kns08489.jpg

Vinter på Fredensborg Slot
Vinteren har indfundet sig omkring Fredensborg Slot. I dette galleri vises billeder fra det snedækkede slot og den tilhørende slotshave fotograferet den 6. januar 2021.
kns08415.jpg

Vinter på Fredensborg Slot
Fredensborg Slot blev bygget som jagtslot for Frederik 4. af arkitekt J.C. Krieger. Byggeriet blev påbegyndt i 1719. Hovedslottet blev indviet i 1722 og kirken i 1726. Slottet blev senere ombygget og udvidet under Christian 6., Frederik 5. og Dronning Juliane Marie af arkitekterne Nicolai Eigtved, L. de Thurah og C.F. Harsdorff.
I dag benyttes slottet af H.M. Dronningen om foråret og efteråret.
kns08465-2.jpg

Vinter på Fredensborg Slot
Dronningen har fastholdt den århundredgamle tradition, at slotskirken stilles til rådighed for menighederne i Asminderød-Grønholt sogne, og derfor holdes der åbne gudstjenester i kirken næsten hver søndag.
kns08486.jpg

Vinter på Fredensborg Slot
Fredensborg Slotshave på omkring 120 ha. er oprindelig anlagt af J.C. Krieger. Den blev omlagt af N. Jardin i 1760'erne og er siden forandret i overensstemmelse med skiftende tiders smag.
Slotshaven – herunder Nordmandsdalen – er åben året rundt.
06. januar 2021|Galleri