Gæstelisten ved Gallataffel på Amalienborg kl. 20.00

  •  
  •  
  •  

Gæstelisten ved Gallataffel i Christian VIIs Palæ, Amalienborg, den 17. marts 2014 kl. 20.00 i anledning af statsbesøg fra Tyrkiet den 17.-19. marts 2014.

den kongelige familie

Hendes Majestæt Dronningen
Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen
Hans Kongelige Højhed Kronprinsen
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen
Hans Kongelige Højhed Prins Joachim
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Benedikte

præsidenten 

H.E. Præsidenten for Republikken Tyrkiet Abdullah Gül
Fru Hayrünnisa Gül

Officiel tyrkisk delegation 

Minister of Finance Mehmet Simsek
Member of Parliament Önder Matli
Member of Parliament Ismail Tamer
Deputy Minister of Foreign Affairs Naci Koru
Deputy Undersecretary for European Affairs Murat Salim Esenli
Chief Advisor to HE the President Hasan Bülent Kahraman

ambassaden

H.E. Ambassador Mehmet Dönmez
Ms Asiye Derya Dingiltepe
Ms Banu Malaman

regeringen

Statsminister Helle Thorning-Schmidt
Økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager
Skatteminister Morten Østergaard
Justitsminister Karen Hækkerup

Uddannelses- og forskningsminister Sofie Carsten Nielsen

Kulturminister og kirkeminister Marianne Jelved
Minister for by, bolig og landdistrikter og minister for nordisk samarbejde Carsten Hansen
Undervisningsminister Christine Antorini
Forsvarsminister Nicolai Wammen
Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen
Minister for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri Dan Jørgensen
Transportminister Magnus Heunicke
Miljøminister Kirsten Brosbøl
  

folketingets præsidium 

Folketingets formand, fhv. minister Mogens Lykketoft
Folketingets 2. næstformand, medlem af Folketinget Pia Kjærsgaard
Folketingets 3. næstformand, medlem af Folketinget Camilla Hersom
Folketingets 4. næstformand, medlem af Folketinget Steen Gade

færøerne

Lagmand Kaj Leo Holm Johannesen

doyen

H.E. Ambassador Abdulrahman Saad A. Al Hadlg

statsministeriet 

Departementschef Christian Kettel Thomsen
Departementsråd Lars Gert Lose
Specialkonsulent Mercan-Ellen Nielsen

Udenrigsministeriet 

Departementschef Ulrik Vestergaard Knudsen
Protokolchef, ambassadør Marie-Louise Overvad
H.E. Ambassadør Ruben Madsen
Kontorchef Niels Steen Høyer
Kontorchef Svend Olling
Specialkonsulent Marianne Peters
Souschef Dorte Neimann

øvrige myndigheder 

H.E. Højesteretspræsident Børge Dahl
H.E. Forsvarschef, general Peter Bartram
Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg
Direktør i Statsforvaltningen Helle Haxgart
Chef for Gardehusarregimentet, kammerherre, oberst Tommy M. Paulsen
Chef for den Kongelige Livgarde, Kommandant i København, kammerherre, oberst Klavs Lawes

besøgssteder 

Direktør, Mary Fonden Helle Østergaard
Direktør, House of Green Finn Mortensen
Direktør, Design Museum Danmark Anne-Louise Sommer
Direktør, Danner Susanne Philipson

attacherede

Kammerherre, hofjægermester Peter Iuel
Kammerherreinde Birgitte Collet
Kontorchef Michael Suhr, Udenrigsministeriet

erhvervsorganisationer

Adm. direktør, Dansk Industri Karsten Dybvad

erhvervsvirksomheder

Adm. direktør, Novo Nordisk Lars Rebien Sørensen
Koncernchef, Danfoss Niels Bjørn Christiansen
Adm. direktør, Novozymes Peder Holk Nielsen
Adm. direktør, ISS Holding Jeff Gravenhorst
Koncernchef, Falck Allan Søgaard Larsen
Adm. direktør, Coloplast Lars Rasmussen
Adm. direktør, Velux Jørgen Tang-Jensen
Adm. direktør, COWI Lars-Peter Søbye
Adm. direktør, LINAK Bent Jensen
Adm. direktør, Henning Larsen Architects Mette Kynne Frandsen
Adm. direktør, DSV Jens Bjørn Andersen
Direktør, Kopenhagen Fur Torben Nielsen
Bestyrelsesformand, Grundfos Jens Moberg
Adm. direktør, Foss Torben Ladegaard
Adm. direktør, Bavarian Nordic Anders Hedegaard
Adm. direktør, Aalborg Engineering Peter Overgaard
Direktør, Vestas Anders Runevad

kultur mv.

