på Lundehusskolen Conny Brøndum Svendsen, Vanløse
    • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Randers Diana Nielsen Bechmann, Randers NØ
    • Konsulent i SKAT Midt- og Sydsjælland Dorrit Huess Hvenegaard, Herfølge
    • Lærer på Lundehusskolen Else Byrge Sørensen, Virum
    • Specialarbejder i CBR-Randers Kjeld Nissen Levring, Mariager
    • Overassistent i SKAT Midt- og Sydsjælland Lone Maburi, Herlev
    • Konsulent i SKAT København Mona Elvang Rasmussen, Hvidovre
    • Lærer på Herstedlund Skole Per Nielsen, Brøndby
    • Overlærer på Rosmus Skole Peter Melchiors, Balle
    • Overlærer på Lyreskovskolen Villi Jensen Stougaard, Aabenraa
    • Overlærer på Elsted Skole Winnie Bendixen, Lystrup
    • Social- og sundhedshjælper i Varde Kommune Aase Larsen, Grindsted


    Under den 25. januar 2013 er efternævnte tildelt

      fortjenstmedaljen i sølv
    • Sygeplejerske på Regionshospitalet Viborg Agnete Pedersen, Tjele
    • Fotograf på Aalborg Sygehus Eva Marie Carlsson, Aalborg
    • Produktionsmedarbejder i SACS Dag- og Jobtilbud for Voksne Hanne Jensen, Rønne
    • Sygehjælper på Sygehus Sønderjylland Hanne Emilie Kruse, Rødekro
    • Dagplejer i Haderslev Kommune Helga Kirstine Nørgaard Nielsen, Haderslev
    • Socialpædagog på Døgninstitutionen Vokseværket Henrik Hjorth, Nørresundby
    • Overassistent i Vejle Kommune Inge Mikkelsen, Vejle
    • Vaskeriassistent på Syddanske Vaskerier, Odense Inge Merete Arndal Andersen, Otterup
    • Social- og sundhedshjælper i Holbæk Kommune Inge-Lise Larsen, Mørkøv
    • Specialkonsulent i SKAT Nordjylland Jytte Ibsen Poulsen, Taastrup
    • Konsulent i SKAT Syddanmark Knud Erik Hansen, Gråsten
    • Socialpædagog på Engbo Palle Nielsen, Nyborg
    • Social- og sundhedsassistent på Regionshospitalet Randers Randi Hauballe Højlund, Randers NV
    • Stedfortræder på Sølund Tove Marie Hansen, Skanderborg

    Under den 7. januar 2013 er efternævnte tildelt


    fortjenstmedaljen i sølv

    • Lærer på Rolighedsskolen Anne-Grethe Damsgaard, Thisted
    • Sygeplejerske på Kolding Sygehus Birgit Jørgensen, Fredericia
    • Kantinemedarbejder på Regionshospitalet Randers Birthe Schmidt, Skive
    • Koordinator i Hadsund Hjemmepleje Dorrit Mosbech Jensen, Hadsund
    • Sagsbehandler i Mariagerfjord Kommune Gurli Rasmussen, Hobro
    • IT-medarbejder på Statens Serum Institut Inge Lucky, Ballerup
    • Lægesekretær på Aalborg Sygehus Inge Marie Petersen, Nibe
    • Fuldmægtig i Herlev Kommune Jan Thue Dresler, Herlev
    • Specialist på Roskilde Bibliotek Karen Marie Dorthe Basland, Roskilde
    • Pædagog i Børnehaven Helgolandsgade Lis Jensen, Holstebro
    • Specialist i Slagelse Kommune Lis Jensen, Høng
    • Dagplejer i Ringsted Kommunale Dagpleje Lone Højby Pedersen, Ringsted
    • Overlærer på Bellahøj Skole Marianne Ea Lund Madsen, Hellerup
    • Specialist i Nordfyns Kommune Ulla Lone Lissie Pedersen, Veflinge

    Under den 8. januar 2013 er efternævnte tildelt 

     fortjenstmedaljen i sølv
    • Konsulent i SKAT Nordsjælland Bente Bødker, Odense NØ
    • Lærer på Sanderumskolen Bjarne Knud Rosenlund, Odense SV
    • Lønkonsulent i DR Elsebeth Pehrsson, Frederiksberg C
    • DR-driftstekniker Helle Green, Kastrup
    • Hjemmehjælper i Hjemmeplejen Amager Inge Endriss Kanstrup, København S
    • Bioanalytiker på Landssygehuset i Tórshavn Ivy Grethe Hansen, Torshavn
    • Planlægger i DR Joyce Vestmark Jensen, Greve
    • Chefkonsulent i SKAT Koncerncentret Jytte Jensen, Horsens
    • Programmedarbejder i DR Keld Hein Klüwer, Vallensbæk
    • Vejleder i Ungdommens Uddannelsesvejledning Lars Terkildsen, Væggerløse
    • Teknisk koordinator i DR Lasse Svenn Rye, Jyllinge
    • Overlærer på Skolen på Duevej Lis Sussi Sjøholm, Frederiksberg
    • Konsulent i SKAT Syddanmark Maja Jensen, Middelfart
    • Spildevandsoperatør i Esbjerg Forsyning A/S Sven Daugaard Hansen, Esbjerg Ø

