Lancering af Mary Fondens projekt Klubfidusen

Klubfidusenlogo.
Klubfidusenlogo. Foto: Mary Fonden

Den 17. september lancerer MaryFonden, hvor H.K.H. Kronprinsessen er formand, det nye projekt Klubfidusen.

MaryFonden har i samarbejde med Red Barnet, DBU og TrygFonden udviklet projektet Klubfidusen, der skal styrke børns trivsel i de danske fodboldklubber.

Projektet består af en række aktiviteter og materialer, der skal støtte op om børnefællesskaber og værdierne tolerance, respekt, omsorg og mod på og uden for banen.
Materialerne er målrettet spillere, trænere, bestyrelse og forældre.

Klubfidusen tager afsæt i de erfaringer Mary Fonden og Red Barnet har fået i forbindelse med projektet Fri for Mobberi, og vil blive afprøvet i fem fodboldklubber i løbet af efteråret 2013.

Kronprinsparret vil være til stede ved lanceringen i Bagsværd Boldklub, hvor børn fra klubben demonstrerer trivselsøvelser.

Læs mere om arrangementet på Mary Fondens hjemmeside.

Yderligere information

Læs mere om Mary Fonden

Læs mere om Red Barnet

Læs mere om DBU.

Læs mere om TrygFonden