Medlem af Borgerrepræsentationen Yildiz Holm Akdogan
Billedkunstner Evren Tekinoktay
Sangerinde Cæcilie Norbye

tyrkiske erhvervsvirksomheder 

Vice President, Turkish Exporters Assembly Mustafa Cikrikcioglu
Vice Chairman, Independent Industrialists and Businessmen Association Eyüp Akbal
President, Confederation of Turkish Tradesmen and Craftsmen Bendevi Palandöken
Vice Chairman of the Board, Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey
Ibrahim Caglar
Company Partner for Demir Halk Bank Halit Cingillioglu
Chairman of the Board, Gürmen Group Remzi Gür
Member of the Board, DEIK Murat Yalcintas
Member of the Board, Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey Ibrahim Burkay
Chairman of the Board of Sekerbank Hasan Basri Göktan
CEO for Capital Partners Hasan Arat
Chairman for SOCAR Türkiye Enerji A.S. Kenan Yavus
Member of the Board for Kalyoncu Insaat A.S. Haluk Kalyoncu
Deputy Chairman for Zeytinoglu Yem Traim Gida Ür A.S. Ayhan Zeytinoglu
Mr Ali Ekrem Tekelioglu
Mr Ali Riza Ceylan
Mr Faruk Bayrak
Vice-Chairman, Turkish-Danish Business Council, Hasan Alper Önoglu

ledsagende delegation
Chief of Staff Koray Ertas
Chief Advisor to the President Zeynep Damla Gürel
Director General of Protocol Levent Murat Burhan
Chief Osman Cangal
Aide-de-Camp Erhan Altin
Chief Advisor Ayse Yilmaz
Artist Fatih Erkoc
Columnist Gülay Göktürk
Columnist Levent Gültekin
Columnist Süleyman Gündüz
Deputy Director General of Protocol Tunca Özçuhadar
Chief of Presidential Protocol Ferhat Alkan

regentparrets hof

Hofmarskal, kammerherre, ambassadør Ove Ullerup
Kabinetssekretær, ordenssekretær, kammerherre Henning Fode
Hofdame for Hendes Majestæt Dronningen, oberstinde Annette de Scheel
Ceremonimester, kammerherre, oberst Kim Kristensen
H.K.H. Prinsgemalens sekretariatschef, kammerherre, oberst Mogens Christensen
Adjudantstabschef, kammerherre, oberst Lasse Harkjær
Slots- og palæforvalter, kammerherre, oberst Jens Greve
Økonomichef ved Den Kongelige Civilliste, kammerherre Søren Weiskopf Kruse
Kontorchef, Ordenskapitlets sekretær Bjarne Erbo Grønfeldt
Kommunikations- og pressechef Lene Balleby
Sekretariatskoordinator Eva Leisner
Adjudant, orlogskaptajn Ole B. Pedersen
Adjudant, major Michael Rose
Adjudant, orlogskaptajn Michael L. Bager
Adjudant, major Ole H.B. Jensen
Vagtkommandør, kaptajn Martin Lihme

d.k.h. kronprinsparrets hof

Hofchef, kammerherre Christian Schønau
Privatsekretær, hofdame for H.K.H. Kronprinsessen Tanja E. Kjærsgaard Doky

d.k.h. prins joachim og prinsesse maries hof 

Privatsekretær for H.K.H. Prins Joachim, kammerherre, oberst Kurt Bache
Hofdame, privatsekretær for H.K.H. Prinsesse Marie Britt Siesbye

H.k.h. prinsesse benediktes hof

Privatsekretær for H.K.H. Prinsesse Benedikte, kammerherre, generalmajor Gustav Grüner


Publiceret 17. marts 2014

Accept af cookies

Ifølge lovgivningen skal der oplyses om brugen af cookies. Kongehuset benytter cookies for at sikre, at hjemmesiden virker korrekt samt i forbindelse med statistik.

Cookies fra hjemmesiden kan altid slettes igen.

Læs mere om cookies