    Under den 7. januar 2013 er efternævnte tildelt

    fortjenstmedaljen i sølv

    • Konsulent i SKAT Nordjylland Anna Marie Larsen Sørensen, Thisted
    • Social- og sundhedshjælper i demenscenter Liselund Annie Bente Bech Johannesen, Viborg
    • Bioanalytiker på Odense Universitetshospital Elisa Knudsen, Årslev
    • Overlærer på Hendriksholm Skole Else Mondahl, Lille Skensved
    • Overassistent i Guldborgsund Kommune Jørgen Green, Nørre Alslev
    • Overassistent på Statsbiblioteket Kirsten Bundgaard Vammen, Malling
    • Socialpædagog på Bostederne Skanderborg Margit Nikolajsen, Skanderborg
    • UU-vejleder på UU Ringkøbing Fjord Mogens Nielsen, Tarm
    • Overlærer på Næstved Kommunale Folkeskole Niels Henrik Munksgaard, Næstved
    • Lærer på Havdrup Skole Per Arne Jeppesen, Roskilde
    • Assistent i Københavns Kommune Susan Lau, Greve
    • Overlærer på Hedegårdsskolen Susanne Harms, Albertslund
    • Kontorassistent i Københavns Kommune Ulla Irene Pedersen, Rødovre
    • Kontorfuldmægtig ved Retten i Aalborg Yelva Petersen, Nibe

    Under den 7. januar 2013 er efternævnte tildelt 

    fortjenstmedaljen i sølv

    • Sygeplejerske på Bornholms Hospital Anni Kofoed Nielsen, Rønne
    • Sygeplejerske på Bornholms Hospital Gunver Hermansen, Rønne
    • Overlærer på Egebjergskolen Henning Sørensen, Stenløse
    • Sygeplejerske på Bornholms Hospital Ingrid Lis Johansen, Aakirkeby
    • Social- og sundhedsassistent på Sygehus Thy Mors Karen  ørgensen, Fjerritslev
    • Kontorassistent i Center For Beskyttet Beskæftigelse Karen Margrethe Ovesen, Børkop
    • Sygeplejerske på Bispebjerg Hospital Kristina Birgitta Hegnhøj, Hellerup
    • Sygeplejerske på Bornholms Hospital Lisbeth Finne Pihl, Hasle
    • Kontorfuldmægtig i Erhvervsstyrelsen Lizzie Jensen, Silkeborg
    • Specialist i Viborg Kommune Mona Kjær Graversen, Viborg
    • Chefportør på Rigshospitalet - Finsencentret Stig Tangemann  Nielsen, Køge
    • Bioanalytiker på Rigshospitalet Tove  Rauø, Brønshøj
    • Distriktssygeplejerske på Regionshospitalet Herning Vibeke Pedersen, Herning
    • Sygeplejerske på Herlev Hospital Vibeke Kerrn Malmgren, Hillerød


    Under den 7. januar 2013 er efternævnte tildelt

    den kongelige belønningsmedalje af 1. grad
    • Adm. direktør i Ceste Træ A/S Hans Johannes Votborg, Thisted

    den kongelige belønningsmedalje med krone

    • Kontorchef i DiBa Carsten Jannerup, Næstved
    • Fhv. kørselsleder i Daells Bolighus A/S Jørgen Thaulov, København Ø

    den kongelige belønningsmedalje

    • Journalist i Aller Media A/S Anna Johannesen, Espergærde
    • Customer Service Operator i Georgia Pacific Nordic A/S Bent Dangaard Larsen, København Ø
    • Fhv. tankvognschauffør hos Taulov Mejeri Bent Magnus Jensen, Randbøl
    • Klejnsmed i Aasum Smedie ApS Heine Outzen, Odense SV
    • Servicerådgiver i Danske Bank A/S Janne Skov Knudsen, Faaborg
    • Subject Matter Expert i Arrow Denmark ApS John Nelsson, Glostrup
    • Personvognsmekaniker i Motor-Depotet A/S Jørgen Hyldegaard Jensen, Sabro
    • Fhv. HR-konsulent i BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab Mona Jørgensen, Herning
    • Eltekniker i EnergiMidt Infrastruktur A/S Niels Bjerring Strathe, Bjerringbro
    • Smed i DuPont Nutrition Biosciences ApS Niels Marthin Pallesen, Grindsted
    • Fhv. servicemedarbejder i Einar Kornerup A/S Ole Søren Sørensen, Hvidovre
























  • Accept af cookies

    Ifølge lovgivningen skal der oplyses om brugen af cookies. Kongehuset benytter cookies for at sikre, at hjemmesiden virker korrekt samt i forbindelse med statistik.

    Cookies fra hjemmesiden kan altid slettes igen.

    Læs mere om cookies